Pupilla
Pupilla

Seria: Przygody Ciała

ISBN: 978-83-7453-312-6

Rok wydania: 2015

Informacja:

liczba stron: 328
format: 163×225 mm  
oprawa broszurowa

nasza cena: 41,65 zł

cena rynkowa: 49,00 zł

Najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją: 34,30 zł

Słowo pupilla oznaczało w łacinie laleczkę, dziewczynkę, sierotę, osobę nieletnią znajdującą się pod czyjąś kuratelą – a zarazem źrenicę, pierwotnie nazywaną tak z powodu maleńkiego obrazu nas samych („laleczki”), jaki dostrzegamy w oku osoby, na którą patrzymy. Jednak pupa to po łacinie również poczwarka, czyli stadium rozwojowe owadów, które podlegają przeobrażeniu zupełnemu. W miękko brzmiącym słowie pupilla tkwi już zatem zapowiedź radykalnej metamorfozy.

Namysł nad figurą dwudziestowiecznej nimfetki to opowieść o tym szczególnym splocie znaczeń; o zaskakującym aliansie etymologii, entomologii i optyki. W masowej wyobraźni wywrotowa fille fatale pojawia się przede wszystkim dzięki Nabokovowskiej Lolicie, choć nie jest to ani pierwsza, ani ostateczna spośród rozlicznych inkarnacji drapieżnej dziewczynki. Małoletnie kochanki wielokrotnie powracają w minionym stuleciu jako autorki anarchistycznych posunięć, językowej rebelii, estetycznych i filozoficznych wybryków, oszustw i pułapek. Ich historie należy dziś być może przeczytać przede wszystkim jako traktaty optyczne, w bohaterkach dostrzec zaś nie tyle ofiary nadużyć, ile ich sprawczynie. Pupilla to bowiem figura inicjacji, patronująca odbieraniu niewinności – intelektualnej, erotycznej, metafizycznej. Figura paradoksalna: mechanizm jej działania opiera się przecież na udawaniu kogoś, kto sam inicjacji potrzebuje. W tym właśnie tkwi jej siła i na tym między innymi polega groza zapowiadanego przez nią doświadczenia.  

Książka nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2015
Nagroda im. Andrzeja Siemka (Literatura na Świecie)Recenzja Agaty Przybyłek na stronie Informator-czytelniczy.blogspot.com     
Recenzja Sabiny Strózik w dwutygodniku artPAPIER     
Recenzja Lecha M. Nijakowskiego na stronie Kulturaliberalna.pl   
Recenzja Jakuba Szestowickiego na stronie Xiegarnia.pl    
Recenzja na stronie Czytankianki.blogspot.com   
Recenzja Dariusza Szymanowskiego na stronie Wywrota.pl
Recenzja Michała Szymańskiego na stronie Satenail.it 
Recenzja Joanny Barańskiej na portalu Popmoderna
Recenzja Alicji Vyar Podkalickiej na blogu Asafewarmplacewithbooks

Audycja Strefa literatury w Dwójce Polskiego Radia na temat debiutantów nominowanych do tegorocznych nagród literackich

Klienci, którzy kupili tę książkę, wybrali również: