• Issuu

Kapsyda Kobro-Okołowicz

(ur. w 1985 Poznań) 
Biografka, edytor, działaczka społeczna, członek zarządu Instytut Witkacego. Studiowała filologię na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Członkini Związku Literatów Polskich, laureatka konkursów poetyckich. W latach 2000–2008 zajmowała się eksperymentami wideo. Przygodę z filmem rozpoczęła w 2000 roku – udział w warsztatach filmowych w ramach projektu artystyczno-filmowego pod patronatem UNESCO oraz członkostwo w młodzieżowym międzynarodowym jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Ale kino” w Poznaniu. Brała udział w polskich i zagranicznych offowych festiwalach i przeglądach filmowych. W październiku 2006 roku etiudy filmowe zostały zaprezentowane w ramach poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Pełniła funkcję wiceprezesa oraz prezesa Stowarzyszenia RPP (I-VI 2011 r. – odpowiadała za projekty dotyczące nauki, kultury oraz równouprawnienia), zatrudniona na stanowiskach asystent i doradca parlamentarny (I.2012-V. 2013 r. Od czerwca 2013 do września 2015 r. pełniła funkcję prezesa zarządu Fundacji Rak'n'Roll.

Kapsyda Kobro-Okołowicz od 2009 roku realizuje autorski projekt badawczy "Hommage à Małgorzata Starowieyska", poświęcony życiu i twórczości artystki Małgorzaty „Mao Star” Starowieyskiej (1953–2006). Projekt składa się z szeregu działań zmierzających do rejestrowania, przedstawienia, nadania należnego statusu oraz ocalenia od zapomnienia twórczości malarki. Za wykonaną w ramach tego projektu pracę Kobro-Okołowicz otrzymała Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „w uznaniu nieocenionych zasług dla kultury polskiej” w październiku 2010 roku.

W OPRACOWANIU "Żona Witkacego". Jadwiga z Unrugów Witkiewiczowa".
Książka ukaże się w 2018 roku  (50. rocznica śmierci J. z Unrugów Witkiewiczowej).