• Issuu

Ewa Pobłocka

– laureatka 10. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1980), uhonorowana również nagrodą Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków; zdobyła także laury międzynarodowych konkursów pianistycznych w Vercelli (1977) i Bordeaux (1979). Koncertowała niemal we wszystkich krajach Europy, a także w obu Amerykach, w Chinach, Indonezji, Wietnamie, Republice Południowej Afryki, Singapurze, Korei, Japonii i Australii. Jako solistka występowała m.in. z London Symphony Orchestra, English Chamber Orchestra, Orchestra del Maggio Musicale Fiorentino, Bayerischer Rundfunkorchester, Tonkünstler-Orchester Niederösterreich, New Japan Philharmonic, Polską Orkiestrą Kameralną, Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Filharmonii Narodowej oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Oprócz występów solowych i symfonicznych, chętnie uprawia kameralistykę, zwłaszcza wokalną, z upodobaniem towarzysząc wybitnym śpiewakom. W wielokrotnie docenianym przez krytyków dorobku fonograficznym ma ponad 50 płyt, obejmujących repertuar solowy, kameralny oraz koncertowy od baroku do współczesności. 

Jest cenionym pedagogiem. Prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Często zasiada w jury krajowych i zagranicznych konkursów pianistycznych, m.in. w Hamamatsu, Tel Awiwie, Pretorii, Ettlingen, Calgary, Sendai, Pekinie i Warszawie.

W październiku 2021 r. zasiądzie w jury XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.  Sięga również po pióro. Publikowała m.in. w „Zeszytach Literackich”, „Kwartalniku Artystycznym Wyspa” i „Kwartalniku Literackim Bliza”. 

Od 2020 r. prowadzi w Programie Drugim Polskiego Radia autorską audycję „Zacznij od Bacha”.  

Fot. Teresa Grotowska

Książki tego autora: