• Issuu
Chłopiec z łabędziem
Chłopiec z łabędziem

Seria: Dramaty do Czytania

ISBN: 978-83-7453-429-1

Rok wydania: 2020

Informacja:

liczba stron: 140

format: 140 x 225 mm

oprawa broszurowa

nasza cena: 33,15 zł

cena rynkowa: 39,00 zł

Najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją: 27,30 zł

  • Chłopiec z łabędziem
  • Chłopiec z łabędziem
  • Chłopiec z łabędziem
  • Chłopiec z łabędziem
  • Chłopiec z łabędziem
  • Chłopiec z łabędziem
  • Chłopiec z łabędziem

Opis autora:

Dramat „Chłopiec z łabędziem” Villqista opowiada historię sióstr – Hagen i Arni. Wracają one z miejsca, które każdemu kojarzy się z odrzuceniem, wykluczeniem, bezsilnością – społeczeństwa bezradnego wobec odmienności i izolującego najbardziej wrażliwych i czułych na dotyk świata.

Arni i Hagen – wbrew wszystkiemu, może nawet i wbrew sobie samym – podejmują rozpaczliwą, kolejną próbę rozpoczęcia normalnego życia. Świadome i bezradne siostry każdego dnia walczą o siebie, ponoszą klęski, ranią się i wzajemnie ratują po to tylko, by ponownie zepchnąć jedną drugą w otchłań imaginacji, lęku, rojeń i pobożnych życzeń. Pojawienie się trzeciej bohaterki, pani Laury, powoduje, że desperacko budowana przez Hagen i Arni normalność się zmienia w coś, nad czym żadna z nich nie będzie mogła już zapanować.

Prof. Stanisław Rosiek:

Tytułowy chłopiec („z łabędziem”) nie pojawia się w żadnej ze scen. Do końca pozostanie jedynie odległym odniesieniem. Banalną rzeźbą, wokół której krąży światowe życie jednej z bohaterek dramatu. W „Chłopcu z łabędziem” królują kobiety. Przechodząc w lekturze od słowa do słowa, tworzymy ich postacie. Villqist w perfekcyjny sposób buduje swoje bohaterki. Można by rzec nawet, że jego specjalnością jest „teatr istnień”. Wyłania je – skąd? Z nicości? Z otchłani? Z niebytu? Z przeszłości? Z własnego mrocznego ja?

Odpowiedź na te pytania znaleźć można w jednej z wypowiedzi dramatopisarza: „Od blisko trzydziestu lat opowiadam w moich jednoaktówkach o bohaterach, którzy tworzą równoległe plemię żyjące tuż przy nas; tych pozornie normalnych, dobrze zorganizowanych, podporządkowanych regułom społecznym i obyczajowym”.

One (oni) są. Spotykamy je (ich) każdego dnia w naszym, tak bardzo normalnym życiu. Ale w teatrze czy – jak teraz – w lekturze d o p i e r o   s i ę   s t a j ą. Słowo po słowie, w miarę rozwoju zapisanych zdarzeń, ich istnienie jest coraz pełniejsze. Ten proces stawania się postaci inaczej przebiega w lekturze, inaczej na scenie. Zostawmy teatr Villqistowi. Tym razem nie dostaliśmy zaproszenia na spektakl. Przed nami tekst dramatu, który napisał i dał nam do czytania.

--- 

Prapremiera dramatu miała miejsce w Teatrze Śląskim 8 maja 2015 (Scena Kameralna).

Wydanie publikacji dofinansowane przez Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Zapowiedź dramatu na e-teatr.pl

Wiesław Kowalski | Teatr dla Wszystkich

Recenzja | Stowarzyszenie Sztukater 

Klienci, którzy kupili tę książkę, wybrali również: