• Issuu
MiroFor 2021 / tom 2
MiroFor 2021 / tom 2

Seria: MiroFor

ISBN: 978-83-7908-216-2

Rok wydania: 2021

Informacja:


redakcja: Macieja Byliniak, Agnieszka Karpowicz, Piotr Sobolczyk

liczba stron: 352

format: 160 x 238 mm

oprawa miękka

nasza cena: 32,30 zł

cena rynkowa: 38,00 zł

Najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją: 26,60 zł

  • MiroFor 2021 / tom 2
  • MiroFor 2021 / tom 2
  • MiroFor 2021 / tom 2
  • MiroFor 2021 / tom 2
  • MiroFor 2021 / tom 2

Miron w Lublinie (i Paryżu) |Aleksandr Wójtowicz AkcentMiroFor ma perFormować: esejem, odkryciem z archiwów, dialogiem, prozą, wierszem, krytyką. Być Forum, platFormą i semaForem dla wszystkiego, co Białoszewskie w literaturze, sztuce i kulturze.

W drugim tomie „MiroFora” śledzimy meandry autobiograficznej strategii literackiej Białoszewskiego. Jaki wzór wyłoni się, gdy nałożymy na siebie teksty Tajnego dziennika i Chamowa? Czym byłby Pamiętnik z powstania warszawskiego, gdyby autor nie wykreślił z niego odnalezionych w brulionach partii dziennikowych? Jak z perspektywy dzisiejszych koncepcji polityczności interpretować programową prywatność i niezaangażowanie Białoszewskiego?

Gościmy także na spotkaniu autorskim poety w Muzeum Czechowicza w Lublinie w 1976 roku (dzięki transkrypcji unikatowego nagrania) i tropimy jego wcześniejsze wizyty w tym mieście. Odkrywamy, w jaki sposób Białoszewski i piszący o nim literaturoznawcy wymieniali się językami – i odnajdujemy w nim krewnego Fluxusu. Pytamy współczesnych poetów, pisarzy i artystów o to, co dziś czerpią dla siebie z jego twórczości – i sami odnajdujemy wśród ich dokonań współbrzmienia, korespondencje i ślady zmierzające w kierunku wyznaczonym przed laty przez autora Było i było.

Miron w Lublinie (i Paryżu) | Aleksander Wójtowicz Akcent

---

Zapowiedź tomu III

Pamiętamy Pamiętnik, pamiętamy o 50. rocznicy jego publikacji, pamiętamy o 100-leciu urodzin jego twórcy. Odkrywamy partyjne recenzje wydawnicze, wczytujemy się we wstęp do nowego amerykańskiego przekładu, namyślamy nad różnymi znaczeniami "kupy" (nie tylko konstrukcyjnej), tropimy Andrzeja Własta w powstańczej audiosferze, rajcujemy pamiętająco o Rajzie.

Klienci, którzy kupili tę książkę, wybrali również: