• Issuu
Pomiędzy światami. Wybór wierszy i esejów / Between Worlds: Selected Poems and Essays
Pomiędzy światami. Wybór wierszy i esejów / Between Worlds: Selected Poems and Essays

ISBN: 978-83-8325-107-3

Rok wydania: 2024

Informacja:

Pod redakcją Ireny Klepfisz i Olgi Kubińskiej / Edited by Irena Klepfisz and Olga Kubińska

Przekład: Olga Kubińska, Katarzyna Kaszorek, Bożena Keff, Bronisława Karst, Justyna Bilik, Izabela Morska, Krzysztof Czyżewski, Bella Szwarcman-Czarnota, Magdalena Macińska, Agnieszka Legutko, Sylwia Chutnik, Karolina Szymaniak, Urszula Chowaniec, Paulina Kruk

[Książka w przygotowaniu]

Cytrynowożółty tulipan w czystym czerwonym polu; matka, która sądziła, że będzie żyć, a nie że ocaleje; ojciec, który wierzył w opór; małpa w klatce, śniąca o innych zamknięciach; śmierć Razan al-Najjar, dwudziestojednoletniej palestyńskiej pielęgniarki; Judy, która zaczyna nową pracę; szukanie sobie miejsca, gdy nigdzie się nie przynależy; jej ciało, usta domagające się uwagi; wierna śmierć, która trzyma się blisko, smaży jajecznicę, odkłada na miejsce maszynę do pisania; der klang / dźwięk, dos wort / słowo, di cung / język, dos loszn / mowa, di trern / łzy; dinozaury i większe sprawy;stara zmęczona poetka, która mówi „Dam ci cynk: / Umieramy. Kropka”.

Irena Klepfisz urodziła się w 1941 roku w getcie warszawskim, gdzie drugiego dnia powstania zginął jej ojciec. Po wojnie wraz z matką wyemigrowała do Szwecji, następnie do Stanów Zjednoczonych. Do dziś mieszka w Nowym Jorku. Jest Żydówką i lesbijką. Jidyszystką, feministką i aktywistką. Działa m.in. na rzecz praw mniejszości seksualnych i etnicznych oraz pokoju w Palestynie.