• Issuu
Śladem karykatury. Polskie teksty do 1939 roku. Antologia
Śladem karykatury. Polskie teksty do 1939 roku. Antologia

ISBN: 978-83-8325-110-3

Rok wydania: 2024

Informacja:

Redakcja naukowa i opracowanie: Piotr Kułak, Aldona Tołysz

Koedycja z Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego

nasza cena: 67,15 zł

cena rynkowa: 79,00 zł

Najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją: 67,15 zł

Śladem karykatury jest zbiorem tekstów poświęconych sztuce karykatury publikowanych głównie na łamach prasy w latach 1871–1939, których autorami byli krytycy i teoretycy sztuki, historycy, literaci, estetycy, filozofowie oraz artyści. Wśród artykułów znalazły się zarówno teksty definiujące i sytuujące karykaturę w dziedzinie sztuk plastycznych, zarysy jej historii, recenzje z wystaw, jak i wypowiedzi pisane z punktu widzenia jej twórców.

Antologia pokazuje, w jak zróżnicowany sposób podchodzono wówczas do karykatury, której nadano status sztuki autonomicznej, usytuowanej na przecięciu spraw społecznych, politycznych i artystycznych. Równocześnie przestano postrzegać ją jedynie jako formę artystycznej rozrywki i satyryczny komentarz do rzeczywistości. Publikacja, ilustrowana wybranymi przykładami karykatur i rysunków z kolekcji Muzeum Karykatury, opatrzona obszernym komentarzem Piotra Kułaka stanowiącym zarys historiografii karykatury w wybranych krajach europejskich na tle polskich doświadczeń, jest pierwszym opracowaniem tego tematu w polskim piśmiennictwie.

*

Autorzy dołożyli wszelkiej staranności, by publikacja miała walory nie tylko naukowe, ale by była dla czytelnika przystępna i wzbogacająca wiedzę, by dawała asumpt do refleksji nad historią i naturą polskiej karykatury, ale też okazję do uśmiechu podczas lektury czy przeglądu karykatur. Do rąk czytelników trafia więc wybór interesujących tekstów opatrzonych rzetelnym komentarzem i poprzedzony obszernym omówieniem, wzbogacony także reprodukcjami karykatur autorstwa znakomitych artystów kilku epok. Niniejsza antologia znakomicie wypełni lukę w polskojęzycznej literaturze przedmiotu".

 dr hab. Katarzyna Kulpińska, prof. UMK