Szukaj
Urodzone na początku XX wieku w rodzinie mandżurskiego wieśniaka dziecko zostaje polskim katolickim księdzem – tak w jednym zdaniu streścić można żywot Józefa Kaingby (1900-1988).
Dzienniki Heleny są nie tylko intymną opowieścią o kobiecie, która wchodziła w dorosłość w okresie II wojny światowej. To także świadectwo czasów i zapis codziennego życia na Kresach i Pomorzu.
Opis długiego i burzliwego życia zapomnianego polskiego malarza na tle historii Europy.
Z okazji setnej rocznicy urodzin noblisty w ramach obchodzonego Roku Czesława Miłosza Polska Filharmonia Bałtycka zorganizowała cykl spotkań, w którym współgrają muzyka i poezja. Wiek Miłosza jest pamiętnikiem tych spotkań.
Szlacheckie zaścianki, prawosławne wioski, żydowskie miasteczka […] przechowują „zapach” Kresów, tego obszaru – jak ktoś celnie powiedział – naszej zbiorowej tęsknoty.
(Z posłowia Władysława Zawistowskiego)
Czy patrząc w twarz dyktatora, jesteśmy w stanie czegoś się o nim dowiedzieć? A może tylko dowiemy się czegoś o jego twarzy, wykreowanej na potrzeby propagandy? Czy istnieje rozpoznawalne „oblicze zła” i gdzie powinniśmy go szukać?
Moja wizja Gdańska, moja pasja, jaką jest Gdańsk. Paweł Adamowicz
Autobiografia ekscentrycznego fotografa, autora prowokacyjnych aktów, ale i wrażliwego, bezkompromisowego artysty.
Niezwykły dokument artystycznej drogi największego z polskich "performerów", czyli artystów uznających własne istnienie za materiał, w którym wyraża się ich sztuka.
Na kartach tej książki paradują niezwykli bogowie: spłodzony przez węża Aleksander Wielki, Juliusz Cezar z ogonem komety, przebrany w strój Wenery Kaligula, Święty Napoleon, Lenin większy „niż owa góra świetlista, za którą znaleziono diabła”, Mussolini-Herkules wzrokiem powstrzymujący erupcję Etny, mesjański Hitler, błogosławiący Stalin, Ceauşescu z kłami wampira i rozpromieniony jak słońce Kim Dzong Il.
Listy do Kasi to historia zauroczenia znanego gdyńskiego Kapitana młodziutką Marią „Kasią" Frontczakówną (Wysłouch), losy ich nigdy niewyznanej miłości oraz długoletniej przyjaźni.
Rozmowy Zofii Owińskiej z Witoldem Lutosławskim mają wyjątkowy charakter, co wynika ze szczególnie bliskich, niemal rodzinnych relacji obojga rozmówców.
Zmieniam się, na pewno się zmieniam. Życie inaczej wygląda
z różnych pozycji. (Jerzy Grotowski)
Pewnie każde dziecko w Polsce wie, że Gudzowaty to ten od gazu. A ile wie cała reszta?
Zapis rozmów o kompozytorze przeprowadzonych m.in. z Julią Hartwig, Krzysztofem Zanussim, Ryszardem Kapuścińskim.
Bogato ilustrowana monografia życia i twórczości Nikifora Krynickiego, wybitnego malarza-prymitywisty.
Najnowsza książka szefa Platformy Obywatelskiej.