• Issuu

Marzec 2021

„Jezus mówi — możecie być wolni, królestwo życia jest w was. A Kościół dodaje: ale pod warunkiem, że będziecie nam posłuszni”. Rozmowa z Piotrem Augustyniakiem, filozofem, dramaturgiem i byłym dominikaninem.

więcej >> 

Jezus Niechrystus – rozmawiała Violetta Szostak, Magazyn Wyborczej „Wolna Sobota”, 03.2021 

Miron Białoszewski to nie tylko nadal fascynujący pisarz, ale także jedna z ikon rodzimego ruchu LGBT. Jego twórczość czy biografię można wciąż odkrywać i interpretować na nowo. Udowadniają to twórcy pierwszego tomu „MiroFora” – publikacji poświęconej właśnie Białoszewskiemu i jego literackiej spuściźnie.

więcej >>

MiroFor 2020 / tom 1: „Ewr kąplet”? – Michał Paweł Urbaniak, Magazyn Replika, 03.2021

Od czasów Sokratesa wiadomo, że wszystko, co najważniejsze, dzieje się w rozmowie. Także filozofia najpełniej się w niej przejawia. Rozmowa filozoficzna nie zna żadnych dogmatów i żadnego tabu. A na uwadze ma… całość istnienia. Tomasz Stawiszyński wraz z prof. Piotrem Augustyniakiem starają się uchwycić tę całość, a następnie podzielić się nią z Państwem. Padają pytania o to, jak można zredefiniować religię i religijność oraz o to, czy Jezus był filozofem. Ale nie tylko!

więcej >>

Jezus Niechrystus – Tomasz Stawiszyński, prowadzący audycję „Godzina Filozofów” w Radio TOK FM, 03.2021

Lektura cudzej korespondencji to specyficzne zajęcie. Niektórzy czerpią przyjemność z zaglądania w życie obcych osób, dla innych to doskonała okazja do lepszego poznania danego okresu w historii. Są też tacy, którzy z takiego dialogu łowią nazwiska, książki i zdarzenia, którym warto przyjrzeć się bliżej. Powodów, by czytać listy, jest więc wiele, choć oczywiście nie każda tego typu pozycja jest wartościowa. Korespondencja między Albertem Camusem a Nicolą Chiaromontem, pisana w latach 1944–1959, z całą pewnością dostarcza wiele materiału do przemyśleń.

więcej >>


Korespondencja 1945–1959 – Michał Smyk, OpętaniCzytaniem.pl, 03.2021

Czy możliwe jest dziś dotarcie do sposobu myślenia i wrażliwości Jezusa?
Co pozostało z jego impulsu w tradycji chrześcijańskiej?
Jak postrzegalibyśmy jego postać, gdyby nie opowieść o jego krzyżowej ofierze i zmartwychwstaniu?
Czym jest impuls Jezus postrzegany poza doktryną i wiarą Kościoła?
Czy mógłby być on inspiracją dla budowy nowoczesnego świata wolności, równości i braterstwa?
Na te i inne pytanie szukano odpowiedzi w trakcie spotkania online pt. „Za kogo ludzie mnie uważają?”.
Rozmowa wokół książki „Jezus Niechrystus” jest jej oficjalną premierą.

więcej >>

Jezus Niechrystus – o książce rozmawiają: prof. Piotr Augustyniak (autor) z dr Joanną Barcik, dr Sebastianem Dudą i prof. Tomaszem Polakiem. Moderuje dr Dominika Kozłowska; Festiwal Nowe Epifanie, 03.2021

Istnieje pewien szczególny zbieg w greckim słowie axios, od którego bierze nazwę ważna część filozofii - aksjologia, nauka o wartościach. Zgodnie z tym starym zszyciem znaczeń, dziś -co nie bez znaczenia- nierzadko zapomnianym, axios to nie tylko coś wartościowego, ale też coś cennego, a zarazem godnego. Więcej jeszcze: jak podpowiada nam pokrewne słowo „aksjomat” (axioma), idzie tu także o pewność i oczywistość. 

więcej >>

Wartość wartości — Zbigniew Mikołejko, „Cóż po wartościach?”, Nowe Książki, 03.2021

Wydaje się, że tematem głównym tomu jest mięso. Mięso jako ciało zwierzęcia, mięso jako ciało człowieka, mięso jako pokarm, mięso jako przyczyna agresji i przemocy, mięso jako trup, zwłoki, ale także mięso odczuwające cierpienie (zwierzę) i mięso to cierpienie zadające (człowiek).

więcej >> 

Między nami zwierzętami – Barbara Sadkowska, artPAPIER, 03.2021

Bohaterem audycji był Jorgos Seferis — grecki poeta, eseista, a także laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1963. Jego sylwetkę przybliżył nam prof. Michał Bzinkowski — znawca twórczości Seferisa, a także tłumacz jego poezji.

więcej >>

Róża losu. Eseje wybrane – Dorota Gacek, prowadząca audycję „Strefa literatury” w Radiowej Dwójce, 03.2021 

W „A jednak” Ludwik Janion z wielką pieczołowitością uchwytuje rozmyte, ledwo dostrzegalne drobiny rzeczywistości, które w jego wierszach okazują się tym, co najdobitniej o niej świadczy. W porządku tego tomu nieważne jest źródło mądrości, na którą zawsze liryczne „ja” jest zorientowane, ale jej głębia i niemożność zobojętnienia na jej oświecającą moc. W poetycki świat Janiona wdziera się antymateria w znaczeniu siły przeciwnej pozytywnym aspektom naoczności (bytom i materii), która mimo wszystko jawi się jako czynnik potrzebny z tego względu, że zapobiega rytualizacji doświadczenia i wytycza ścieżki do duchowej mądrości. Historia liryczne „ja” A jednak nauczyła bowiem, by zachować możliwie największą czujność na wszelkie semantyczno-symboliczne przesunięcia. Choć poeta nie przedstawia ideologicznej strony zjawisk przez siebie poetycko tematyzowanych, to bardzo wyczuwalna w przestrzeniach międzywersowych jest świadomość dziejowego (i tym samym etycznego) przesilenia, jakie dokonało się w ubiegłym wieku.

więcej >> 

A jednak – Przemysław Koniuszy, SzelestKartek.pl, 03.2021

Gospodarz programu TVP Kultura rozmawia z zaproszonymi gośćmi o najważniejszych tematach kulturalnych i społecznych, a także prezentuje swoje rekomendacje filmów, książek, płyt i koncertów. Jakub Moroz wspomina o trzecim, zaktualizowanym wydaniu pierwszej polskiej monografii poświęconej Glennowi Gouldowi. (50:40)

więcej >>

Glenn Gould czyli sztuka fugi – Jakub Moroz, redaktor „Sądów, Przesądów”, 03.2021

Nowa książka z serii „Portrety kobiet”, wydawnictwa słowo/obraz terytoria, to książka o niecodziennym formacie. Biografia miesza się tu z autobiografią, a osobiste listy artystki przeplatają się z listami adresowymi w jej kierunku. Dzięki temu możemy poznać Marię Jaremę z wielu perspektyw. Jednak wybijającym się obrazem tej persony jest właśnie sztuka, która w mniemaniu samej artystki nie potrzebuje słów. Jej prace przeplatają się z tekstem, co wzmacnia poznanie tej silnej osobowości. 

więcej>>

Maria Jarema: wymyślić sztukę na nowo – Damian Kwiatkowski, Magazyn Nisza, 03.2021

Luty 2021

Tym razem „Trójkowy chuligan literacki” Mateusz Matyszkowicz polecił słuchaczom książkę Alberta Camusa i Nicoli Chiaromontego „Korespondencja 1945–1959”. Lektura tych listów pogłębia i komplikuje sylwetki obu twórców. W ich dialogu odsłania się także coś, co można nazwać duchem epoki, w której formowała się tożsamość europejska drugiej połowy XX wieku.

więcej >>

Korespondencja 1945–1959 – Mateusz Matyszkowicz, prowadzący audycję „Trójkowy chuligan literacki”, 02.2021

- Uważam tę książkę za bardzo ważną, bo mówi o pisarzach, którzy całkowicie nie pasują do stereotypu literatury czeskiej jako lekkiej, łatwej i przyjemnej - mówił w Dwójce Andrzej Jagodziński, tłumacz oraz znawca literatury czeskiej i słowackiej.

Zachęcamy do posłuchania całej audycji!

więcej >>

Czescy ekspresjoniści – Dorota Gacek, prowadząca audycję „O wszystkim z kulturą” w Radiowej Dwójce, 01.2021 

Jednego razu ludzie mordują zwierzęta, innego razu skazują na śmierć uchodźców, a jeszcze innego kobiety. I będzie tak, póki nie zniknie patriarchalny porządek wzmacniany katolickim praniem mózgu, dający przewagę jednych na drugimi.

więcej >> 

Między nami zwierzętami – Dorota Wodecka, Wysokie Obcasy, 02.2021

Styczeń 2021

Wbrew pozorom nie jest to książka o uchodźcach. Nie w sensie dosłownym. Nie o tych uchodźcach, o których myślisz, kiedy popracy przeglądasz wiadomości, siedząc wygodnie w zacisku domowym, wypielęgnowanym ogródku, aucie, biurze - wszędzie tam, gdzie będąc u siebie, chronisz się w swoim domostwie, odgradzając od tego, co inne. To tekst o nas samych względem uchodźców. O koleinach myślenia i nieuświadamianych przyzwyczajeniach. O zamykaniu się na uchodźców, a więc na to, co inne.

więcej >> 

Tratwa Odysa. Esej o uchodźcach – Ilona Siwak, Twórczość, 01.2021

Nikogo nie powinno dziwić, że Historia seksualności jest bardzo wymagającą i trudną w odbiorze lekturą. Jednocześnie Foucault porusza wiele fascynujących tematów i pozwala na niektóre z nich spojrzeć z zupełnie innej strony, niż czyniliśmy to do tej pory. Jest to przy tym książka ważna, bez której współczesna humanistyka wyglądałaby zupełnie inaczej.

więcej >>

Historia seksualności. Tom 1-2: 1. Wola wiedzy, 2. Użytek z przyjemności – Michał Smyk, OpętaniCzytaniem.pl, 01.2021

Jego „Obcy” jest nieustającym bestsellerem. Ta powieść stawia pytania, ale nie daje łatwych odpowiedzi. I to jest siła u Camusa – podkreślała w Dwójce tłumaczka. 4 stycznia minęła 60. rocznica tragicznej śmierci słynnego francuskiego pisarza. Gościem Doroty Gacek jest Piotr Kłoczowski - redaktor serii  „Biblioteka Mnemosyne”, w której ukazały się listy Alberta Camusa i Nicoli Chiaromontego.

więcej >>

Korespondencja 1945–1959 – Dorota Gacek, prowadząca audycję „Strefa literatury” w Radiowej Dwójce, 01.2021

Grudzień 2020

Co wynika ze spotkania filozofa z pisarzem, zwłaszcza, kiedy jest to jedna i ta sama osoba? „Tratwa Odysa. Esej o uchodźcach” i „Cudze słowa” - to pozycje, które pozostają ze sobą w dialogu, a ich autorem jest filozof Dobrosław Kot, który - jako pisarz - występuje pod pseudonimem Wit Szostak. 

więcej >> 

Tratwa Odysa. Esej o uchodźcach – rozmawiał Filip Łobodziński, Xięgarnia (TVN24GO), 12.2020 

Listopad 2020

Kiedy zobaczyłam „Czeskich ekspresjonistów” Jindřicha Chalupeckiego na liście pozycji, których przekład został dofinansowany przez czeskie Ministerstwo Kultury, bardzo się ucieszyłam, ale jednocześnie byłam trochę zaskoczona. Publikacja esejów poświęconych pisarzom znanym w Polsce (z wyjątkiem Jaroslava Haška) wyłącznie bohemistom, czechofilom i koneserom, wydało mi się odważne. Minęło kilka miesięcy, książka już jest i wreszcie można (a nawet należy) o niej mówić. Dlaczego? Dlaczego eseje czeskiego krytyka literackiego poświęcone czeskim pisarzom i pisane dla czeskich czytelników są wydarzeniem kulturalnym także w Polsce? Do zapoznania się z pozycją zachęca już samo nazwisko Chalupeckiego, znanego krytyka i teoretyka literatury, autora manifestu Grupy 42 znanej w Polsce m.in. z przekładów Leszka Engelkinga opublikowanych w antologii „Maść przeciw poezji”, która ukazała się w 2009 roku nakładem Biura Literackiego. Znalazły się w niej wiersze Jiřiny Haukovej, Josefa Kainara, Ivana Blatnego i Jiřiego Kolářa. Leszek Engelking zresztą poświęcił legendarnej grupie także książkę teoretyczną „Codzienność i mit. Poetyka, programy i historia Grupy 42 w kontekstach dwudziestowiecznej awangardy i postawangardy” (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego 2005).

więcej >>

Czescy ekspresjoniści – Zofia Bałdyga, Mały Format, 10-11/2020

Październik 2020

Może nadmiernie ulegam szachowemu klimatowi, ale odnoszę wrażenie, że proza Marszałka jest rozgrywana właśnie po szachowemu, że jej narrator patrzy na jej bohaterów z dużego dystansu, że kieruje ich ruchami z widocznym namysłem, że opisuje ich z ostentacyjnie „zewnętrznej” perspektywy, niejako na zimno. To nadaje opowiadaniom klimat tajemniczego wyrachowania, nawet wtedy, gdy na przykład tematem jednego z nich jest miłość do dziwnej,odległej artystki meksykańskiej.


więcej >> 

Niedoczas – Leszek Bugajski, Twórczość, 09.2020