• Issuu

Spotkanie Klubu „Tygodnika Powszechnego” | 20.05.2021 r.

Klub „Tygodnika Powszechnego” w Warszawie zaprasza na spotkanie wokół książki „Jezus Niechrystus”  - porozmawiamy o doświadczeniu jako podstawowym wymiarze duchowości!

W książce „Jezus Niechrystus” Piotr Augustyniak pokazuje, że Jezus nie reprezentuje jedynie zbawczego wymiaru ludzkiego cierpienia — może inspirować, pobudzać do myślenia, zmiany i wyzwolenia, nawet tych, którzy są już poza Kościołem. Jezus, postrzegany jako symbol, pozwala poszerzyć wewnętrzną przestrzeń wolności i przezwyciężać różne kryzysy. Dlaczego rezonuje zarówno z wierzącymi, jak i ateistami? W trakcie lektury „Jezusa Niechrystusa” widzimy przede wszystkim człowieka skomunikowanego z żywiołem Życia. Jezus uosabia radość i życzliwość, wzywa do bezpośredniego doświadczania, smakowania, dzielenia się światem, miłością oraz pokojem. We wstępie Augustyniak przywołuje podróż wielkanocną z 2019 roku, sam jednak zabiera nas w wędrówkę do znacznie odleglejszych czasów i niejako zmusza do przemierzania nieznanych rejonów własnej duchowości.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 20 maja o godz. 19:00 na platformie zoom. Wydarzenie na facebooku znajdziesz tutaj.

Gośćmi będą:

● Profesor Piotr Augustyniak — filozof, eseista, dramaturg, znawca mistyki i myśli teologicznej. Autor kilku książek (m.in. „Inna Boskość. Mistrz Eckhart”, „Trans. Filozofia Cezarego Wodzińskiego”, „Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła”) oraz artykułów i esejów publikowanych w „Kronosie”, „Przeglądzie Politycznym” „Znaku” czy „Gazecie Wyborczej”.

● Agnieszka Piskozub-Piwosz — teolożka, religioznawczyni i anglistka. Współtwórczyni Fundacji Przestrzeń i Wolnej Szkoły Przestrzeń w Krakowie. Inspiruje się Ewangelią, porozumieniem bez przemocy i samoregulacją. Stale współpracuje z Magazynem Kontakt. Prowadzi kanał na YouTube.

Prowadzenie: Aleksandra Klich — dziennikarka, autorka książek, naczelna „Magazynu Świątecznego” sobotniej edycji GW. Członkini warszawskiego Klubu „TP”.

Spotkanie autorskie: „Jezus Niechrystus” | 11.05.2021 r.

Wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowymksięgarnią Lokator zapraszamy na spotkanie wokół książki Piotra Augustyniaka „Jezus Niechrystus”. Rozmowę przeprowadzi Maciej Oleksy – księgarz, student polonistyki w ramach MISH UJ, redaktor działu prozy w kwartalniku literackim „KONTENT”. 

Link do wydarzenia na Fb - kliknij tutaj

Rozmowa transmitowana będzie na profilach Krakowa Miasta Literatury UNESCOwydawnictwa słowo/obraz terytoria oraz księgarni LOKATOR.

Wydawnictwo słowo/obraz terytoria wyszło z upadłości układowej

27 lutego 2021 roku uprawomocnił się wyrok Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w sprawie wykonania układu, który wydawnictwo słowo/obraz terytoria zawarło ze swoimi wierzycielami w 2014 roku. 16 listopada 2020 roku sąd orzekł, że układ został wykonany. W ciągu ostatnich sześciu lat działalności wydawnictwo wywiązało się ze wszystkich zobowiązań finansowych wobec swoich partnerów wynikających z umowy i obecnie nie znajduje się już w upadłości układowej.

Postanowienie zostało ogłoszone w Monitorze Sądowym i Gospodarczym 19 lutego 2021 roku. Wykonanie układu okazało się możliwe dzięki pracy całego zespołu wydawnictwa, dzięki drukarniom, z którymi współpracujemy, dzięki dystrybutorom i księgarzom, którzy nieprzerwanie zamawiali i sprzedawali nasze książki, a przede wszystkim dzięki czytelnikom i czytelniczkom, którzy w tym trudnym okresie chętnie sięgali po nasze tytuły. Wyjście z upadłości układowej zbiega się w czasie z dwudziestą piątą rocznicą założenia wydawnictwa. W nowe ćwierćwiecze działalności wchodzimy radośni i pełni nadziei.

Wernisaż | Wystawa fotografii i rysunków Andrzeja Strumiłły

Zapraszamy na wystawę fotografii i rysunków Andrzeja Strumiłły.

Pielgrzym z okiem otwartym bazuje na „Azja. Sacrum / Asia. Sacrum”, którą wydaliśmy w 2019 roku. Książka jest słowno-fotograficzną opowieścią o Azji. Andrzej Strumiłło – malarz, grafik, rzeźbiarz, fotograf, pisarz i poeta – pokazuje czytelnikowi bogactwo kulturowe Dalekiego Wschodu, dając wyraz swojej długoletniej fascynacji.

Wernisaż odbędzie się online 24.04. 2021 r. o godzinie 18.00.

Będzie można go obejrzeć na profilu FB Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej Dom Praczki oraz na kanale YouTube. 

Wystawa potrwa do 27 czerwca 2021 r.

Z tej okazji przewidzieliśmy dla Państwa rabat w wysokości -20% (aktywny od 23.04.-30.06.2021 r.).

Spotkanie: Bezradność filozofa | Jerzy Limon/Prospero

Jesteśmy bezradni wobec tragicznego, przedwczesnego, niesprawiedliwego odejścia Profesora Jerzego Limona. Powodów do bezradności mamy coraz więcej: pandemia, degeneracja życia politycznego, dewastacja środowiska naturalnego, nierówności społeczne, marginalizacja sztuki i myśli, szerząca się głupota… Zapewne dlatego pragnieniem Profesora Jerzego Limona było, żeby w Teatrze Szekspirowskim odbywały się debaty na temat bezradności filozofa. Filozofa, czyli człowieka myślącego i wrażliwego, starającego się zrozumieć całą złożoność i zawikłanie świata…


Pytając o bezradność filozofa, chcemy zapytać przede wszystkim o pełne energii i rozmachu wizjonerskie dzieło i twórczość Profesora. Chcemy, żeby ta rozmowa była naszym pożegnaniem z nim. Ale też wspólnym przemyśleniem wyzwań i zadań, które nam pozostawił. Jak Profesor postrzegał współczesną kulturę? Jakie problemy w niej dostrzegał? Jak próbował na nie odpowiadać? Jakie zadanie stawiał dziś przed Szekspirem? Z jaką bezradnością się mierzył? Co możemy zrobić, żeby dzieło Profesora twórczo kontynuować?


Na żywo, na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego porozmawiają o tym Łukasz Drewniak – krytyk teatralny, redaktor, selekcjoner w Konkursie o Złotego Yoricka, dr hab. Stanisław Rosiek – historyk literatury, pisarz, wydawca, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, założyciel wydawnictwa słowo/obraz terytoria oraz Anna Augustynowicz – reżyserka teatralna, Dyrektor artystyczna Teatru Współczesnego w Szczecinie.


Wydarzenie będzie transmitowane 23 kwietnia 2021 o godz. 19:00 na kanałach: YouTube oraz na Facebook (wydarzenie tutaj).


[…] zaćmiewałem słońce,
Budziłem dzikie wichry, podżegałem
Morze i niebo do ryczącej wojny;
Grzmoty ponure uzbrajałem ogniem
I rozszczepiałem dąb Jowisza jego
Własnym piorunem; poruszałem z posad
Masywy lądów, rwałem z korzeniami
Sosny i cedry; budziłem w mogiłach
Zmarłych i z grobów odwalałem głazy,
Aby wyjść mogli […]

„Słowa te pochodzą ze słynnego monologu Prospera z Szekspirowskiej „Burzy”. Prospero również potrafił przenosić góry. I wydaje mi się, że miał (ma) więcej wspólnego z entuzjazmem, wigorem, pasją, zapamiętaniem i marzycielstwem, niż na pierwszy rzut oka dostrzec można w starzejącym się mężczyźnie zesłanym na bezludną wyspę, potężnym lecz zmęczonym i zgorzkniałym, obsesyjnie wypatrującym przez lata okazji do zemsty na wrogach i prześladowcach. A przecież tak najczęściej wyobrażamy sobie Prospera” – pisze Piotr Augustyniak, kurator cyklu „Bezradność filozofa”, w tekście, który ukaże się wkrótce na łamach „Przeglądu Politycznego”.


„(…) Prospero – jestem o tym głęboko przekonany – to postać literacka, która świetnie tłumaczy się, gdy zestawi się ją z fenomenem Jerzego Limona. I na odwrót – fenomen ten staje się zrozumiały dopiero wtedy, gdy spojrzy się na niego przez pryzmat Prospera. Prospero jest kluczem do Limona i do „bezradności filozofa”, ku której gnały go szalone intelektualne prądy oceaniczne, którym się przed wieloma laty powierzył.” – dodaje we wspomnianym tekście Piotr Augustyniak.


Scenariusz i prowadzenie: Piotr Augustyniak, autor m.in. „Jezusa Niechrystusa”.
Reżyseria: Robert Florczak
Kreacja postaci i kostiumy: Alicja Gruca
Choreografia: Joanna Czajkowska
Aktorzy: Anna Kociarz, Krzysztof Gordon
Tancerze: Joanna Czajkowska, Aleksandra Foltman, Róża Kołoda, Ewa Kliszewska, Jacek Krawczyk, Artur Grabarczyk, Krzysztof Baliński
Reżyseria wizji: Paweł Wyszomirski
Produkcja: Melania Szymerowska


„Ziemia – duch – Reduta. Rzecz o Mieczysławie Limanowskim” nominowane do nagrody PTBT

Polskie Towarzystwo Badań Teatralnych ogłosiło niedawno nominacje do nagrody za najlepszą publikację książkową z zakresu wiedzy o dramacie, teatrze, widowiskach i innych sztukach performatywnych wydaną w roku 2020. Radzi jesteśmy, że uwagę zwróciła i nasza książka: „Ziemia – duch – Reduta. Rzecz o Mieczysławie Limanowskim” Zbigniewa Osińskiego. 

Wyniki konkursu 23 kwietnia 2021 roku – w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich oraz dniu domniemanych urodzin Williama Shakespeare’a.

Terytoria online: rozmowa z Anną Dżabaginą

W trójmiejskich ogródkach i na osiedlowych skwerach Gdańska można zaobserwować kwitnące krokusy. To znak, że natura budzi się do życia i nadchodzi koniec późnozimowej szarzyzny. Zwykle, wraz z wydawnictwo słowo/obraz terytoria zaprosilibyśmy Was do osobistego spotkania. Tak bardzo je cenimy! Niestety, sytuacja epidemiczna w Polsce pogarsza się, dlatego w trosce o zdrowie i życie Czytelników podjęliśmy decyzję o kontynuowaniu spotkań autorskich online.

Zachęcamy, więc do przygotowania ulubionego napoju i oglądania rozmowy Joanny Szkudlarek z Anną Dżabaginą, autorką książki „Kalkowska. Biogeografia”. Rozmowę prowadziła Joanna Szkudlarek (Fundacja Terytoria Książki)

Tytuł z rabatem -30% do końca marca.

Do czego są nam potrzebne wartości? Rozmowa Hanny Kordalskiej-Rosiek z współautorami książki „Wartość wartości"

Rozmowa z Magdaleną Środą wokół książki „Obcy, inny, wykluczony"

Rozmowa z Dobrosławem Kotem - Premiera "Tratwy Odysa"

Urszula Kluz-Knopek opowiada o swojej książce "PlayDead.info"

Wideo czytelnia #gdanskczyta - Paweł Sitkiewicz „Gorączka filmowa. Kinomania w międzywojennej Polsce"

Fragmenty napisanej przez siebie książki pt. Gorączka filmowa. Kinomania w międzywojennej Polsce czyta sam autor - Paweł Sitkiewicz. We wstępie o tytule opowiada dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku - Jarosław Zalesiński.

Wideo czytelnia #gdanskczyta - Krzysztof Lipowski „Last train"

Grzegorz Gzyl, aktor Teatru Wybrzeże, czyta jedno z opowiadań ze zbioru Last train autorstwa Krzysztofa Lipowskiego. We wstępie o książce i jej tematyce opowiada dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku - Jarosław Zalesiński.

Terytoria online. Rozmowy o tym, co terazZapraszamy do uczestniczenia w nowym cyklu spotkań online na żywo z Fundacją Terytoria Książki, wydawnictwem słowo/obraz terytoria oraz Kulturą na wynos
. Chcemy z Wami dzielić namysł nad tym, co nas otacza.

Spotkania są przestrzenią do myślenia o tym, co się dzieje – o epidemii, o trudnej i nieznanej sytuacji, która wymaga oswojenia. Do rozmów chcemy zaprosić osoby, które na co dzień zajmują się próbami zrozumienia świata. Oddalimy się wspólnie na terytoria humanistyki, filozofii, sztuki w czasie izolacji, zamknięcia.

Transmisje będą nadawane na żywo na kanałach Facebook, YouTube wszystkich organizatorów. Po rozmowie będzie opublikowany również zapis wideo.

Rozmowy prowadzi Joanna Szkudlarek, animatorka kultury dawniej związana między innymi z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim i Fundacją 4 Sztuki, obecnie z Fundacją Terytoria Książki. Jest także doktorantką Uniwersytetu Gdańskiego. Swoją pracę doktorską pisze pod kierunkiem Prof. dr hab. Pawła Dybla z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Współpracuje z psychoanalitycznymi grupami seminaryjnymi i wydawnictwami jako tłumaczka tekstów psychoanalitycznych. Zajmuje się także działalnością polityczną i artystyczną.

www.facebook.com/slowoobraz

www.facebook.com/FundacjaTerytoriaKsiazki

www.kulturanawynos.pl

Zmiany w sposobach dostawy

Drodzy Czytelnicy, 

na czas zagrożenia epidemicznego w naszym kraju, zawiesiliśmy możliwość odbioru osobistego zamówień oraz wysyłki za pobraniem. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego w sprawach związanych z wysyłką lub odbiorem książek. Pozostałe możliwości zakupu książek (poczta, kurier) są nadal aktywne.

Danzig w Gdańsku - we wspomnieniach ubogiej służącejW imieniu Fundacji Terytoria Książki, wydawnictwa słowo/obraz terytoria oraz Muzeum Gdańska, zapraszamy na spotkanie z Januszem Mosakowskim, tłumaczem i inicjatorem serii Danzig w Gdańsku. Rozmowa poświęcona będzie książce Wspomnienia z młodości ubogiej służącej Marie Sansgêne (przełożył Janusz Mosakowski, wstępem opatrzył Peter Oliver Loew).


Spotkanie poprowadzi Jan Daniluk.

Kiedy i gdzie?
20 lutego (czwartek) 2020 r., godz. 18:00
Dom Uphagena. Oddział Muzeum Gdańska
ul. Długa 12, Gdańsk

wstęp wolny

Link do wydarzenia na Facebooku

Gorączka filmowa | spotkanie z Pawłem Sitkiewiczem

W przedwojennej Polsce wyjściu do kina towarzyszyła szeroka skala emocji – od łez wzruszenia po strach o własne zdrowie. Kino odgrywało więcej ról niż obecnie. Było popularną rozrywką, ale również szkołą życia, trybuną polityczną, oknem na świat, miejscem spotkań towarzyskich i erotycznych, inkubatorem rewolucji obyczajowej, areną przestępstw, chuligańskich wybryków i tragedii, a także narkotykiem ludzi zmęczonych Wielkim Kryzysem. W ciemnych salach kin, zarówno tych eleganckich, jak i prowizorycznych, widzowie bawili się, kłócili, kochali i awanturowali, a po skończonej projekcji wracali do domu zarażeni gorączką filmową.

O chorobie, która odmieniła XX wiek, porozmawiamy z Pawłem Sitkiewiczem, autorem książki Gorączka filmowa już 6 grudnia w Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku

Spotkanie poprowadzi Krystyna Weiher-Sitkiewicz.

KIEDY I GDZIE?
6 grudnia (piątek) 2019 r., godz. 18
Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku
ul. Cystersów 19 (Park Oliwski), Gdańsk

WSTĘP WOLNY

W trakcie spotkania będzie możliwość kupienia książki w promocyjnej cenie.

„Polanki" - wykład prof. Marcina Gawlickiego // Promocja książkiFundacja Terytoria Książki, wydawnictwo słowo/obraz terytoria oraz Muzeum Gdańska zapraszają na wykład prof. Marcina Gawlickiego towarzyszący promocji książki Polanki. Podmiejskie rezydencje mieszczan gdańskich.

Książka to historia rozwoju przestrzennego rezydencji położonych na skraju lasu ciągnącego się wzdłuż gdańskiej ulicy Polanki, w których przez kilka stuleci koncentrowało się życie towarzyskie i artystyczne gdańskich elit mieszczańskich.

Kiedy i gdzie?
17 października 2019 r., godz. 18:00
Dom Uphagena. Oddział Muzeum Gdańska
ul. Długa 12, Gdańsk

wstęp wolny

Link do wydarzenia na Facebooku

„Niewysłane listy" Themersonów - promocja książki // wystawaFundacja Terytoria Książki, wydawnictwo słowo/obraz terytoria oraz Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia zapraszają na spotkanie promujące wydanie książki Niewysłane listy. Listy, dzienniki, rysunki, dokumenty. 1940–1942 Franciszki i Stefana Themersonów.

W spotkaniu wezmą udział: Joanna Błachnio (opracowanie rękopisów polskich i przekład tekstów anglojęzycznych), Paweł Polit (kurator wystawy). Rozmowę poprowadzi Honorata Sroka.

Kiedy i gdzie?
10 października (czwartek) 2019 r., godz. 18
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
ul. Jaskółcza 1, Gdańsk

Po wydarzeniu zapraszamy na wystawę FRANCISZKA THEMERSON. LINIE ŻYCIA. Wystawa jest prezentacją twórczości malarskiej i rysunkowej Franciszki Themerson z lat 50. i 60., okresu niezmiernie istotnego w jej biografii artystycznej.

wstęp wolny

Link do wydarzenia na Facebooku -> www.facebook.com/events/381641499407854/

Spotkanie z Jakubem Szczepańskim/ Wycieczka po Politechnice GdańskiejZapraszamy na spotkanie autorskie z prof. Jakubem Szczepańskim, który opowie o swojej najnowszej książce Architektura zespołu Politechniki Gdańskiej 1904-2018 oraz zabierze uczestników na wycieczkę po kampusie Politechniki Gdańskiej. 

Kiedy i gdzie?
26 czerwca 2019 r., godz. 18-20
Aula Politechniki Gdańskiej (Gmach Główny)

W spotkaniu weźmie udział także dr Jan Daniluk, dyrektor Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego.

WSTĘP WOLNY. LICZBA MIEJSC OGRANICZONA
Rejestracja na stronie https://bilety.pg.edu.pl