Szukaj
Zapraszamy na kolejny WIELKI KIERMASZ KSIĄŻEK, tym razem w zimowej odsłonie.
Już 3 grudnia spotykamy się ponownie w gościnnych progach Sztuki Wyboru w Gdańsku na drugiej, zimowej edycji naszego kiermaszu książek. Tak jak ostatnio i tym razem na kiermaszu znajdziecie dziesiątki tytułów z rabatem nawet -70%, a końcówki nakładów w cenach już od 5 złotych.
Mikołajkowe rabaty nie ominą też wszystkich naszych nowości. Będą na Was czekały także specjalne niespodzianki.
Na ZIMOWY KIERMASZ KSIĄŻEK wydawnictwa słowo/obraz terytoria zapraszamy w niedzielę, 3 grudnia w godzinach 11.00-18.00!
Dołącz do wydarzenia na FB tutaj.
Zaproszenie do wspólnej dyskusji i wymiany myśli na temat budowy portu i miasta przyjął Grzegorz Piątek - autor nagradzanej publikacji „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939". Spotkanie poprowadzi Szymon Jocek.
Po spotkaniu „Przy Wspólnym stole” zapraszamy na oprowadzanie po gmachu dawnego Dworca Morskiego, który dzięki wyrazistej architekturze stał się jednym z międzywojennych symboli miasta i gospodarczego sukcesu portu. Zarówno w trakcie spotkania, jak i podczas oprowadzania autorka odkryje, na czym polegał majstersztyk funkcjonowania tego potężnego dworca przesiadkowego, co czyniło jego architekturę nowatorską i jakie pionierskie konstrukcyjne zastosowali w nim budowniczowie. Opowie o najbardziej spektakularnych portowych budynkach, jego magazynach i obiektach przemysłowych, które reprezentują fascynujący przełom w budownictwie związany z upowszechnianiem się technik opartych na żelbecie i śmiałego odwoływania się do awangardy modernizmu.
Nostalgia jest zbiorem czterech powieści Aleksandra Jurewicza – prozaika i poety, który jako pięcioletni chłopiec musiał opuścić rodzinną wioskę pod Lidą, by przenieść się do Polski. Zbiór tworzy intymną opowieść o bliskich, osamotnieniu i poczuciu obcości. O tęsknocie wymykającej się słowom, ale trwającej przez całe życie. O świecie utraconym już na zawsze. O ranie, która – choć zadana w dzieciństwie – nigdy się nie zabliźniła.
Aleksander Jurewicz – poeta, prozaik, publicysta. Urodził się w 1952 roku w białoruskiej Lidzie. W pobliskiej wsi Krupowo spędził pierwsze pięć lat swojego życia. W ramach akcji przesiedleńczej przeniósł się wraz z rodziną na terytorium pojałtańskiej Polski – najpierw do wsi Redło, a później do Gdańska, gdzie mieszka do dziś. Jako twórca zadebiutował w 1971 roku w piśmie „Radar” fragmentem prozy pod tytułem Jesień bez liści. Prawdziwą rozpoznawalność przyniosła mu jednak wydana w 1990 roku Lida, opisująca doświadczenie utraty tego, co znane i bliskie, i wkroczenia w obcy świat.
W dyskusji wezmą udział Janusz Limon i Stanisław Rosiek, a podczas spotkania będzie można usłyszeć fragmenty książki, które przeczyta Katarzyna Kaźmierczak.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Na miejscu będzie można kupić książę w promocyjnej cenie.
„Münchhauseniada" jest podróżą w świat dzieciństwa autora. Mieszająca wspomnienia z fikcją opowieść pozwala czytelnikowi poczuć atmosferę Sopotu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Jak wskazuje niektórym obcobrzmiący tytuł, powieści patronuje baron Münchhausen – Pan Twardowski niemieckiej literatury. Książka otwiera całą serię, w której ukażą się także pozostałe utwory literackie autora:
Kaszubska Madonna
Wieloryb
Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy
Młot na poetów
Już od najbliższego czwartku zapraszamy na stoisko nr 7 tuż przed głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki. Jak zwykle będziemy na Was czekać z całym mnóstwem książek. Będą nasze bestsellery, tegoroczne nowości i premiery nowych tytułów. Nie zabraknie też ciekawych spotkań z autorami, dyskusji panelowych i warsztatów.
Zapraszamy na spotkania z naszymi autorami.
Spotkanie PKiN: Sala Sienkiewicza, sobota 27 maja | godzina 15.00-15.55
Dyskusja wokół książki Izy Chruślińskiej „Sploty – o Ukraińcach z Polski. Rozmowy z Piotrem Tymą
Rozmowę prowadzi: Piotr Pogorzelski
Spotkania z autorami na naszym stoisku (nr 7):
sobota 27 maja | godzina 13.00 - 14.00 - Karol Gromek i Marcelina Obarska „Historie dotyku”
sobota 27 maja | godzina 16.00 - 17.00 - Iza Chruślińska i Piotr Tyma „Sploty – o Ukraińcach z Polski. Rozmowy z Piotrem Tymą”
Spędźcie wieczór z muzyką Jana Sebastiana Bacha!
Już 24 kwietnia zapraszamy do Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku na spotkanie wokół książki Józefa Majewskiego „Krzyż Jezusa i ślepy Amor. Słowo o religijnym przesłaniu instrumentalnych dzieł J.S. Bacha", które uświetni recital Ewy Pobłockiej. Artystka wykona utwory z 2 tomu preludiów i fug „Das Wohltemperierte Klavier" Bacha.
Światowa historia muzeum – polityczna, społeczna i kulturowa – nie została dotąd opisana. Nigdy nie była też jednorodna ani moralnie przejrzysta. Składają się na nią zarówno dobrowolne dary, zakupy czy strategie dyplomatyczne, jak i kradzieże, fałszerstwa i wojny. To dzieje architektury i sztuki, lecz także dzieje handlu, prawa, nauki i techniki, w oderwaniu od których idea muzeum nie mogłaby się odnawiać.
Pierwszy tom dzieła Krzysztofa Pomiana, zatytułowany „Od skarbca do muzeum" kieruje się ku źródłom. Rekonstruuje proces kształtowania się nowożytnego projektu „muzeum”. Pokazuje, w jaki sposób – i w jakim zakresie – oświeceniowe muzea sztuki i muzea archeologiczne stały się następcami antycznych grobowców i skarbców.
Krzysztof Pomian - urodził się w 1934 roku w Warszawie. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obronił doktorat z filozofii, a następnie uzyskał habilitację. Jego nauczycielami byli Tadeusz Kotarbiński, Leszek Kołakowski i Bronisław Baczko. Wykładał między innymi w École des hautes études en sciences sociales, École du Louvre i Université de Genève. W roku 2001 objął funkcję dyrektora naukowego Muzeum Europy w Brukseli. Jest jednym z twórców tej instytucji, która przypomina, jak kształtowała się europejska wspólnota historyczna i kulturowa na przestrzeni ponad dwóch i pół tysiąca lat. Członek Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, Ateneo Veneto w Wenecji i Accademia Clementina w Bolonii. Laureat prestiżowej francuskiej nagrody literackiej Prix Femina 2022 za całokształt twórczości.
Podczas obu spotkań będzie można kupić książkę w promocyjnej cenie.
• setki tytułów z rabatem -70% – to nie żarty!
• nowości i bestsellery -30%
• końcówki nakładów już od 5 zł
• spotkania z trójmiejskimi autorami i szansa na autografy
• dla pierwszych 100 osób z paragonem powyżej 100 zł bony rabatowe na zakupy online
• pakiety niespodzianki z książkami z kultowej serii PASAŻE – tym razem warto kupić kota w worku!
Zapraszamy w weekend 22-23 kwietnia na pierwsze piętro Sztuki Wyboru w godzinach 11:00-18:00.
31 marca o 17:30 zapraszamy na Mariacką 42 do Filii Gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku na spotkanie z Anną Sobecką, autorką książki „Obrazowanie natury w nowożytnym Gdańsku. O kulturze kolekcjonerskiej miasta".
Jak pisze autorka, „w Gdańsku, mającym bliski kontakt zarówno z Rzeczpospolitą, jak i z miastami należącymi od średniowiecza do Hanzy, krzyżowały się różne wpływy, poglądy oraz trendy artystyczne. Z jednej strony miasto wpisuje się w szerszą, środkowoeuropejską czy wręcz ogólnoeuropejską modę na zbieractwo. Z drugiej zaś należy zaznaczyć, że jak na tę część Europy kolekcjonerstwo w Gdańsku rozwinęło się bardzo wcześnie. Gdańszczanie potrafili też wytworzyć własną formułę zbierania".
O specyfice zbieractwa Gdańszczan i ich niezwykłych kolekcjach będzie można posłuchać podczas spotkania, które poprowadzi prof. Beata Możejko.
24 lutego o godzinie 17:00 zapraszamy do biblioteki Europejskiego Centrum Solidarności na spotkanie z Izą Chruślińską, Piotrem Tymą i prof. Igorem Hałagidą wokół książki „Sploty – o Ukraińcach z Polski. Rozmowy z Piotrem Tymą".
Przed wybuchem pełnoskalowej wojny za wschodnią granicą Polski, pracowało w Polsce ok. 1,5 mln Ukrainek i Ukraińców. Teraz jest ich najpewniej 2 mln więcej. W 2022 roku założyli w Polsce 20 tys. firm. Tymczasem, narodowa mniejszość ukraińska żyje w Polsce od wielu wieków, to ludność autochtoniczna. Przodkowie współczesnych Ukraińców z Polski pochodzą z obszarów tzw. pogranicza polsko-ukraińskiego. Ponad 140 tys. zostało objętych przymusowym przesiedleniem w 1947 roku w ramach akcji „Wisła”. Podczas Narodowego spisu powszechnego z 2011 roku, przynależność do ukraińskiej mniejszości narodowej zadeklarowało 38 797 obywateli. To są nasi współobywatele, a więc sąsiedzi i znajomi z pracy, ekspedientka w sklepie i lekarz w przychodni, dzieci w szkole… Kim są? Jaka jest ich historia i losy? Jaka jest ich tożsamość i co ją kształtowało w okresie PRL i kształtuje nadal? Jaki jest ich wkład w budowanie demokratycznej Rzeczypospolitej? Wreszcie, czym dla nich jest Ukraina?
Zapraszamy na promocję książki Izy Chruślińskiej „Sploty – o Ukraińcach z Polski. Rozmowy z Piotrem Tymą”, która przyniesie odpowiedzi na te i wiele innych pytań.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie wokół książki „Karnawał 1956-1968", w której czasy swojej młodości z gawędziarskim talentem opisuje Mieczysław Kochanowski, gdańszczanin, profesor, przedstawiciel odchodzącego już pokolenia, uczestnik wydarzeń opisanych w książce.
Spotkanie odbędzie się w Ratuszu Staromiejskim przy ulicy Korzennej 33/35 w Gdańsku o godzinie 18:00, a rozmowę z autorem poprowadzi Piotr Lorens.
Współorganizatorem wydarzenia jest Nadbałtyckie Centrum Kultury.
7 lutego o godzinie 18:00 serdecznie zapraszamy do Sopoteki (ul. T. Kościuszki 14, Sopot) na spotkanie autorskie z Januszem Limonem wokół jego najnowszej książki „Powinności istnienia”.
Podczas spotkania będzie można zapoznać się z fragmentami książki, które przeczyta Paweł Wawrzecki a rozmowę z autorem poprowadzi Alina Kietrys.
„Powinności istnienia” to zbiór spostrzeżeń autora z różnych okresów życia, prowadzących go do próby zrozumienia zawiłości istnienia oraz poszukiwań poetyki w procesie przemijania. Janusz Limon, z zawodu genetyk kliniczny, z zamiłowania humanista – łączy świat medycyny ze światem sztuki w rozważaniach na temat powinności istnienia. 816 myśli, wspomnień, fragmentów układa się w autobiograficzną opowieść o zgodzie i niezgodzie na przemijanie.
Wybór miejsca spotkania nie jest przypadkowy. Norblin przez wiele lat mieszkał na starówce, a z okien swojego lokum kilkakrotnie rysował kamienicę zajmowaną obecnie przez SHS oraz sam staromiejski rynek.
W trakcie spotkania "Bazgracza" można będzie nabyć w promocyjnej cenie.
Konrad Niemira – historyk sztuki, studiował na Uniwersytecie Warszawskim i paryskiej ENS, obecnie związany z Muzeum Literatury w Warszawie. Doktoryzował się w 2020 roku na podstawie rozprawy poświęconej zainteresowaniom polskiej magnaterii paryskimi wyrobami luksusowymi i kulturze elitarnej konsumpcji w XVIII wieku. Naukowo zajmuje się kulturą artystyczną Francji i Rzeczpospolitej w epoce Oświecenia i historią rynków sztuki.
19 stycznia o godzinie 18:00 zapraszamy do SOPOTEKI (Sopot Centrum, poziom +2, ul. Tadeusza Kościuszki 14) na spotkanie z Jakubem Orzeszkiem i Stanisławem Rośkiem, redaktorami tomu Nekropremoc. Polityka, kultura i umarli. Rozmowę poprowadzi Dagny Kurdwanowska.
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria oraz Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense zapraszają na spotkanie wokół książki Jerzego Limona Gdański teatr "elżbietański".
Spotkanie poprowadzi prof. Jacek Kopciński - historyk literatury, dramatolog, krytyk teatralny, redaktor naczelny miesięcznika "Teatr". Jego gośćmi będą prof. Olga Kubińska z Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki UG, badaczka piśmiennictwa doby renesansu, tłumaczka i poetka oraz dr Jacek Bielak z Instytutu Historii Sztuki UG.
Wieczór uświetnią występy artystów: Leny Gruszczyńskiej (sopran), która zaśpiewa utwory z epoki elżbietańskiej oraz Katarzyny Kazimierczak i Macieja Konopińskiego, którzy zaprezentują supliki, czyli XVII- wieczne petycje aktorów angielskich, składane do Senatu Gdańska z prośbą o pozwolenie na występy podczas Jarmarku Św. Dominika. Aktorzy opowiedzą także o różnicach miedzy występami na scenie elżbietańskiej i scenie włoskiej (tradycyjnej).
Zapraszamy na spotkanie z autorką Anną Sobecką i promocję nagrodzonej Nagrodą Komitetu Badań o Sztuce PAN 2022 książki Obrazowanie natury w nowożytnym Gdańsku. O kulturze kolekcjonerskiej miasta, które odbędzie się 19 października o godzinie 19:00 w Domu Uphagena przy ulicy Długiej 12 w Gdańsku.
Podczas spotkania będzie można kupić książkę w promocyjnej cenie 65 zł.
Wybór miejsca spotkania nie jest przypadkowy. Wnętrza Domu Uphagena stanowią bowiem doskonały przykład nowożytnego kolekcjonerstwa artystycznego w Gdańsku, zapewniając wyjątkową oprawę dla tego wydarzenia.
Anna Sobecka – historyczka sztuki, nauczycielka akademicka i kuratorka od 2014 roku związana z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowo zajmuje się sztuką nowożytną, ze szczególnym uwzględnieniem malarstwa, grafiki i rzemiosła artystycznego. Specjalizuje się też w badaniu przedmiotów artystycznych tworzonych z bursztynu – od późnego średniowiecza po współczesny design. Fascynuje ją zarówno historia kolekcjonerstwa, jak i współczesne wystawiennictwo oraz sztuka w przestrzeni społecznej.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Piotrem Samólem wokół jego książki Architektura kościołów dominikańskich. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 19 września o godz. 19:45 w Czarnej Sali na parterze Domu Duszpasterskiego Klasztoru Dominikanów przy ulicy Świętojańskiej 72.
Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki w promocyjnej cenie.
Lato w Trójmieście rozpieszcza miłośników literatury. Ledwo skończył się festiwal Literacki Sopot a przed nami kolejny - gdyński festiwal Miasto Słowa, w ramach którego już w najbliższą środę odbędzie się spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej GDYNIA 2022 w kategorii ESEJ.
Wśród wyróżnionych tytułów znalazła się książka naszego autora Tomasza Szerszenia Wszystkie wojny świata. Trzymamy mocno kciuki, a zwycięzców ze wszystkich konkursowych kategorii poznamy podczas uroczystej gali wręczenia nagród, która zaplanowana jest na 26 sierpnia.
Spotkanie odbędzie się 24 sierpnia o godzinie 17:00 w Muzeum Miasta Gdyni. Serdecznie zapraszamy!