• Issuu

„Ziemia – duch – Reduta. Rzecz o Mieczysławie Limanowskim” nominowane do nagrody PTBT

Polskie Towarzystwo Badań Teatralnych ogłosiło niedawno nominacje do nagrody za najlepszą publikację książkową z zakresu wiedzy o dramacie, teatrze, widowiskach i innych sztukach performatywnych wydaną w roku 2020. Radzi jesteśmy, że uwagę zwróciła i nasza książka: „Ziemia – duch – Reduta. Rzecz o Mieczysławie Limanowskim” Zbigniewa Osińskiego. 

Wyniki konkursu 23 kwietnia 2021 roku – w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich oraz dniu domniemanych urodzin Williama Shakespeare’a.

Terytoria online: rozmowa z Anną Dżabaginą

W trójmiejskich ogródkach i na osiedlowych skwerach Gdańska można zaobserwować kwitnące krokusy. To znak, że natura budzi się do życia i nadchodzi koniec późnozimowej szarzyzny. Zwykle, wraz z wydawnictwo słowo/obraz terytoria zaprosilibyśmy Was do osobistego spotkania. Tak bardzo je cenimy! Niestety, sytuacja epidemiczna w Polsce pogarsza się, dlatego w trosce o zdrowie i życie Czytelników podjęliśmy decyzję o kontynuowaniu spotkań autorskich online.

Zachęcamy, więc do przygotowania ulubionego napoju i oglądania rozmowy Joanny Szkudlarek z Anną Dżabaginą, autorką książki „Kalkowska. Biogeografia”. Rozmowę prowadziła Joanna Szkudlarek (Fundacja Terytoria Książki)

Tytuł z rabatem -30% do końca marca.

Do czego są nam potrzebne wartości? Rozmowa Hanny Kordalskiej-Rosiek z współautorami książki „Wartość wartości"

Rozmowa z Magdaleną Środą wokół książki „Obcy, inny, wykluczony"

Rozmowa z Dobrosławem Kotem - Premiera "Tratwy Odysa"

Urszula Kluz-Knopek opowiada o swojej książce "PlayDead.info"

Wideo czytelnia #gdanskczyta - Paweł Sitkiewicz „Gorączka filmowa. Kinomania w międzywojennej Polsce"

Fragmenty napisanej przez siebie książki pt. Gorączka filmowa. Kinomania w międzywojennej Polsce czyta sam autor - Paweł Sitkiewicz. We wstępie o tytule opowiada dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku - Jarosław Zalesiński.

Wideo czytelnia #gdanskczyta - Krzysztof Lipowski „Last train"

Grzegorz Gzyl, aktor Teatru Wybrzeże, czyta jedno z opowiadań ze zbioru Last train autorstwa Krzysztofa Lipowskiego. We wstępie o książce i jej tematyce opowiada dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku - Jarosław Zalesiński.

Terytoria online. Rozmowy o tym, co terazZapraszamy do uczestniczenia w nowym cyklu spotkań online na żywo z Fundacją Terytoria Książki, wydawnictwem słowo/obraz terytoria oraz Kulturą na wynos
. Chcemy z Wami dzielić namysł nad tym, co nas otacza.

Spotkania są przestrzenią do myślenia o tym, co się dzieje – o epidemii, o trudnej i nieznanej sytuacji, która wymaga oswojenia. Do rozmów chcemy zaprosić osoby, które na co dzień zajmują się próbami zrozumienia świata. Oddalimy się wspólnie na terytoria humanistyki, filozofii, sztuki w czasie izolacji, zamknięcia.

Transmisje będą nadawane na żywo na kanałach Facebook, YouTube wszystkich organizatorów. Po rozmowie będzie opublikowany również zapis wideo.

Rozmowy prowadzi Joanna Szkudlarek, animatorka kultury dawniej związana między innymi z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim i Fundacją 4 Sztuki, obecnie z Fundacją Terytoria Książki. Jest także doktorantką Uniwersytetu Gdańskiego. Swoją pracę doktorską pisze pod kierunkiem Prof. dr hab. Pawła Dybla z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Współpracuje z psychoanalitycznymi grupami seminaryjnymi i wydawnictwami jako tłumaczka tekstów psychoanalitycznych. Zajmuje się także działalnością polityczną i artystyczną.

www.facebook.com/slowoobraz

www.facebook.com/FundacjaTerytoriaKsiazki

www.kulturanawynos.pl

Zmiany w sposobach dostawy

Drodzy Czytelnicy, 

na czas zagrożenia epidemicznego w naszym kraju, zawiesiliśmy możliwość odbioru osobistego zamówień oraz wysyłki za pobraniem. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego w sprawach związanych z wysyłką lub odbiorem książek. Pozostałe możliwości zakupu książek (poczta, kurier) są nadal aktywne.

Danzig w Gdańsku - we wspomnieniach ubogiej służącejW imieniu Fundacji Terytoria Książki, wydawnictwa słowo/obraz terytoria oraz Muzeum Gdańska, zapraszamy na spotkanie z Januszem Mosakowskim, tłumaczem i inicjatorem serii Danzig w Gdańsku. Rozmowa poświęcona będzie książce Wspomnienia z młodości ubogiej służącej Marie Sansgêne (przełożył Janusz Mosakowski, wstępem opatrzył Peter Oliver Loew).


Spotkanie poprowadzi Jan Daniluk.

Kiedy i gdzie?
20 lutego (czwartek) 2020 r., godz. 18:00
Dom Uphagena. Oddział Muzeum Gdańska
ul. Długa 12, Gdańsk

wstęp wolny

Link do wydarzenia na Facebooku

Gorączka filmowa | spotkanie z Pawłem Sitkiewiczem

W przedwojennej Polsce wyjściu do kina towarzyszyła szeroka skala emocji – od łez wzruszenia po strach o własne zdrowie. Kino odgrywało więcej ról niż obecnie. Było popularną rozrywką, ale również szkołą życia, trybuną polityczną, oknem na świat, miejscem spotkań towarzyskich i erotycznych, inkubatorem rewolucji obyczajowej, areną przestępstw, chuligańskich wybryków i tragedii, a także narkotykiem ludzi zmęczonych Wielkim Kryzysem. W ciemnych salach kin, zarówno tych eleganckich, jak i prowizorycznych, widzowie bawili się, kłócili, kochali i awanturowali, a po skończonej projekcji wracali do domu zarażeni gorączką filmową.

O chorobie, która odmieniła XX wiek, porozmawiamy z Pawłem Sitkiewiczem, autorem książki Gorączka filmowa już 6 grudnia w Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku

Spotkanie poprowadzi Krystyna Weiher-Sitkiewicz.

KIEDY I GDZIE?
6 grudnia (piątek) 2019 r., godz. 18
Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku
ul. Cystersów 19 (Park Oliwski), Gdańsk

WSTĘP WOLNY

W trakcie spotkania będzie możliwość kupienia książki w promocyjnej cenie.

„Polanki" - wykład prof. Marcina Gawlickiego // Promocja książkiFundacja Terytoria Książki, wydawnictwo słowo/obraz terytoria oraz Muzeum Gdańska zapraszają na wykład prof. Marcina Gawlickiego towarzyszący promocji książki Polanki. Podmiejskie rezydencje mieszczan gdańskich.

Książka to historia rozwoju przestrzennego rezydencji położonych na skraju lasu ciągnącego się wzdłuż gdańskiej ulicy Polanki, w których przez kilka stuleci koncentrowało się życie towarzyskie i artystyczne gdańskich elit mieszczańskich.

Kiedy i gdzie?
17 października 2019 r., godz. 18:00
Dom Uphagena. Oddział Muzeum Gdańska
ul. Długa 12, Gdańsk

wstęp wolny

Link do wydarzenia na Facebooku

„Niewysłane listy" Themersonów - promocja książki // wystawaFundacja Terytoria Książki, wydawnictwo słowo/obraz terytoria oraz Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia zapraszają na spotkanie promujące wydanie książki Niewysłane listy. Listy, dzienniki, rysunki, dokumenty. 1940–1942 Franciszki i Stefana Themersonów.

W spotkaniu wezmą udział: Joanna Błachnio (opracowanie rękopisów polskich i przekład tekstów anglojęzycznych), Paweł Polit (kurator wystawy). Rozmowę poprowadzi Honorata Sroka.

Kiedy i gdzie?
10 października (czwartek) 2019 r., godz. 18
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
ul. Jaskółcza 1, Gdańsk

Po wydarzeniu zapraszamy na wystawę FRANCISZKA THEMERSON. LINIE ŻYCIA. Wystawa jest prezentacją twórczości malarskiej i rysunkowej Franciszki Themerson z lat 50. i 60., okresu niezmiernie istotnego w jej biografii artystycznej.

wstęp wolny

Link do wydarzenia na Facebooku -> www.facebook.com/events/381641499407854/

Spotkanie z Jakubem Szczepańskim/ Wycieczka po Politechnice GdańskiejZapraszamy na spotkanie autorskie z prof. Jakubem Szczepańskim, który opowie o swojej najnowszej książce Architektura zespołu Politechniki Gdańskiej 1904-2018 oraz zabierze uczestników na wycieczkę po kampusie Politechniki Gdańskiej. 

Kiedy i gdzie?
26 czerwca 2019 r., godz. 18-20
Aula Politechniki Gdańskiej (Gmach Główny)

W spotkaniu weźmie udział także dr Jan Daniluk, dyrektor Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego.

WSTĘP WOLNY. LICZBA MIEJSC OGRANICZONA
Rejestracja na stronie https://bilety.pg.edu.pl


Gdańskie Targi Książki

Zapraszamy wszystkich czytelników wydawnictwa słowo/obraz terytoria na kolejną edycję Gdańskich Targów Książki. Czekamy na Was na stoisku 32 (dokładnie tam, gdzie w zeszłym roku). W naszej ofercie oprócz nowości znajdziecie wiele tytułów niedostępnych w regularnej sprzedaży.

Godziny otwarcia:
29.03.2019 r. (piątek) 12:00–19:00
30.03.2019 r. (sobota) 10:00–19:00
31.03.2019 r. (niedziela) 10:00-17:00

Miejsce:
Polska Filharmonia Bałtycka

Wydarzenia towarzyszące:
W sobotę (30.03.2019 r.) w samo południe na naszym stoisku będzie gościł autor Szekspira bez cenzury
. Będzie to wyjątkowa okazja do nabycia książki w promocyjnej cenie z autografem prof. Jerzego Limona. Zapraszamy!

Do zobaczenia!

Ogłaszamy konkurs na Facebooku - z miłości do (kociej) biblioteczki

Pożegnanie Pawła Adamowicza (1965-2019)

Spotkanie z Ewą Nawrocką - 24 stycznia

Zapraszamy na spotkanie z prof. Ewą Nawrocką wokół książki Słowacki - wielki nieobecny, która właśnie ukazała się nakładem Fundacji Terytoria Książki.

Spotkanie poprowadzi prof. Bolesław Oleksowicz

Kiedy i gdzie?
24 stycznia 2019 r. (czwartek), godz. 15
Uniwersytet Gdański, Wydział Filologiczny, sala 1.48

Link do wydarzenia na Facebooku: www.facebook.com/events/357119074840370

Spotkanie z Moniką Milewską - 24 stycznia

W imieniu wydawnictwa słowo/obraz terytoria, Fundacji Terytoria Książki oraz Nadbałtyckiego Centrum Kultury zapraszamy na spotkanie z Moniką Milewską wokół wznowienia książki Ocet i łzy. Terror Wielkiej Rewolucji Francuskiej jako doświadczenie traumatyczne.

Rozmowę poprowadzi prof. Katarzyna Szalewska

Kiedy i gdzie?

24 stycznia 2019 r., godzina 18:00
Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku (ul. Korzenna 33/35. Ratusz Staromiejski)

Link do wydarzenia na Facebooku: www.facebook.com/events/268202543856306/