• Issuu

Rozmowy o dziwacznym i osobliwym w Gdańsku

W wiosennej aurze 9 kwietnia zapraszamy do Gdańska na spotkanie wokół twórczości Marka Fishera, znanego również jako k-punk.

O książce brytyjskiego pisarza, blogera, krytyka literackiego, muzycznego i filmowego. teoretyka kultury, filozofa i byłego wykładowcę w Department of Visual Cultures na University of London opowiadać będą jej tłumacze: Andrzej Karalus i Tymon Adamczewski a rozmowę poprowadzi Maciej Dajnowski.
„Dziwaczne i osobliwe" to zbiór esejów, w których Mark Fisher dowodzi, że wiele spośród znanych dzieł kultury można opisać kategoriami dziwaczności lub osobliwości. Pojęcia te, choć bardzo do siebie zbliżone, nie są tożsame. Oba kojarzone są z horrorem lub literaturą science fiction, ale wykraczają poza jego ramy. Dotykają tego, co zewnętrzne i nieznane, niepokojące, ale niekoniecznie przerażające.
Na spotkanie zapraszamy 9 kwietnia do księgarni Tajne Komplety w Gdańsku przy ulicy Długiej 35 o godzinie 18.00.
Wstęp wolny.
***
Andrzej Karalus - doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii, wykładowca na Politechnice Gdańskiej. Wychodzi poza tradycyjne formy nauczania, stara się też funkcjonować poza stricte akademickim ekosystemem. Współorganizator trzech edycji konferencji Ekonomia/kultura/wartości, dwóch edycji festiwalu filmowego All Around Economics oraz konferencji Income and Wealth Inequalities wraz z Luxembourg Income Studies. Tłumacz z języka angielskiego (m.in. R. Rorty, M. Fisher, N. Srnicek) oraz niemieckiego (E. Cassirer). Opublikował monografię zatytułowaną Pojęcie Ideologii (Toruń 2022, Wydawnictwo UMK). Współpracuje z gdyńską księgarnią Vademecum przy projekcie „Wszystko jest filozofią”.
Tymon Adamczewski - profesor UKW w Katedrze Literatur Anglojęzycznych UKW w Bydgoszczy. Bada dyskursy współczesnej humanistyki. Interesują go zagadnienia materialności i doświadczenia w obcowaniu z tekstem. Ostatnio redagował monografię All Along Bob Dylan: America and the World (2020).
Autor książki Following the Textual Revolution: The Standardization of Radical Critical Theories of the 1960s (2016) oraz tekstów poświęconych m.in. ekokrytyce. Publikował m.in. w „Nordic Journal of English Studies”, „Praktyce Teoretycznej” czy „Journal of Popular Music Studies”.
Maciej Dajnowski - polonista, literaturoznawca, adiunkt w Zakładzie Teorii Literatury Instytutu Filologii Polskiej UG. Członek Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego i Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Jego zainteresowania literackie krążą m. in. wokół poetyki prozy współczesnej, groteski i fantastyki jako kategorii estetycznych oraz geopoetyki. Autor monografii „Groteska w twórczości Stanisława Lema" (2005) oraz „Pejzażysta Lem. Szkice z motywiki" (2010).

Stanisława Przybyszewska jakiej nie znacie. Spotkanie autorskie z Marcinem Czerwinskim

Zapraszamy na dwa spotkania autorskie z Marcinem Czerwińskim wokół książki „Uskok. O Stanisławie Przybyszewskiej".

„Uskok" jest mocno subiektywną próbą przyjrzenia się pisarce z nadzieją na powiedzenie czegoś o niej nowego. Nie jest to biografia totalna, wyjaśniająca całą twórczość i życie córki „smutnego szatana”, a jedynie otworzenie kilku perspektyw dotąd obecnych trochę na boku. Autor książki przygląda się jej swoistej narkonautyce – obecności w jej tekstach i życiu środków psychoaktywnych, jej prototypowym dla transhumanizmu i niezwykle ważnym relacjom z maszynami, ale też jej zainteresowaniu dla homoseksualizmu czy literatury popularnej. Jej ekscentryzmom życia codziennego, które nazywane są w tej książce po prostu performansem życiowym.
Na spotkanie we Wrocławiu zapraszamy 5 marca o godzinie 18.00 do księgarni Tajne Komplety. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Lisowska.
Na spotkanie w Krakowie zapraszamy 8 marca również o godzinie 18.00 do księgarni Compare. Rozmowę poprowadzi Jacek Żebrowski.

Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny.

Nostalgia - spotkanie z Aleksandrem Jurewiczem

Już 14 grudnia kolejne gdańskie spotkanie z Aleksandrem Jurewiczem. W nostalgiczną podróż na Kresy zapraszamy tym razem 14 grudnia o godzinie 18.00 do Instytutu Kultury Miejskiej przy Targu Rakowym 11 w Gdańsku. O prywatnej mitologii pisarza obecnej w czterech powieściach – „Lida", „Pan Bóg nie słyszy głuchych", „Dzień przed końcem świata" oraz „Prawdziwa ballada o miłości" – zebranych w tomie „Nostalgia", z autorem porozmawia Leszek Kopeć. Podczas spotkania wybrane fragmenty powieści przeczyta Mirosław Baka.

Po spotkaniu będzie możliwość zakupu książki. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

ZIMOWY KIERMASZ KSIĄŻEK

Zapraszamy na kolejny WIELKI KIERMASZ KSIĄŻEK, tym razem w zimowej odsłonie.

Już 3 grudnia spotykamy się ponownie w gościnnych progach Sztuki Wyboru w Gdańsku na drugiej, zimowej edycji naszego kiermaszu książek. Tak jak ostatnio i tym razem na kiermaszu znajdziecie dziesiątki tytułów z rabatem nawet -70%, a końcówki nakładów w cenach już od 5 złotych.

Mikołajkowe rabaty nie ominą też wszystkich naszych nowości. Będą na Was czekały także specjalne niespodzianki.

Na ZIMOWY KIERMASZ KSIĄŻEK wydawnictwa słowo/obraz terytoria zapraszamy w niedzielę, 3 grudnia w godzinach 11.00-18.00!

Dołącz do wydarzenia na FB tutaj.

Spotkanie z Anną Orchowską

W czwartek, 27 lipca o godzinie 18:00 zapraszamy do Muzeum Emigracji w Gdyni na spotkanie autorskie z Anną Orchowską i premierę jej książki „Frontem do morza. Plan, budowa i architektura portu w Gdyni”.

Zaproszenie do wspólnej dyskusji i wymiany myśli na temat budowy portu i miasta przyjął Grzegorz Piątek - autor nagradzanej publikacji „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939". Spotkanie poprowadzi Szymon Jocek.

Po spotkaniu „Przy Wspólnym stole” zapraszamy na oprowadzanie po gmachu dawnego Dworca Morskiego, który dzięki wyrazistej architekturze stał się jednym z międzywojennych symboli miasta i gospodarczego sukcesu portu. Zarówno w trakcie spotkania, jak i podczas oprowadzania autorka odkryje, na czym polegał majstersztyk funkcjonowania tego potężnego dworca przesiadkowego, co czyniło jego architekturę nowatorską i jakie pionierskie konstrukcyjne zastosowali w nim budowniczowie. Opowie o najbardziej spektakularnych portowych budynkach, jego magazynach i obiektach przemysłowych, które reprezentują fascynujący przełom w budownictwie związany z upowszechnianiem się technik opartych na żelbecie i śmiałego odwoływania się do awangardy modernizmu.

Spotkanie autorskie i promocja książki

13 lipca o godzinie 18:00 zapraszamy do oliwskiego Domu Zarazy na spotkanie z Aleksandrem Jurewiczem i premierę książki Nostalgia. Mitologia rodzinna.

Rozmowę poprowadzi Gabriela Pewińska-Jaśniewicz a fragmenty tekstu przeczyta Jarosław Tyrański.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

Nostalgia jest zbiorem czterech powieści Aleksandra Jurewicza – prozaika i poety, który jako pięcioletni chłopiec musiał opuścić rodzinną wioskę pod Lidą, by przenieść się do Polski. Zbiór tworzy intymną opowieść o bliskich, osamotnieniu i poczuciu obcości. O tęsknocie wymykającej się słowom, ale trwającej przez całe życie. O świecie utraconym już na zawsze. O ranie, która – choć zadana w dzieciństwie – nigdy się nie zabliźniła.

Aleksander Jurewicz – poeta, prozaik, publicysta. Urodził się w 1952 roku w białoruskiej Lidzie. W pobliskiej wsi Krupowo spędził pierwsze pięć lat swojego życia. W ramach akcji przesiedleńczej przeniósł się wraz z rodziną na terytorium pojałtańskiej Polski – najpierw do wsi Redło, a później do Gdańska, gdzie mieszka do dziś. Jako twórca zadebiutował w 1971 roku w piśmie „Radar” fragmentem prozy pod tytułem Jesień bez liści. Prawdziwą rozpoznawalność przyniosła mu jednak wydana w 1990 roku Lida, opisująca doświadczenie utraty tego, co znane i bliskie, i wkroczenia w obcy świat.

Münchhauseniada Jerzego Limona - dyskusja wokół książki

Zapraszamy na dyskusję wokół książki „Münchhauseniada" – debiutu prozatorskiego Jerzego Limona – literaturoznawcy, szekspirologa, twórcy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

W dyskusji wezmą udział Janusz Limon i Stanisław Rosiek, a podczas spotkania będzie można usłyszeć fragmenty książki, które przeczyta Katarzyna Kaźmierczak.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Na miejscu będzie można kupić książę w promocyjnej cenie.

„Münchhauseniada" jest podróżą w świat dzieciństwa autora. Mieszająca wspomnienia z fikcją opowieść pozwala czytelnikowi poczuć atmosferę Sopotu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Jak wskazuje niektórym obcobrzmiący tytuł, powieści patronuje baron Münchhausen – Pan Twardowski niemieckiej literatury. Książka otwiera całą serię, w której ukażą się także pozostałe utwory literackie autora:

Kaszubska Madonna

Wieloryb

Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy

Młot na poetów

 

Spotkajmy się na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie 25-28 maja!

Już od najbliższego czwartku zapraszamy na stoisko nr 7 tuż przed głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki. Jak zwykle będziemy na Was czekać z całym mnóstwem książek. Będą nasze bestsellery, tegoroczne nowości i premiery nowych tytułów. Nie zabraknie też ciekawych spotkań z autorami, dyskusji panelowych i warsztatów.  

Zapraszamy na spotkania z naszymi autorami.

Spotkanie PKiN: Sala Sienkiewicza, sobota 27 maja | godzina 15.00-15.55

Dyskusja wokół książki Izy Chruślińskiej „Sploty – o Ukraińcach z Polski. Rozmowy z Piotrem Tymą

Rozmowę prowadzi: Piotr Pogorzelski

Spotkania z autorami na naszym stoisku (nr 7):

sobota 27 maja | godzina 13.00 - 14.00 - Karol Gromek i Marcelina Obarska „Historie dotyku”

sobota 27 maja | godzina 16.00 - 17.00 - Iza Chruślińska i Piotr Tyma „Sploty – o Ukraińcach z Polski. Rozmowy z Piotrem Tymą”

Spotkanie z Józefem Majewskim, Ewą Pobłocką i muzyką Jana Sebastiana Bacha

Spędźcie wieczór z muzyką Jana Sebastiana Bacha!

Już 24 kwietnia zapraszamy do Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku na spotkanie wokół książki Józefa Majewskiego „Krzyż Jezusa i ślepy Amor. Słowo o religijnym przesłaniu instrumentalnych dzieł J.S. Bacha", które uświetni recital Ewy Pobłockiej. Artystka wykona utwory z 2 tomu preludiów i fug „Das Wohltemperierte Klavier" Bacha.

Kwietniowe spotkania potkania autorskie z Krzysztofem Pomianem

Zapraszamy na spotkania autorskie z profesorem Krzysztofem Pomianem i promocję pierwszego tomu jego monumentalnego dzieła „Muzeum. Historia światowa".

Światowa historia muzeum – polityczna, społeczna i kulturowa – nie została dotąd opisana. Nigdy nie była też jednorodna ani moralnie przejrzysta. Składają się na nią zarówno dobrowolne dary, zakupy czy strategie dyplomatyczne, jak i kradzieże, fałszerstwa i wojny. To dzieje architektury i sztuki, lecz także dzieje handlu, prawa, nauki i techniki, w oderwaniu od których idea muzeum nie mogłaby się odnawiać.

Pierwszy tom dzieła Krzysztofa Pomiana, zatytułowany „Od skarbca do muzeum" kieruje się ku źródłom. Rekonstruuje proces kształtowania się nowożytnego projektu „muzeum”. Pokazuje, w jaki sposób – i w jakim zakresie – oświeceniowe muzea sztuki i muzea archeologiczne stały się następcami antycznych grobowców i skarbców.

Krzysztof Pomian - urodził się w 1934 roku w Warszawie. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obronił doktorat z filozofii, a następnie uzyskał habilitację. Jego nauczycielami byli Tadeusz Kotarbiński, Leszek Kołakowski i Bronisław Baczko. Wykładał między innymi w École des hautes études en sciences sociales, École du Louvre i Université de Genève. W roku 2001 objął funkcję dyrektora naukowego Muzeum Europy w Brukseli. Jest jednym z twórców tej instytucji, która przypomina, jak kształtowała się europejska wspólnota historyczna i kulturowa na przestrzeni ponad dwóch i pół tysiąca lat. Członek Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, Ateneo Veneto w Wenecji i Accademia Clementina w Bolonii. Laureat prestiżowej francuskiej nagrody literackiej Prix Femina 2022 za całokształt twórczości.

WARSZAWA 17 KWIETNIA, GODZINA 18.00  SALA KOLUMNOWA Uniwersytetu Warszawskiego, Prowadzenie: Marek Beylin

GDAŃSK 25 KWIETNIA, GODZINA 18.00 BIBLIOTEKA, ECS,  Prowadzenie: Anna Sobecka

Podczas obu spotkań będzie można kupić książkę w promocyjnej cenie.

WIELKI KIERMASZ KSIĄŻEK wydawnictwa słowo/obraz terytoria

Spędź z nami wiosenne święto książki!

Wszystkich miłośników dobrej humanistyki w pięknym wydaniu zapraszamy na

WIELKI KIERMASZ WYDAWNICTWA SŁOWO/OBRAZ TERYTORIA

• setki tytułów z rabatem -70% – to nie żarty!

• nowości i bestsellery -30%

• końcówki nakładów już od 5 zł

• spotkania z trójmiejskimi autorami i szansa na autografy

• dla pierwszych 100 osób z paragonem powyżej 100 zł bony rabatowe na zakupy online

• pakiety niespodzianki z książkami z kultowej serii PASAŻE – tym razem warto kupić kota w worku!

Zapraszamy w weekend 22-23 kwietnia na pierwsze piętro Sztuki Wyboru w godzinach 11:00-18:00.

Sprawdź wydarzenie na FB

Spotkanie z Anna Sobecką

31 marca o 17:30 zapraszamy na Mariacką 42 do Filii Gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku na spotkanie z Anną Sobecką, autorką książki „Obrazowanie natury w nowożytnym Gdańsku. O kulturze kolekcjonerskiej miasta".

Jak pisze autorka, „w Gdańsku, mającym bliski kontakt zarówno z Rzeczpospolitą, jak i z miastami należącymi od średniowiecza do Hanzy, krzyżowały się różne wpływy, poglądy oraz trendy artystyczne. Z jednej strony miasto wpisuje się w szerszą, środkowoeuropejską czy wręcz ogólnoeuropejską modę na zbieractwo. Z drugiej zaś należy zaznaczyć, że jak na tę część Europy kolekcjonerstwo w Gdańsku rozwinęło się bardzo wcześnie. Gdańszczanie potrafili też wytworzyć własną formułę zbierania".

O specyfice zbieractwa Gdańszczan i ich niezwykłych kolekcjach będzie można posłuchać podczas spotkania, które poprowadzi prof. Beata Możejko.

Zobacz szczegóły wydarzenia

Spotkanie autorskie z Izą Chruślińską, Piotrem Tymą i prof. Igorem Hałagidą wokół książki „Sploty – o Ukraińcach z Polski. Rozmowy z Piotrem Tymą„

24 lutego o godzinie 17:00 zapraszamy do biblioteki Europejskiego Centrum Solidarności na spotkanie z Izą Chruślińską, Piotrem Tymą i prof. Igorem Hałagidą wokół książki „Sploty – o Ukraińcach z Polski. Rozmowy z Piotrem Tymą".

Przed wybuchem pełnoskalowej wojny za wschodnią granicą Polski, pracowało w Polsce ok. 1,5 mln Ukrainek i Ukraińców. Teraz jest ich najpewniej 2 mln więcej. W 2022 roku założyli w Polsce 20 tys. firm. Tymczasem, narodowa mniejszość ukraińska żyje w Polsce od wielu wieków, to ludność autochtoniczna. Przodkowie współczesnych Ukraińców z Polski pochodzą z obszarów tzw. pogranicza polsko-ukraińskiego. Ponad 140 tys. zostało objętych przymusowym przesiedleniem w 1947 roku w ramach akcji „Wisła”. Podczas Narodowego spisu powszechnego z 2011 roku, przynależność do ukraińskiej mniejszości narodowej zadeklarowało 38 797 obywateli. To są nasi współobywatele, a więc sąsiedzi i znajomi z pracy, ekspedientka w sklepie i lekarz w przychodni, dzieci w szkole… Kim są? Jaka jest ich historia i losy? Jaka jest ich tożsamość i co ją kształtowało w okresie PRL i kształtuje nadal? Jaki jest ich wkład w budowanie demokratycznej Rzeczypospolitej? Wreszcie, czym dla nich jest Ukraina?

Zapraszamy na promocję książki Izy Chruślińskiej „Sploty – o Ukraińcach z Polski. Rozmowy z Piotrem Tymą”, która przyniesie odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Sprawdź szczegóły spotkania

Spotkanie autorskie z Mieczysławem Kochanowskim wokół książki Karnawał 1956-1968

Serdecznie zapraszamy na spotkanie wokół książki „Karnawał 1956-1968", w której czasy swojej młodości z gawędziarskim talentem opisuje Mieczysław Kochanowski, gdańszczanin, profesor, przedstawiciel odchodzącego już pokolenia, uczestnik wydarzeń opisanych w książce.

Spotkanie odbędzie się w Ratuszu Staromiejskim przy ulicy Korzennej 33/35 w Gdańsku o godzinie 18:00, a rozmowę z autorem poprowadzi Piotr Lorens.

Współorganizatorem wydarzenia jest Nadbałtyckie Centrum Kultury.

Zobacz wydarzenie na FB

Spotkanie z Januszem Limonem

7 lutego o godzinie 18:00 serdecznie zapraszamy do Sopoteki (ul. T. Kościuszki 14, Sopot) na spotkanie autorskie z Januszem Limonem wokół jego najnowszej książki „Powinności istnienia”.

Podczas spotkania będzie można zapoznać się z fragmentami książki, które przeczyta Paweł Wawrzecki a rozmowę z autorem poprowadzi Alina Kietrys.

„Powinności istnienia” to zbiór spostrzeżeń autora z różnych okresów życia, prowadzących go do próby zrozumienia zawiłości istnienia oraz poszukiwań poetyki w procesie przemijania. Janusz Limon, z zawodu genetyk kliniczny, z zamiłowania humanista – łączy świat medycyny ze światem sztuki w rozważaniach na temat powinności istnienia. 816 myśli, wspomnień, fragmentów układa się w autobiograficzną opowieść o zgodzie i niezgodzie na przemijanie.

Spotkanie z Konradem Niemirą i promocja książki „Bazgracz. Trzy eseje o Norblinie"

Zapraszamy na spotkanie z Konradem Niemirą i promocję książki "Bazgracz. Trzy eseje o Norblinie", które odbędzie się 10 stycznia o godzinie 17:00 w siedzibie warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki (Rynek Starego Miasta 27).

Wybór miejsca spotkania nie jest przypadkowy. Norblin przez wiele lat mieszkał na starówce, a z okien swojego lokum kilkakrotnie rysował kamienicę zajmowaną obecnie przez SHS oraz sam staromiejski rynek.

W trakcie spotkania "Bazgracza" można będzie nabyć w promocyjnej cenie.

Konrad Niemira – historyk sztuki, studiował na Uniwersytecie Warszawskim i paryskiej ENS, obecnie związany z Muzeum Literatury w Warszawie. Doktoryzował się w 2020 roku na podstawie rozprawy poświęconej zainteresowaniom polskiej magnaterii paryskimi wyrobami luksusowymi i kulturze elitarnej konsumpcji w XVIII wieku. Naukowo zajmuje się kulturą artystyczną Francji i Rzeczpospolitej w epoce Oświecenia i historią rynków sztuki.

Zapraszamy na spotkanie promocyjne do Sopoteki

19 stycznia o godzinie 18:00 zapraszamy do SOPOTEKI  (Sopot Centrum, poziom +2, ul. Tadeusza Kościuszki 14) na spotkanie z Jakubem Orzeszkiem i Stanisławem Rośkiem, redaktorami tomu Nekropremoc. Polityka, kultura i umarli. Rozmowę poprowadzi Dagny Kurdwanowska.

Zobacz wydarzenie na FB

Gdański teatr "elżbietański"- książka, która zrodziła teatr.

Wydawnictwo słowo/obraz terytoria oraz Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense zapraszają  na spotkanie wokół książki Jerzego Limona Gdański teatr "elżbietański".

Spotkanie poprowadzi prof. Jacek Kopciński - historyk literatury, dramatolog, krytyk teatralny, redaktor naczelny miesięcznika "Teatr". Jego gośćmi będą prof. Olga Kubińska z Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki UG, badaczka piśmiennictwa doby renesansu, tłumaczka i poetka oraz dr Jacek Bielak z Instytutu Historii Sztuki UG.

Wieczór uświetnią występy artystów: Leny Gruszczyńskiej (sopran), która zaśpiewa utwory z epoki elżbietańskiej oraz Katarzyny Kazimierczak i Macieja Konopińskiego, którzy zaprezentują supliki, czyli XVII- wieczne petycje aktorów angielskich, składane do Senatu Gdańska z prośbą o pozwolenie na występy podczas Jarmarku Św. Dominika. Aktorzy opowiedzą także o różnicach miedzy występami na scenie elżbietańskiej i scenie włoskiej (tradycyjnej).

19 października | godzina 19:00 | Dom Uphagena w Gdańsku | Spotkanie autorskie z Anną Sobecka i promocja książki Obrazowanie natury w nowożytnym Gdańsku

Zapraszamy na spotkanie z autorką Anną Sobecką i promocję nagrodzonej Nagrodą Komitetu Badań o Sztuce PAN 2022 książki Obrazowanie natury w nowożytnym Gdańsku. O kulturze kolekcjonerskiej miasta, które odbędzie się 19 października o godzinie 19:00 w Domu Uphagena przy ulicy Długiej 12 w Gdańsku.

Podczas spotkania będzie można kupić książkę w promocyjnej cenie 65 zł.

Wybór miejsca spotkania nie jest przypadkowy. Wnętrza Domu Uphagena stanowią bowiem doskonały przykład nowożytnego kolekcjonerstwa artystycznego w Gdańsku, zapewniając wyjątkową oprawę dla tego wydarzenia.

Anna Sobecka – historyczka sztuki, nauczycielka akademicka i kuratorka od 2014 roku związana z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowo zajmuje się sztuką nowożytną, ze szczególnym uwzględnieniem malarstwa, grafiki i rzemiosła artystycznego. Specjalizuje się też w badaniu przedmiotów artystycznych tworzonych z bursztynu – od późnego średniowiecza po współczesny design. Fascynuje ją zarówno historia kolekcjonerstwa, jak i współczesne wystawiennictwo oraz sztuka w przestrzeni społecznej.

Gdańskie Targi Książki 16-18 września

Spotkajmy się na Gdańskich Targach Książki, które odbędą się w dniach 16-18 września w przestrzeni Europejskiego Centrum Solidarności. Przed nami 3 dni prawdziwego święta literatury wypełnione premierami wydawniczymi i ciekawymi wydarzeniami literackimi.

Na naszym stoisku będą na Was czekać gorące, wrześniowe nowości, jak i znakomite bestsellery. Podczas tej edycji nie zabraknie też interesujących spotkań i z naszymi autorami.

Już w piątek, 16 września o godzinie 16:00 zapraszamy na premierę długo wyczekiwanego trzeciego tomu Historii męskości, której towarzyszyć będzie debata na temat męskości w kryzysie. Uczestnikami debaty będą Magdalena Środa i Dobrosław Kot, a rozmowę poprowadzi Magdalena Krzyżanowska-Mierzewska.

Męskość jest naznaczona tradycją sięgającą niepamiętnych czasów – to nie tylko płeć męska, lecz sama jej natura. Przez wieki uchodziła za cnotę i stanowiła jeden z fundamentów społeczeństw Zachodu. Od starożytności do oświecenia oznaczała pewną koncepcję mocy, która obejmowała zarówno siłę fizyczną, jak i męstwo psychiczne. Pierwsza wojna światowa zapoczątkowała kryzys tradycyjnie pojmowanej męskości, a postępy w dziedzinie równości płci podważyły odwieczne męskie przywileje. Zagadnienie kryzysu męskości będzie tematem dyskusji towarzyszącej premierze wyczekiwanego od dawna, trzeciego tomu Historii męskości, obejmującego XX i XXI wiek.

Drugiego dnia targów o godzinie 17:00 zapraszamy z kolei na spotkanie autorskie z Dobrosławem Kotem, publikującym także utwory prozatorskie i dramaturgiczne pod nazwiskiem Wit Szostak, wokół jego książki Tratwa Odysa. Esej o uchodźcach

Pojawienie się uchodźców to szansa, by zastanowić się, dlaczego Europa – tak dumna z własnej otwartości – jest na Innego tak bardzo zamknięta. Uchodźcy każą zadać pytanie o sens domu, zamieszkiwania, gościnności i sąsiadowania. To nie tylko pytanie etyczne, ale też wyzwanie dla myślenia. Być może trwająca wojna w Ukrainie i otwarcie polskich granic dla uciekających przed nią to okazja, by przemyśleć wszystko od nowa.

Swoją premierę podczas Gdańskich targów Książki będzie miała także książka Jerzego Limona Gdański teatr „elżbietański". Nie możecie tego przegapić. Szukajcie jej na naszym stoisku.