• Issuu

Nagroda Rektora Uniwersytetu Warszawskiego - ACADEMIA 2015

Książka prof. Zbigniewa Mikołejko We władzy wisielca, t. 2: Ciemne moce, okrutne liturgie zdobyła Nagrodę Rektora Uniwersytetu Warszawskiego w Konkursie ACADEMIA 2015 dla Najlepszej Publikacji Akademickiej w Dziedzinie Nauk Społecznych i Humanistycznych.

Rozdanie nagród miało miejsce na 6. Warszawskich Targach Książki.

Nominacja do Literackiej Nagrody NIKE 2015

Książka Katarzyny Przyłuskiej-Urbanowicz Pupilla otrzymała nominację do Literackiej Nagrody NIKE za najlepszą książkę roku.

Skład jury konkursu NIKE 2015: Piotr Bratkowski, Tomasz Fiałkowski, Mikołaj Grabowski, Irena Grudzińska-Gross, Ryszard Koziołek (przewodniczący), Rafał Marszałek, Stanisław Obirek, Maria Anna Potocka, Maria Zmarz-Koczanowicz.

Wywiad z prof. Stanisławem Rośkiem w programie Xięgarnia.pl

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z założycielem i prezesem wydawnictwa słowo/obraz terytoria prof. Stanisławem Rośkiem na portalu Xiegarnia.pl.

Rozmowa o słowach, obrazach i (nie)pewnym gruncie – wymagającym rynku książki:
Osobliwe dzieła sztuki

W drugiej części rozmowy m.in. o czytaniu świadomym i wpływie Internetu na poziom czytelnictwa:
Osobliwe dzieła sztuki (część 2)

OGŁASZAMY KONKURS!

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich postanowiliśmy zorganizować konkurs na najciekawszą domową bibliotekę:

"Czytelniku - daj się poznać!"

Proste zasady konkursu:
- do końca kwietnia przyślij nam zdjęcie domowej biblioteczki (swojej, mamy, taty, przyjaciela...), zdjęcia można wysyłać w komentarzu posta o konkursie na Facebooku lub za pośrednictwem maila: slowo@terytoria.com.pl
- zaimponuj nam porządkiem, chaosem, ilością, kluczem ułożenia, kolorystyką, bezładem, różnorodnością lub kojącą zmysły harmonią
- 4 maja wybierzemy jedno zdjęcie, którego autor otrzyma wybraną przez siebie książkę z naszej oferty wydawniczej - ogłoszenie wyników odbędzie się na Facebooku oraz w prywatnej wiadomości
- pozostałe zdjęcia pojawią się w specjalnie utworzonym albumie na naszym profilu - na Facebooku nic nie ginie, więc zostaną z nami na zawsze!

Nagroda XXI Wrocławskich Targów Książki Naukowej

Jury konkursu za NAJTRAFNIEJSZĄ SZATĘ EDYTORSKĄ KSIĄŻKI NAUKOWEJ przyznało nagrodę Wydawnictwu słowo/obraz terytoria za książkę Zbigniewa Mikołejki:"We władzy wisielca, t.2: Ciemne moce, okrutne liturgie" .

Piotr Sobolczyk gościem Radiofonii

Zapraszamy do wysłuchania audycji Tomasza Charnasa KONFRONTAkCJE, podczas której Piotr Sobolczyk opowiadał o swojej najnowszej książce Dyskursywizowanie Białoszewskiego. Tom II

Zaproszenie na audycję Programu Drugiego Polskiego Radia

Zapraszamy na audycję z Prof. Limonem, którą będą mieli Państwo okazję wysłuchać 26-go lutego o 18.00 w cyklu „Dwukropek” Programu Drugiego Polskiego Radia.

Więcej informacji o Profesorze Limonie na naszej stronie internetowej: Profesor Jerzy Limon

Serdecznie informujemy również o audycji z prof. Owczarskim, która odbędzie się 3-go marca o 21.30.

Autorem książek m.in.:
Mickiewiczowskie figury wyobraźni
oraz
Miejsca wspólne, miejsca własne

Zaproszenie na spotkanie z prof. Zbigniewem Mikołejko

Czyż nie przeraża was i nie nawiedza we snach wilcze, beznadziejne zbratanie samobójców i owadzi, napowietrzny taniec wisielców?
A jeśli…

Instytut Mikołowski zaprasza na spotkanie z prof. Zbigniewem Mikołejką,
autorem książek We władzy wisielca (tom 1) i We władzy wisielca. Ciemne moce, okrutne liturgie (tom 2)

Spotkanie poprowadzą Maciej Melecki i Krzysztof Siwczyk


27.02.2015 (piątek) o godz. 18.00
Instytut Mikołowski (ul. Jana Pawła II 8, 43-190 Mikołów)

KONFRONTACJE - spotkanie z prof. Mirosławem Przylipiakiem i pokaz filmu

Zapraszamy na spotkanie z prof. Mirosławem Przylipiakiem
połączone z promocją książek KINO BEZPOŚREDNIE 1963–1970
oraz pokazem filmu The Rolling Stones: Gimme Shelter (reż. Albert i David Maysles)

Spotkanie poprowadzi dr Sebastian Jakub Konefał

Kino bezpośrednie jest monografią amerykańskiego ruchu direct cinema, który w latach sześćdziesiątych XX wieku zrewolucjonizował film dokumentalny, wprowadzając do niego – zgodnie z zapowiedziami samych twórców – obiektywny zapis rzeczywistości.

Akademickie Centrum Kultury UG
(Gdańsk, ul. Wita Stwosza 58/109)
26 lutego 2015 (czwartek) godz. 18.30
wstęp wolny

Zaproszenie na spotkanie z prof. Jerzym Limonem

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z profesorem Jerzym Limonem, które odbędzie się z okazji premiery jego najnowszej książki: Młot na poetów albo Kronika ściętych głów

Rozmowę z autorem poprowadzą Marek Wilczyński i Andrzej C. Leszczyński

W trakcie spotkania odbędzie się projekcja fragmentu filmu Historia w reżyserii Grzegorza Jarzyny, opatrzona komentarzem Jerzego Limona

„Krea(k)cja: martwa natura z historią w tle” – czyli Kiejstut Bereźnicki stworzy ilustrację, która zostanie rozlosowana spośród nabywców książki

Spotkaniu towarzyszyć będą wino i deska serów

20 stycznia 2015 (wtorek) o godz. 18.00
NCK - Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35, Gdańsk

Joanna Sarbiewska w TOK FM

Zapraszamy do wysłuchania audycji „Świąteczny Poranek” w TOK FM, w której Paweł Sulik rozmawiał z Joanną Sarbiewską o książce Ontologia i estetyka filmowych obrazów Wernera Herzoga .

Zaproszenie na spotkanie z Joanną Sarbiewską

Pomorskie Towarzystwo Filozoficzno-Teologiczne
zaprasza na spotkanie z dr Joanną Sarbiewską,
autorką książki Ontologia i estetyka filmowych obrazów Wernera Herzoga:

„Postsekularna audiowizualność: negatywna mistyka medialnej maszyny”

Spotkanie odbędzie się ramach cyklu jesienno-zimowych wykładów
„Myślenie religijne w XXI wieku”

15 stycznia 2015 (czwartek) o godz. 17.30
Biblioteka Gdańska PAN, ul. Wałowa 25



Nominacja do Nagrody KLIO dla książki Zamki konwentualne Tomasza Torbusa

Książka prof. Tomasza Torbusa Zamki konwentualne w państwie krzyżackim w Prusach otrzymała wyróżnienie w konkursie o Nagrodę KLIO w kategorii edytorskiej.

Wyboru dokonało jury obradujący pod przewodnictwem prof. Tomasza Szaroty, z udziałem profesorów: Tomasza Kizwaltera, Jana Kieniewicza, Henryka Samsonowicza, Janusza Tazbira oraz redaktorów Mariana Turskiego i Tomasza Łubieńskiego

Gratulujemy Tomaszowi Torbusowi i Joannie Kwiatkowskiej, Autorce szaty graficznej.

Wyróżnienie dla książki Anny Pelki Z [politycznym] fasonem

Książka Anny Pelki Z [politycznym] fasonem. Moda młodzieżowa w PRL i NRD zdobyła wyróżnienie w konkursie na „Najlepszą Książkę Popularnonaukową”. Wyróżnienie przyznano podczas 18. edycji Poznańskich Dni Książki nie tylko Naukowej.

Drodzy Czytelnicy i Współpracownicy wydawnictwa słowo/obraz terytoria

Kilka dni temu podczas posiedzenia Sądu Rejonowego w Gdańsku odbyło się głosowanie wierzycieli nad naszymi propozycjami układowymi. Głosujący opowiedzieli się "za układem", otwierając tym samym pole dalszej współpracy.
Bardzo im dziękujemy za zaufanie.
Dla nas oznacza to, że w najbliższych latach - prowadząc dotychczasową działalność wydawniczą pod szyldem "w upadłości układowej" - będziemy stopniowo spłacali nasze dawne zobowiązania. Wierzymy, że to się uda. Plan na 2015 roku zakłada co najmniej 50 nowych książek. Jeśli je kupicie - realizacja układu, który jest warunkiem dalszego istnienia wydawnictwa, okaże się możliwa i wejdziemy w trzecią dekadę naszych dziejów.

Stanisław Rosiek

Nagroda Literatury na Świecie dla Olgi Kubińskiej

Olga Kubińska została laureatką tegorocznej nagrody „Literatury na Świecie”. Nagrodę w kategorii „Translatologia, Leksykografia i Literaturoznawstwo” przyznano jej za książkę Przybyłem tu by umrzeć.
Gratulujemy Autorce.

Zapraszamy na spotkanie z Krzysztofem Pomianem

Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Instytut Kultury Miejskiej oraz wydawnictwo słowo/obraz terytoria zapraszają na spotkanie z profesorem Krzysztofem Pomianem, które odbędzie się z okazji premiery polskiego wydania jego książki Porządek czasu.
Spotkanie poprowadzi Tomasz Stróżyński.

22 października (środa), godz. 18.00 Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

Nominacja do Nagrody im. Jana Długosza 2014

Książka Piotra Perkowskiego Gdańsk - miasto od nowa. Kształtowanie społeczeństwa i warunki bytowe w latach 1945–1970 jest nominowana do Nagrody im. Jana Długosza 2014. Gratujemy Autorowi.

Zapraszamy na wykład Agnieszki Taborskiej w Gdańsku

Wykład Sny surrealistów, Leonory de la Cruz i Phoebe Hicks, będzie dotyczył twórczego potencjału snów i sposobów wykorzystywania zawartej w marzeniach sennych energii. Będzie w nim mowa o hipnotycznych stanach, w jakie wprawiali się francuscy surrealiści; o interpretujących sny surrealistycznych obrazach i o filmach Luisa Buñuela, a także o onirycznych wizjach Leonory de la Cruz i Phoebe Hicks (bohaterek książek Agnieszki Taborskiej Senny żywot Leonory de la Cruz i Niedokończone życie Phoebe Hicks).
Wykład odbywa się w ramach warsztatów: Biuro Snów Znalezionych

21 października, godz. 18:00
CSW Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk – Nowy Port

Witkacy 2014. Co jeszcze jest do odkrycia?

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku organizuje piątą międzynarodową sesję naukową poświęconą Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi, której tytuł brzmi: „Witkacy 2014. Co jeszcze jest do odkrycia?”. Odbędzie się ona w dniach 17-20 września 2014 roku w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku. Jej opiekunem naukowym jest profesor Janusz Degler.

Podczas konferencji obędzie się m.in. prezentacja książki Anny Żakiewicz Młodość chłopczyka, (słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2014). Spotkanie z udziałem autorki poprowadzi Stanisław Rosiek.