• Issuu

Nagrody, wyróżnienia, nominacje

otrzymane 


w 2021 roku

1. Nominacja do Nagrody Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych za książkę „Ziemia – duch – Reduta. Rzecz o Mieczysławie Limanowskim” Zbigniewa Osińskiego.


w 2020 roku

1. Nagroda Nowych Książek dla Marii Poprzęckiej za publikację Impas. Opór, utrata, niemoc, sztuka.
2. Nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii Esej dla Pawła Sitkiewicza za książkę Gorączka filmowa. Kinomania w międzywojennej Polsce
3. Nominacje do Nagrody im. Jana Długosza dla Tomasza Rakowskiego za książkę Przepływy, współdziałania, kręgi możliwego. Antropologia powodzenia oraz dla Andrzeja Turowskiego za książkę Biomorfizm w sztuce XX wieku. Między biomechaniką a bezformiem.
4. Wyróżnienie w konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku 2019”, przyznane w kategorii „Książki naukowe, popularnonaukowe (humanistyka)” dla książki Kanony śmierci. Słowo o chrystologii „Wariacji goldbergowskich" Jana Sebastiana Bacha Józefa Majewskiego.


w 2019 roku

1. Wyróżnienie dla Fundacji Terytoria Książki za publikację Szekspir bez cenzury. Erotyczny żart na scenie elżbietańskiej autorstwa Jerzego Limona w konkursie na Najlepszą Książkę Popularnonaukową organizowanym przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
2. Nominacja do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka, która jest przyznawana w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej, dla Miry Marcinów za książkę Historia polskiego szaleństwa.
3. Wyróżnienie w konkursie ACADEMIA 2019 na najlepszą książkę akademicką i naukową dla Fundacji Terytoria Książki za publikację Szekspir bez cenzury. Erotyczny żart na scenie elżbietańskiej autorstwa Jerzego Limona.
4. Nominacje do Pomorskiej Nagrody Literackiej dla książek Budowanie nad Bałtykiem. Studia z architektury i sztuki Gdańska, Pomorza i Żmudzi Małgorzaty Omilanowskiej oraz Walka obrazów. Przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku
 Jacka Friedricha. 
5. Nagroda Literatury na Świecie im. Andrzeja Siemka za książkę Impas. Opór, utrata, niemoc,sztuka Marii Poprzęckiej.
6. Nominacja w konkursie na książkę edytorsko doskonałą dla książki Niewysłane listy. Listy, dzienniki, rysunki, dokumenty. 1940–1942 Franciszki i Stefana Themersonów.

w 2018 roku

1. Nagroda im. Bolesława Michałka Miesięcznika KINO za najlepszą książkę filmową ubiegłego roku dla Pawła Mościckiego za książkę Chaplin. Przewidywanie teraźniejszości.
2. Wyróżnienie w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką Poznańskich Targów Książki Naukowej i Popularnonaukowej dla Fundacji Terytoria Książki za książkę Poeta w labiryncie historii. Studia o pisarskich rolach Jerzego Ficowskiego Jerzego Kandziory.
3. Nagroda specjalna za formę edytorską w Konkursie na Najlepszą Książkę Popularnonaukową Poznańskich Targów Książki Naukowej i Popularnonaukowej dla książki Obowiązek piękna. Wzorniki i traktaty architektoniczne w zbiorach PAN Biblioteki Gdańskiej
4. Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury "Splendor Gedanensis" dla Małgorzaty Omilanowskiej za stworzenie studium Budowanie nad Bałtykiem. Studia architektury i sztuki Gdańska, Pomorza i Żmudzi.
5. Nagroda Główna w konkursie ACADEMIA 2018 dla Fundacji Terytoria Książki za książkę Walka obrazów. Przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku Jacka Friedricha.
6. Nagroda honorowa dla wydawnictwa słowo/obraz terytoria w konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku 2017” za książkę Yiddishland.
7. Wyróżnienie w konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku 2017” dla książki Szkice krytyczne Brunona Schulza. 
8. Nagroda dla Joanny Kwiatkowskiej za projekt graficzny i skład książki Yiddishland przyznana w konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku 2017”.
9. Nagroda Oddziału PAN w Gdańsku dla młodych naukowców za najlepszą pracę twórczą opublikowaną w 2017 r. dla Katarzyny Szalewskiej za książkę Urbanalia.

w 2017 roku

1. Nagroda im. prof. Jerzego Skowronka za książkę „Album Orbis” Cypriana Norwida jako księga sztukmistrza Anny Borowiec.
2. Wyróżnienie w konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku 2016”, przyznane w kategorii „Literatura piękna” dla książki Body art Olgi Kubińskiej.
3. Nagroda honorowa w konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku 2016”, przyznana w kategorii „Literatura piękna” dla książki Czapski, Hering, Listy t. 1.
4. Wyróżnienie w konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku 2016”, przyznane w kategorii „Książki naukowe, popularnonaukowe (humanistyka)” dla książki Klub Auschwitz i inne kluby Agnieszki Daukszy.
5. Wyróżnienie w „Konkursie Na Najlepszą Książkę Akademicką” Poznańskich Targów Książki Naukowej i Popularnonaukowej za publikację Ujemny biegun fotografii. Negatywowe obrazy w sztuce nowoczesnej Witolda Kanickiego.
6. Nominacja w konkursie Książka Historyczna Roku w kategorii "Wspomnienia dotyczące historii Polski i Polaków w XX wieku", dla książki Klub Auschwitz i inne kluby Agnieszki Daukszy.
7. Nagroda Newsweeka im. Teresy Torańskiej dla Agnieszki Daukszy za książkę Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców.
8. Nominacja do Nagrody PTBFM w kategorii Debiut Roku dla Bożeny Kudryckiej za książkę Ukryte spojrzenia w filmach Bernarda Bertolucciego
9. Nominacja do Nagrody PTBFM w kategorii Debiut Roku dla Małgorzaty Kozubek za książkę Filmoterapia.

w 2016 roku 

1. Nagroda Specjalna w „Konkursie Na Najlepszą Książkę Akademicka” Poznańskich Targów Książki Naukowej i Popularnonaukowej dla wydawnictwa słowo/obraz terytoria i Fundacji Terytoria Książki za wysoki poziom merytoryczny i edytorski zgłoszonych do konkursu publikacji.
2. Wyróżnienie w konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku 2015”, przyznane w kategorii „Książki naukowe, popularnonaukowe (humanistyka)” dla książki MAO STAR. Instynktowne zanikanie w przestrzeni Kapsydy Kobro-Okołowicz, zaprojektowanej przez Stanisława Salija.
3. Nominacja do nagrody „Najpiękniejsze Książki Roku 2015”, przyznana w kategorii „Książki naukowe, popularnonaukowe (humanistyka)”, dla książki Jaka szkoda. Krótkie życie Pauli Modersohn-Becker autorstwa Anny Arno, zaprojektowanej przez Stanisława Salija.
 

w 2015 roku

1. Nagroda Prezydenta Miasta Poznania za znakomity poziom edytorski dla wydawnictwa słowo/obraz terytoria za publikację MAO STAR. Instynktowne zanikanie w przestrzeni Kapsydy Kobro-Okołowicz oraz Zapatrzenie. Myśląc o obrazach, myśląc o malarzach Joanna Pollakówna.
2. Nagroda im. Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za Najlepszą Książkę Akademicką dla wydawnictwa słowo/obraz terytoria za publikację Odbudowa Głównego Miasta w Gdańsku w latach 1945–1960 Jacka Friedricha.
3. Nagroda Literatury na Świecie im. Andrzeja Siemka za książkę Pupilla Katarzyny Przyłuskiej-Urbanowicz.
4. Nagroda XXI Wrocławskich Targów Książki Naukowej za „Najtrafnieszą szatę edytorską książki naukowej” dla wydawnictwa słowo/obraz terytoria za książkę Zbigniewa Mikołejki We władzy wisielca t.2. Ciemne moce, okrutne liturgie. 
5. Nominacja do „Nagrody Literackiej Nike” dla książki Pupilla Katarzyny Przyłuskiej-Urbanowicz.
6. Nagroda Rektora Uniwersytetu Warszawskiego „ACADEMIA 2015” za książkę Zbigniewa Mikołejki We władzy wisielca t.2. Ciemne moce, okrutne liturgie, dla Najlepszej Publikacji Akademickiej w Dziedzinie Nauk Społecznych i Humanistycznych.
7. Wyróżnienie w konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku 2014”, przyznane w kategorii „Książki naukowe, popularnonaukowe (humanistyka)”, dla książki Wolność i łaska. Rozważania o Szekspirze Petera Brooka, zaprojektowanej przez Stanisława Górskiego.
8. Nominacja do nagrody „Najpiękniejsze Książki Roku 2014”, przyznana w kategorii „Książki naukowe, popularnonaukowe (humanistyka)”, dla książki Młodość chłopczyka. O wczesnej twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza 1900–1914 Anny Żakiewicz, zaprojektowanej przez Stanisława Salija.
9. Nominacja do nagrody „Najpiękniejsze Książki Roku 2014”, przyznana w kategorii „Książki naukowe, popularnonaukowe (humanistyka)”, dla książki Podróżnicy bez mapy i paszportu Tomasza Szerszenia, zaprojektowanej przez Stanisława Salija.
10. Nominacja do nagrody „Najpiękniejsze Książki Roku 2014”, przyznana w kategorii „Książki naukowe, popularnonaukowe (humanistyka)”, dla książki Porządek czasu Krzysztofa Pomiana, zaprojektowanej przez Stanisława Salija. 
11. Nominacje do „Nagrody Złotej Róży 2015”dla najlepszej książki popularnonaukowej, organizowanej przez Festiwal Nauki w Warszawie oraz Instytut Książki: Młot na poetów, Jerzy Limon, We władzy wisielca, t. 2: Ciemne moce, okrutne liturgie, Zbigniew Mikołejko, Zamki konwentualne państwa krzyżackiego w Prusach, Tomasz Torbus.
12. Nominacja do Nagrody im. Jana Długosza dla Zbigniewa Mikołejki za książkę We władzy wisielca t.2. Ciemne moce, okrutne liturgie.

w 2014 roku

1. Nominacja do „Nagrody Literackiej Nike” dla książki Wiedeń 1913 Piotra Szaroty.
2. Nominacja do „Nagrody Literackiej Gdynia” dla Ryszarda Engelkinga i Tomasza Swobody za tłumaczenie książki Gérarda de Nervala Śnienie i życie.
3. Wyróżnienie w konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku 2013”, przyznane w kategorii „Literatura piękna”, dla książki Agnieszki Taborskiej Niedokończone życie Phoebe Hicks, kolaże zaprojektowała Selena Kimball.
4. Wyróżnienie w konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku 2013”, przyznane w kategorii „Książki naukowe, popularnonaukowe (humanistyka)”, dla książki Mickiewicz (po śmierci). Studia i szkice nekrograficzne Stanisława Rośka, zaprojektowanej przez Stanisława Salija.
5. Nominacja do nagrody „Najpiękniejsze Książki Roku 2013”, przyznana w kategorii „Książki naukowe, popularnonaukowe (humanistyka)”, dla książki Spotkania z Grotowskim. Notatki, listy, studium Zbigniewa Osińskiego, zaprojektowanej przez Joannę Kwiatkowską.
6. Nominacja do nagrody „Najpiękniejsze Książki Roku 2013”, przyznana w kategorii „Książki naukowe, popularnonaukowe (humanistyka)”, dla książki Szekspirowska dekada Chodowieckiego. Lata 1778–1788 w twórczości Daniela Chodowieckiego Kaliny Zabuskiej, zaprojektowanej przez Stanisława Salija.
7. Wyróżnienie honorowe w konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku 2013”, przyznane w kategorii „Książki naukowe, popularnonaukowe (humanistyka)”, dla Fundacji Terytoria Książki za publikację Mickiewicz (po śmierci). Studia i szkice nekrograficzne Stanisława Rośka.
8. Nagroda honorowa, przyznana przez Towarzystwo Bibliofilów Polskich w Warszawie, dla Stanisława Salija za projekt graficzny i typograficzny książki Mickiewicz (po śmierci). Studia i szkice nekrograficzne Stanisława Rośka.
9. „Nagroda Historyczna Polityki 2014”, przyznana w kategorii w kategorii „Prace naukowe i popularnonaukowe” dla książki Piotra Perkowskiego Gdańsk - miasto od nowa. Kształtowanie społeczeństwa i warunki bytowe w latach 1945-1970.
10. Nominacja do „Nagrody im. Jana Długosza” dla książki Piotra Perkowskiego Gdańsk - miasto od nowa. Kształtowanie społeczeństwa i warunki bytowe w latach 1945-1970.
11. Nagroda „Literatury na Świecie”, przyznana w kategorii „Translatologia, Leksykografia i Literaturoznawstwo”, dla Olgi Kubińskiej za książkę Przybyłem tu by umrzeć.  Relacje z placów straceń.    
12. Wyróżnienie w konkursie o „Nagrodę KLIO”, przyznane w kategorii edytorskiej, dla książki Zamki konwentualne w państwie krzyżackim w Prusach Tomasza Torbusa. 
13. Wyróżnienie w konkursie na „Najlepszą Książkę Popularnonaukową” dla książki Anny Pelki Z politycznym fasonem. Moda młodzieżowa w PRL i NRD.


w 2013 roku

1. Wyróżnienie w konkursie na „Najlepszą Książkę Popularnonaukową roku 2013” dla książki We władzy wisielca. Z dziejów wyobraźni Zachodu Zbigniewa Mikołejki podczas XVII Poznańskich Dni Książki nie tylko Naukowej.
2. Nominacja do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” dla Moniki Milewskiej za książkę Bogowie u władzy. Od Aleksandra Wielkiego do Kim Dzong Ila.
3. Nagroda miesięcznika „Notes Wydawniczy” dla wydawnictwa słowo/obraz terytoria „za konsekwentne obrazowanie terytoriów poza słowem”.
4. Nagroda „Projekt Roku” i tytuł „Autorytetu” przyznany wydawnictwu słowo/obraz terytoria w „Polskim Konkursie Graficznym”.
5. Wyróżnienie w konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku 2012”, przyznane w kategorii „Książki naukowe, popularnonaukowe (humanistyka)”, dla kwartalnika Schulz/Forum 1, zaprojektowanej przez Janusza Górskiego.
6. Nominacja do nagrody „Najpiękniejsze Książki Roku 2012”, przyznana w kategorii „Książki naukowe, popularnonaukowe (humanistyka)”, dla książki Gdańsk i jego przeszłość Petera Olivera Loewa, zaprojektowanej przez Stanisława Salija.
7. Nominacja do nagrody „Najpiękniejsze Książki Roku 2012”, przyznana w kategorii „Książki naukowe, popularnonaukowe (humanistyka)”, dla książki Zabytkowa architektura Gdańska w latach 1945–1951 Marcina Gawlickiego, zaprojektowanej przez Joanną Kwiatkowską.
8. Nagroda w konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku 2012”, przyznana w kategorii „Albumy”, dla książki Dumała Piotra Dumały, zaprojektowanej przez Joannę Kwiatkowską i Piotra Dumałę.
9. Wyróżnienie w konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku 2012”, przyznane w kategorii „Albumy”, dla Księgi obrazów Brunona Schulza, zaprojektowanej przez Stanisława Salija.


w 2012 roku

1. Nominacja do nagrody „Najpiękniejsze Książki Roku 2011”, przyznana w kategorii „Katalogi, bibliofilskie i inne”, dla książki Muzeum czarnej sztuki. Katalog inkunabułów Biblioteki Gdańskiej PAN, opracowanej przez Beatę Gryzio i zaprojektowanej przez Janusza Górskiego.
2. Nominacja do nagrody w „Najpiękniejsze Książki Roku 2011”, przyznana w kategorii „Albumy”, dla książki Fragmenty lustra Moniki Osieckiej, zaprojektowanej Stanisława Salija.
3. Nominacja do nagrody w „Najpiękniejsze Książki Roku 2011”, przyznana w kategorii „Książki naukowe, popularnonaukowe (humanistyka)”, dla książki „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy Krzysztofa Kornackiego, zaprojektowanej przez Stanisława Salija.
4. Nominacja do nagrody w „Najpiękniejsze Książki Roku 2011”, przyznana w kategorii „Literatura piękna” dla książki Roland Barthes Rolanda Barthesa, zaprojektowanej przez Stanisława Salija.
5. Wyróżnienie w konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku 2011”, przyznane w kategorii „Podręczniki”, dla książki Krótkie teksty o sztuce projektowaniaKrzysztofa Lenka.
6. Wyróżnienie w konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku 2011”, przyznane w kategorii „Książki naukowe, popularnonaukowe (humanistyka)”, dla książki Obraz i kult. Historia obrazu przed epoką sztuki Hansa Beltinga, zaprojektowanej przez Stanisława Salija.
7. Wyróżnienie w konkursie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich „Feniks 2012”, przyznane w kategorii „Myśl humanistyczna”, dla Marleny Krupy za książkę Duch i litera. Liryczna ekspresja mistycznej drogi świętego Jana od Krzyża w polskich przekładach.
8. Nagroda dla Andrzeja Kopackiego w konkursie „Europejski Poeta Wolności”, przyznana za przekład książki Mizantrop na Capri. Historie | Wiersze | Der Misanthrop auf Capri. Historien | Gedichte Dursa Grünbein'a.
9. Nagroda „Europejski Poeta Wolności” dla Dursa Grünbein'a za książkę Mizantrop na Capri. Historie | Wiersze | Der Misanthrop auf Capri. Historien | Gedichte.
10. Nagroda „Literatury na Świecie”, przyznana w kategorii „Poezja”, dla Doroty Horodyskiej za przekład książki Luljety Lleshanaku Dzieci natury | Fëmijët e natyrës
11. Nagroda „Literatury na Świecie”, przyznana w kategorii „Proza”, dla Wiktora Dłuskiego za przekład książki Bronisława Baczki Rewolucja. Władza, nadzieje, rozterki.
12. Nagroda Wydziału I Nauk Społecznych PAN w dziedzinie literatury i filologii dla Tadeusza Sucharskiego za książkę Polskie poszukiwania „innej” Rosji. O nurcie rosyjskim, w literaturze Drugiej Emigracji.


w 2011 roku

1. Nagroda główna i tytuł „Książki Roku 2011” w konkursie „Pióro Fredry” dla publikacji „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy Krzysztofa Kornackiego.
2. Nagroda im. Bolesława Michałka, przyznawana przez miesięcznik „KINO” za najlepszą książkę filmową roku 2010, dla książki Alicji Helman Odcienie czerwieni. Twórczość filmowa Zhanga Yimou.
3. Nagroda im. Andrzeja Siemka, przyznawana przez „Literaturę na Świecie”, dla Tomasza Swobody za książkę Historie oka. Bataille, Leiris, Artaud, Blanchot.
4. Nagroda „Śląski Wawrzyn Literacki 2010” dla książki Aleksandra Nawareckiego Lajerman.
5. Wyróżnienie w konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku 2010”, przyznane w kategorii „Albumy”, dla Księgi prześwietnego bractwa bułkarzy i ciastkarzy królewskiego miasta Gdańska zapoczątkowanej w Roku Pańskim 1724, w której zapisano nazwiska nowych czeladników po latach terminowania. Publikacja została opracowana przez Zdzisława Kropidłowskiego i  zaprojektowana przez Stanisława Salija.
6. Tytuł „Książki Roku”, nadany przez Sekcję Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka ITI, dla książki Teatr rosyjski XX wieku wobec tradycji Katarzyny Osińskiej.
7. Nominacja do „Nagrody Literackiej Gdynia”, przyznana w kategorii „Proza”, dla książki Back in the DDR i inne opowiadania Andrzeja Kasperka.


w 2010 roku

1. „Nagroda Literacka Nike” dla Naszej klasy Tadeusza Słobodzianka.
2. Nagroda „Pro libro legendo” dla książki Mój przyjaciel trup Krzysztofa Wójcickiego.
3. Nagroda im. ks. Józefa Tischnera, przyznana w kategorii „Publicystyka lub Eseistyka na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować <<nieszczęsny dar wolności>>” dla Tomasza Rakowskiego za książkę Łowcy, zbieracze, praktycy niemocy.
4. Nagroda im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich dla Wiesława Juszczaka za książkę Wędrówka do źródeł.
5. Nagroda literacka „Europejski Poeta Wolności” dla Uładzimiear'a Arłoŭ’a  za książkę Prom przez kanał La Manche.
6. Nagroda „Literatury na Świecie” w kategorii „Nowa Twarz” dla Tomasza Swobody za tłumaczenie książki Poezja i głębia Jeana-Pierre'a Richarda.
7. Nagroda w Konkursie „Edycja” dla książki edytorsko doskonałej za Paryski splin. Poematy prozą Charlesa Baudelaire'a.


w 2009 roku

1. Nominacja do nagrody im. Bolesława Michałka za rok 2008 dla książki  Podstawy wiedzy o filmie Alicji Helman i Andrzeja Pitrusa.
2. Nominacja do nagrody TVP Kultura „Gwarancje Kultury” za rok 2008, przyznana w kategorii „Literatura”, dla Cezarego Wodzińskiego za książki Między anegdotą a doświadczeniem oraz Logo nieśmiertelności.
3. Wyróżnienie w konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku 2008” w kategorii „Literatura piękna” dla książki Brunona  Jasieńskiego Poezje zebrane.
4. Wyróżnienie w konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku 2008” w kategorii „Książki naukowe, popularnonaukowe (humanistyka) ” dla książki Adama Wiesława Kulika Leśmian, Leśmian. Wspomnienia o Bolesławie Leśmianie.
5. „Nagroda Literacka Gdynia”, przyznana w kategorii „Esej”, dla książki  Marii Poprzęckiej Inne obrazy.
6. Nominacja do „Nagrody Literackiej Gdynia”, przyznana w kategorii „Esej”, dla książki Stanisława Rośka [nienapisane].
7. Nominacja do „Nagrody Literackiej Gdynia”, przyznana w kategorii „Esej”, dla książki Cezarego Wodzińskiego Logo nieśmiertelności.


w 2008 roku

1. Wyróżnienie dla Chwil oderwanych Konstantego A. Jeleńskiego w  konkursie  „Najpiękniejsze Książki Roku 2007”, przyznane w kategorii „literatura piękna”.
2. Wyróżnienie dla książki Ten biedny Mickiewicz Antoniego Ostrowskiego w  konkursie  na „Najpiękniejsze Książki Roku 2007”, przyznane w kategorii „książki naukowe, popularnonaukowe (humanistyka)”.
3. Wyróżnienie dla książki Troll 1. Język szwedzki: teoria i praktyka. Poziom podstawowy Hanny Dymel-Trzebiatowsiej i Ewy Mrozek-Sadowskiej w  konkursie na „Najpiękniejsze Książki Roku 2007, przyznane w kategorii „podręczniki”.
4. Wyróżnienie dla książki Kadysz. Strony o Tadeuszu Kantorze Jana Kotta w  konkursie na „Najpiękniejsze Książki Roku 2007”, przyznane w kategorii „katalogi, bibliofilskie i inne”.


w 2007 roku

1. Nagroda im. Bolesława Michałka za najlepszą filmową książkę roku dla Rafała Marszałka za książkę Kino rzeczy znalezionych.
2. Nagroda im. Andrzeja Siemka, przyznana przez pismo „Literatura na Świecie”, dla Julii Hartwig za książkę Podziękowanie za gościnę.
3. Nagroda w konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku 2006” dla książki Nadmiar widzialnego Eduarda Pontremolego.
4. Nagroda w konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku 2006” dla książki Poza słowa. Antologia wierszy 1976 – 2006 pod red. Tadeusza Dąbrowskiego.
5. Wyróżnienie w konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku 2006” dla książki Miejsce interpretacji Janusza Sławińskiego.
6. Nagroda honorowa „Towarzystwa Bibliofilów Polskich w Warszawie” dla Janusza Górskiego za ukształtowanie edytorsko – graficzne książki Wieczorem wiatr. Czesław Miłosz i Suwalszczyzna Zbigniewa Fałtynowicza.
7. Nominacja do „Nagrody Literackiej Nike” dla książki Na marginesie Edwarda Kossoya.
8. Nominacja do „Nagrody Literackiej Gdynia” w kategorii „Eseistyka”  dla książki Ostatni pasaż Krzysztofa Rutkowskiego.
9. Nagroda Premio Mondello im. Agostino Lombardo, przyznana w kategorii „dzieło przekładowe”, dla książki Drobne wiersze włoskie Francesca Petrarki pod red. Piotra Salwy.


w 2006 roku

1.  Nagroda w konkursie na „Najpiękniejszą Książkę Roku 2005” dla książki Tryptyk wileński Zbigniewa Żakiewicza.
2.  Nagroda w konkursie na „Najpiękniejszą Książkę Roku 2005” dla książki W sercu fantastyki Rogera Callois'a.
3.  Nagroda w konkursie na „Najpiękniejszą Książkę Roku 2005” dla książki Epoka „Szpilek” 1974 – 1982 Sławomira Mrożka.
4.  Wyróżnienie w konkursie na „Najpiękniejszą Książkę Roku 2005” dla Świata Nikifora Aleksandra Jackowskiego.
5. Wyróżnienie w konkursie na „Najpiękniejszą Książkę Roku 2005” dla publikacji Między tekstami, Język polski, Podręcznik dla liceum i technikum, część 5, wiek XX. Współczesność Stanisława Rośka i Zbigniewa Majchrowskiego.
6. Nominacja do „Nagrody Literackiej Nike” dla książki Każdy przyniósł, co miał najlepszego Mieczysława Abramowicza.
7.  Nominacja do „Nagrody Literackiej Nike” dla książki Przed wybuchem wstrząsnąć Ewy Graczyk.
8.  Nominacja do „Nagrody Literackiej Nike” dla książki Popiół i wiatr Aleksandra Jurewicza.
9. Nominacja do „Nagrody Literackiej Nike” dla książki Po stykach Piotra Sommera.
10. Nagroda „Pro Libro legendo” dla książki Złączyć się z burzą… Studia i szkice o romantycznych wyobrażeniach morza i egzotyki Józefa Bachórza.
11. Nagroda Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych „Książka Wiosny 2006” dla publikacji Poza słowa. Antologia poezji polskiej 1976 – 2006 pod red. Tadeusza Dąbrowskiego.
12. Nagroda im. Andrzeja Siemka, przyznana przez „Literaturę na Świecie” dla Cezarego Wodzińskiego za książkę Trans, Dostojewski, Rosja Czyli o filozofowaniu siekierą.
13. Nagroda w kategorii „Proza”, przyznana Ryszardowi Engelkingowi przez „Literaturę na Świecie”, za przekład książki Pani Bovary Gustave Flaubert’a.
14. Nominacja do „Nagrody Literackiej Gdynia”, w kategorii „Proza”, dla książki Każdy przyniósł, co miał najlepszego Mieczysława Abramowicza.
15. Nominacja do „Nagrody Literackiej Gdynia”, w kategorii „Eseistyka”, dla książki Trans, Dostojewski, Rosja Cezarego Wodzińskiego.
16. „Pomorska Nagroda Artystyczna”, przyznana przez  Urząd Marszałkowski, dla książki Każdy przyniósł, co miał najlepszego Mieczysława Abramowicza.
17. Nagroda „Splendor Gedanensis”, przyznana przez Prezydenta Miasta Gdańska, dla książki Każdy przyniósł, co miał najlepszego Mieczysława Abramowicza.


w 2005 roku

1.  Nagroda w konkursie na „Najpiękniejszą Książkę Roku 2004” dla serii Małe pasaże.
2. Wyróżnienie w konkursie na „Najpiękniejszą Książkę Roku 2004” za książkę Barbary Świąder W metafizycznej dziurze. Teatr Witkacego w Zakopanem.
3. Honorowe wyróżnienie w konkursie na „Najpiękniejszą Książkę Roku 2004” dla Margeritte Yourcenar za książkę Czarny mózg Pirenesiego. Konstandinos Kawafis.
4.  „Nagroda Premio Farnesina – sostegno della traduzione” przyznana przez  Associazione Biblioteca Europea dla książki Drobne wiersze włoskie Francesca Petrarki.
5. Nagroda „Pro Libro Legendo” dla książki Na własny rachunek. Rzecz o Lechu Bądkowskim Pawła Zbierskiego.
6.  Nominacja do nagrody „Pióro Fredry” dla książki Pamięć po komunizmie Pawła Śpiewaka.


w 2004 roku

1. Nagroda „Magazynu Literackiego” i tytuł „Książki Miesiąca” dla Wampira. Biografii symbolicznej Marii Janion.
2. Nominacja do „Nagrody Literackiej Podporiusz” dla Wampira. Biografii symbolicznej Marii Janion.
3. Nagroda w konkursie na „Najpiękniejszą Książkę Roku 2003” dla Słownika schulzowskiego pod red. Włodzimierza Boleckiego, Jerzego Jarzębskiego i Stanisława Rośka.
4. Nagroda w konkursie na „Najpiękniejszą Książkę Roku 2003” dla Wampira. Biografii symbolicznej Marii Janion.
5. Wyróżnienie w konkursie na „Najpiękniejszą Książkę Roku 2003” dla Sennego żywota Leonory de la Cruz Agnieszki Taborskiej.
6. Nominacja do „Nagrody Literackiej Nike” dla książki Wolny myśliwy Marty Piwińskiej.
7. Nagroda „Pro Libro Legendo” dla książki Fotografie z tłem. Gdańszczanie po roku 1945 Olgi Dębickiej, przyznana przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku.
8. Nagroda „Literatury  na Świecie” za 2003 rok dla Małgorzaty Kwietniewskiej, przyznana  w kategorii „Nowego głosu”, za przekład książki Jacquesa Derridy Prawda w malarstwie.
9. Nagroda „Literatury na Świecie”, przyznana w kategorii „Inicjatyw wydawniczych” za serię „Eseje o Sztuce”.
10. Nagroda honorowa w konkursie na „Najpiękniejszą Książkę Roku 2003” dla Stanisława Salija za wysoki poziom opracowania graficznego książek.
11. Nominacja do „Nagrody im. Jana Długosza” dla książki Pamięć Reduty. Osterwa, Limanowski, Grotowski Zbigniewa Osińskiego.
12. Nagroda „Kina” im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmową  wydaną w Polsce w 2003 roku dla książki Fellini Marii Kornatowskiej.
13.  Nominacja do „Nagrody ARTUSA”  dla książki Castorp Pawła Huellego.
14. Nominacja do „Nagrody ARTUSA”  dla książki Na własny rachunek. Rzecz o Lechu Bądkowskim Pawła Zbierskiego.

 

w 2003 roku

1. Wyróżnienie w konkursie "Najpiękniejsze Książki Roku 2002" zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek dla książki Urszuli Czartoryskiej Przygody plastyczne fotografii.
2. Wyróżnienie w konkursie "Najpiękniejsze Książki Roku 2002" dla książki Sofoklesa Antygona.
3.Wyróżnienie w konkursie "Najpiękniejsze Książki Roku 2002" dla książki Magazyn snów Andrzeja Klimowskiego.
4. Nominacja do Nagrody NIKE dla książki Ocet i łzy Moniki Milewskiej.
5. Nagroda „Literatury na Świecie” dla Bogusława Żyłki za przekład Oblicz Rosji.
6. Nagroda im. Wojciecha Bogusławskiego dla Między niebem a sceną Jerzego Limona przyznana przez Stowarzyszenie Krytyków Teatralnych.

 

w 2002 roku

1. Wyróżnienie w konkursie “Najpiękniejsze książki roku 2001” zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek za książkę z serii "Punkt po punkcie": Miłość.
2. Nagroda im. Bolesława Michałka za najlepsza książkę filmową roku 2001 przyznawaną przez jury miesięcznika „Kino” za Gorzkie kino Agnieszki Holland Marioli Janun-Dopartowej.
3. Nagroda miesięcznika "Wydawca" za Najpiękniejszą Książkę Roku dla książki Magazyn snów Andrzeja Klimowskiego.
4. Nagroda indywidualna Ministra Edukacji Narodowej i Sportu za rok 2002 dla książki Leszka Kolankiewicza Dziady. Teatr Święta Zmarłych.
5. Tytuł Teatralnej Książki Roku dla książki Leszka Kolankiewicza Wielki mały wóz.
6. Główna Nagroda w konkursie Edycja 2002 za książkę Magazyn snów Andrzeja Klimowskiego.

 

w 2001 roku

1. Nagroda w konkursie “Najpiękniejsze książki roku 2000” zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek za Aktora doskonałego. Traktaty Zeamiego o sztuce nõ Jadwigi M. Rodowicz.
2. Nagroda w konkursie “Najpiękniejsze książki roku 2000” za Rozmaitości estetyczne Charles’a Baudelaire’a.
3. Wyróżnienie w konkursie “Najpiękniejsze książki roku 2000” za Opus Lusławickie. Rzecz o arboretum Krzysztofa Pendereckiego pod redakcja Zbigniewa Barana.
4. Wyróżnienie specjalne – nagrodę sezonu wydawniczo-księgarskiego IKAR 2001 dla wydawnictwa za “gust, smak i miłość do książki”.
5. Nagrodę Główną i tytuł "Książki Roku 2001" w konkursie o Pióro Fredry na X Promocjach Dobrych Książek we Wrocławiu za książkę Marii Poprzęckiej Pochwała malarstwa – za “wysoki poziom edytorski oraz popularyzację sztuki”.
6. Nominacja do Nagrody im. Jana Długosza 2001 za książkę Cezarego Wodzińskiego św. Idiota. Projekt antropologii apofatycznej.

 

w 2000 roku

1. Wyróżnienie w konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek za serię "Pisarze" – Gunter Grass i polski Pan Kichot.
2. Nominacja do Nagrody im. Jana Długosza za Pragnienie obecności.Filozofie reprezentacji od Platona do Kartezjusza Michała Pawła Markowskiego.
3. Nominacja do Nagrody Artusa dla książki Gorycz i sól morza Zbigniewa Żakiewicza.
4. Nagroda Artusa za 2000 r. dla Stefana Figlarowicza, Aniel Śliwki za książkę Koniec i początek. Gdańsk 1945-1955.
5. Nagroda Artystyczna Wojewody Pomorskiego w dziedzinie literatury za Gorycz i sól morza dla Zbigniewa Żakiewicza.
6. Nagroda specjalna Prezydenta miasta Gdańska za działalność edytorską w Wydawnictwie słowo/obraz terytoria dla Marii Smoleń i Stanisława Rośka.

 

w 1999 roku

1. Nagroda w konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek “Najpiękniejsze Książki Roku 1998” za Malarza życia nowoczesnego Charles’a Baudelaire’a.
2. Wyróżnienie w konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek “Najpiękniejsze Książki Roku 1998” dla Gry Lalki. Hans Bellmer. Katowice 1902 - Paryż 1975.
3. Nagroda honorowa Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek dla wydawnictwa za wysoki poziom edytorski wydawanych książek.
4. Nominacja do Nagrody Literackiej Nike dla Celi Konrada. Powracając do Mickiewicza Zbigniewa Majchrowskiego.
5. Nominacja do Nagrody Literackiej Nike dla Wilczego notesu Mariusza Wilka.
6. Nagroda Fundacji Kościelskich dla Arkadiusza Pacholskiego za książki Pochwała stworzenia oraz Widok z okna na strychu.
7. Nagroda I Wydziału Polskiej Akademii Nauk dla Tadeusza Szczepańskiego za książkę Zwierciadło Bergmana.
8. Nagroda International Board on Books for Young People (Szwajcaria) za ilustracje Mariusza Stawarskiego do książki Marka Stokowskiego i Mariusza Stawarskiego Sny dla dorosłych i dla dzieci.

 

w 1998 roku

1. Nagroda Gdańska Książka Roku 1997 dla Stanisława Rośka za Zwłoki Mickiewicza.
2. Pomorska Nagroda Artystyczna za 1997 rok przyznawana pod patronatem Wojewody Gdańskiego i Marszałka Województwa Pomorskiego dla Stanisława Rośka za Zwłoki Mickiewicza.
3. Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska dla Stanisława Rośka za Zwłoki Mickiewicza.
4. Nominacja do Literackiej Nagrody Nike dla książki Aliny Witkowskiej Cześć i skandale.
5. Nominacja do Literackiej Nagrody Nike dla książki Stefana Riegera Glenn Gould czyli sztuka fugi.
6. Wyróżnienia w konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek “Najpiękniejsze Książki Roku 1997” za książki:

7. Nominacja do nagrody "Najpiękniejsze Książki Roku 1997" dla serii Wiek XIX.
8. Nominacja do nagrody MACHINERY 1997 dla książki Michela Foucaulta To nie jest fajka.
9. Nominacje do nagrody Paszport Polityki za 1998 rok dla książek:

10. Nominacje w kategorii "Esej" Konkursu Literackiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek dla Stanisława Cichowicza za Moje ucho a księżyc.
11. Nagroda w kategorii "Esej" Konkursu Literackiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek dla Tadeusza Komendanta za Upadły czas. Sześć esejów i pół.
12. Nagroda Krajowej Fundacji im. Władysława i Nelly Turzyńskich dla młodego pisarza dla Arkadiusza Pacholskiego za Pochwałę stworzenia.
13. Nominacja do Gdańskiej Książki Roku 1998 dla Mariusza Wilka za Wilczy notes.

 

w 1997 roku

1. Nagroda "Salonu Wydawców" w kategorii "Literatura piękna i esej" dla Aliny Witkowskiej za Cześć i skandale.
2. Nagroda “Gazety o Książkach” PUNKT dla Janusza Górskiego za opracowanie typograficzne książek Jana Kotta Kadysz. Strony o Tadeuszu Kantorze oraz Michela Foucaulta To nie jest fajka.
3. Nagroda “Gazety o Książkach” PUNKT dla Janusza Górskiego za opracowanie typograficzne I tomu Rysunków zebranych Sławomira Mrożka.
4. Nagroda “Literatury na świecie” dla serii Minerwa. Biblioteka Filozofii i Historii Filozofii.
5. Nagroda “Czasu Kultury” za najlepszą eseistyczna książkę 1996 roku dla Stanisława Cichowicza za Moje ucho a księżyc.