• Issuu
Erotyzm (wyd. 4)
Erotyzm

Seria: Przygody Ciała

ISBN: 978-83-7453-580-9

Rok wydania: 2019

Informacja:

przekład: Maryna Ochab
liczba stron: 288

format: 163 × 225 mm
oprawa broszurowa

nasza cena: 39,95 zł

cena rynkowa: 47,00 zł

Najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją: 32,90 zł

Bataille’owskie rozróżnienie trzech postaci erotyzmu: erotyzmu ciała, erotyzmu serc i erotyzmu sacrum – jest jednym z podstawowych pojęć współczesnej antropologii.

W pierwszym przypadku człowiek odnajduje swój pierwotny związek z przyrodą przede wszystkim za sprawą erotycznego upojenia, które jest chwilowym unicestwieniem granic własnego ja i utożsamieniem z pierwotnym bytem natury. Erotyzm, choć w pewnym sensie nieodłączny od doświadczenia prokreacji, jest samoistnym „eksperymentowaniem psychicznym”, powiada Bataille, w poszukiwaniu sensu życia.

Erotyzm serc – to romantyczna koncepcja fuzji bliskich dusz. Głębokim sensem trzeciej postaci erotyzmu, erotyzmu sacrum, analizowanego przez Bataille’a na podstawie obrzędów i rytuałów religijnych, ale także literatury, poezji, teatru etc., jest obalanie wszelkich struktur zamykających człowieka w wąskich ramach egzystencji (ramy społeczne, jednostkowa osobowość, ubiór, modele zachowania, itp.) w poszukiwania nieskończonej i niczym nieograniczonej jedności z bogiem. Erotyzm sacrum, będący zarazem doświadczenie estetycznym, etycznym i religijnym, jest definitywnych wykraczaniem człowieka poza siebie i swe ograniczenia.

Recenzja Michała Piaseckiego na portalu Onet.pl
Recenzja Grzegorza Żabińskiego na portalu Histmag.org
Recenzja Sabiny Strózik w dwutygodniku ArtPapier

Klienci, którzy kupili tę książkę, wybrali również: