• Issuu
Przekrój przez Mroza
Przekrój przez Mroza

Seria: Poza seriami

ISBN: 978-83-7453-423-9

Rok wydania: 2019

Informacja:

liczba stron: 156
format: 235 x 340 mm
oprawa twarda

nasza cena: 72,25 zł

cena rynkowa: 85,00 zł

Najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją: 59,50 zł

  • Przekrój przez Mroza
  • Przekrój przez Mroza
  • Przekrój przez Mroza
  • Przekrój przez Mroza
  • Przekrój przez Mroza
  • Przekrój przez Mroza
  • Przekrój przez Mroza

Pierwszy wybór ilustracji Daniela Mroza do „Przekroju” to niesamowita galeria winiet, rączek, spisów treści i surrealistycznych tytulików Zagadek kryminalnych. A zarazem wzruszająca, zabawna, mądra opowieść o niezwykłym człowieku, będącym od lat jedną z legend Krakowa. Ilustracje Mroza – małe arcydzieła grafiki i liternictwa – tworzyły natychmiast rozpoznawalną szatę graficzną kultowego tygodnika. Źródłem jego rysunkowego uniwersum, zbudowanego wyłącznie z kreseczek, była fascynacja rycinami z dziewiętnastowiecznych magazynów ilustrowanych i encyklopedii.

O artyście opowiadają: Łucja Mróz-Raynoch – jego córka, Mieczysław Czuma – ostatni redaktor naczelny legendarnej edycji „Przekroju” oraz Adam Macedoński – rysownik i kolega Mroza z redakcji. Łucja Mróz-Raynoch wspomina: „Słyszałam, że się ojca bano, ponieważ był silny, wielki, a kiedy się zdenerwował, to straszliwie ryczał – człowieka dosłownie wbijało w ziemię. No cóż, miał prawie dwa metry i był kiedyś bokserem. Można się przestraszyć”. Wszystkie rysunki w książce są reprodukowane z oryginalnych prac. 

Książka jest wynikiem rozmów z Mieczysławem Czumą, Adamem Macedońskim i Łucją Mróz-Raynoch przeprowadzonych przez Janusza Górskiego w roku 2019 w Krakowie. 

Informacja o książce na portalu Booklips.pl
Recenzja Macieja Roberta w Tygodniku Polityka
Recenzja Pawła Chmielewskiego w kwartalniku kulturalnym Nowy Napis

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Klienci, którzy kupili tę książkę, wybrali również: