• Issuu
Szekspirowskie miasto. Eseje
Szekspirowskie miasto. Eseje

Seria: Biblioteka Mnemosyne

ISBN: 978-83-7453-413-0

Rok wydania: 2016

Informacja:

przełozyła Agnieszka Pokojska

148 stron
format netto 140x220 mm
oprawa broszurowa ze skrzydełkami

[Tymczasowo niedostępne]
  • Szekspirowskie miasto. Eseje
  • Szekspirowskie miasto. Eseje
  • Szekspirowskie miasto. Eseje
  • Szekspirowskie miasto. Eseje
  • Szekspirowskie miasto. Eseje
  • Szekspirowskie miasto. Eseje

W.H. Auden, jeden z najwybitniejszych poetów i eseistów XX wieku, w swoim najważniejszym zbiorze szkiców poświęcił Szekspirowi odrębną część, Szekspirowskie miasto, którą niniejszym prezentujemy jako książkę. Z siedmiu składających się na nią tekstów aż pięć ukazuje się po polsku pierwszy raz. Są to rzeczy najwyższej próby literackiej i krytycznej: na wskroś oryginalne odczytania Otella i Kupca weneckiego, prowokujące do refleksji syntezy oraz omówienia powieści amerykańskiej i francuskiej baśni ludowej, utworów rzucających zaskakujące światło na dzieło Szekspira.

 

„Szekspir po prostu ożywia życie niezależnie od tego, jak bezsensowne mogłoby się wydawać. Nikt inny nigdy tego nie potrafił. Ożywia je zarówno przez swoją głęboką rozpacz i pesymizm, jak i przez humor i absolutnie diaboliczny cynizm”.

Francis Bacon

 

„W.H. Auden to jeden z tych pisarzy, którzy – poza ogromnym talentem poetyckim – zasłynęli także tym, że mieli umysł encyklopedyczny, przenikliwy, analityczny. Był autorem wielostronnym, wszystko wiedział i wszystko czytał. Pasjonował go Shakespeare. Jego eseje o tym wielkim dramaturgu i poecie są mądre, błyskotliwe, aktualne. Otrzymujemy je teraz w doskonałym przekładzie Agnieszki Pokojskiej”.

Adam Zagajewski

Recenzja Krzysztofa Orzechowskiego dla „Dziennika Teatralnego"

 

Klienci, którzy kupili tę książkę, wybrali również: