• Issuu
Listy o sztuce
Listy o sztuce

Seria: Biblioteka Mnemosyne

ISBN: 978-83-7908-176-9

Rok wydania: 2019

Informacja:

przekład: Tomasz Ososiński
liczba stron: 208
format: 140 x 220 mm
oprawa miękka

nasza cena: 49,30 zł

cena rynkowa: 58,00 zł

Najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją: 40,60 zł

Przecenia Pani z pewnością wpływ moich książek na Panią, jego siłę i znaczenie; żadna książka, tak samo jak żadne słowne wsparcie, nie może zdziałać nic decydującego, jeżeli ten, do kogo ona trafia, nie jest gotowy na głębokie przyjęcie i poczęcie, jeśli godzina jego powrotu nie nadeszła. Do tego, żeby ją sobie uświadomić, wystarcza nieraz drobna rzecz: czasem książka albo dzieło sztuki, czasem widok jakiegoś dziecka, głos człowieka lub ptaka, tak, w pewnej sytuacji szum wiatru, trzask pod stopami albo – kiedy jeszcze siadywało się przy kominku (co robiłem w życiu od czasu do czasu) – spojrzenie w głąb zmiennego płomienia. Wszystko to, a nawet rzeczy jeszcze mniejsze, pozornie przypadkowe, może pomóc człowiekowi się odnaleźć lub odnaleźć na nowo (jak dzieje się to właśnie u Pani!) i umocnić go w tym odnalezieniu; poeci, tak, również oni mogą być czasem jednym z tych powodów…

Rainer Maria Rilke do Ilse Blumenthal-Weiss,
Château de Muzot, 28 XII 1921


Rilke mieszkał w samotności; jego listy wypowiadane są z głębi samotności, jakby z wnętrza ciemności. Ale ta ciemność – jak osławiona camera obscura – miała swoje oko, swój obiektyw, swoje światło.

Adam Zagajewski

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Recenzja Krzysztofa Siwczyka w Książkach. Magazynie do Czytania (Gazeta Wyborcza)
Recenzja na portalu France&Style
Recenzja Pawła Majewskiego na portalu Kultura Liberalna
Polskie Radio - Wybieram Dwójkę - Dorota Gacek w rozmowie z Tomaszem Ososińkim (tłumacz i autor opracowania tomu „Listów o sztuce” Rainera Marii Rilkego)

Klienci, którzy kupili tę książkę, wybrali również: