• Issuu

Wrzesień 2021

Dr Janusz Mosakowski przyznaje, że dla niego ta książka to dokument epoki. - Dla mnie czar, urok tych wspomnień polega na tym, że one gdzieś tam się lokalizują pomiędzy filozofią życia a takimi wypowiedziami ekscentrycznie poetyzującego dziecka - wyjaśnia.

więcej >>

Gdańskie wspomnienia młodości audycja Eureka, Polskie Radio Jedynka, prowadziła K. Jankowska, 09.2021

Książka „Planty, promenady, ringi. Śródmiejskie założenia pierścieniowe Gdańska, Poznania, Wrocławia i Krakowa” autorstwa Łukasza Bugalskiego to niezwykle przenikliwe i rzetelne studium wielowiekowych procesów urbanistycznych zachodzących w miastach, których wspólnym mianownikiem są założenia pierścieniowe. Publikacja ta, pomimo swojego pierwowzoru w postaci rozprawy doktorskiej Autora, zdecydowanie wybiega poza grono odbiorców akademickich. Poza walorami pracy naukowej (wnikliwego studium historycznego badanych procesów, odwołań do literatury oraz zebranego niezwykle bogatego materiału archiwalnego), książka ta odnosi się także do będących przedmiotem licznych dyskusji obecnych trendów zachodzących w miastach. Co szczególnie interesujące, Autor formułuje w niej ciekawe i bardzo trafne spostrzeżenia dotyczące potencjału tzw. kopenhagizacji na zachowanie historycznych struktur urbanistycznych.

więcej>>

Planty, promenady, ringi. Śródmiejskie założenia pierścieniowe Gdańska, Poznania, Wrocławia i Krakowa – recenzja Edyty Bąkowskiej-Waldmann, Citzenplan, 09.2021

Ubawicie się. Będziecie rechotać z radości, a nawet, jak mawiano w kabarecie Dudek: zaśmiewać się ze śmiechu jak pszczoła. I za nic w świecie nie da się tej niewielkich rozmiarów książeczki traktować poważnie w XXI wieku. To, jak Jacques Louis Doussin-Dubreuil dwieście lat temu opisywał z naukową powagą kwestię onanizmu, dziś można odbierać wyłącznie jako ciekawostkę.

więcej>>

Niebezpieczeństwa onanizmu – recenzja Artura Baranowskiego, zcyklu.pl, 09.2021

Ich rola nie ogranicza się jednak do zakwestionowania negatywnego zwierzęcego imaginarium, postulowania międzygatunkowej równości i skłaniania do poprawy warunków, w jakich żyją zwierzęta gospodarskie, lecz również polega na podważaniu podziału na to, co ludzkie i to, co zwierzęce. 

więcej>>

Między nami zwierzętami – recenzja Andrzeja Juchniewicza, Nowe Książki, 09.2021

Ludowość została wytworzona jako reprezentacja rzeczywistości wiejskiej przez inteligencję. Mieszkańcy nowoczesnych miast poszukiwali w niej tego, co zostało ich zdaniem utracone przez nowoczesność, a co się w ich przekonaniu zachowało na wsi. Z autorką książki Kłopoty ze sztuką ludową (wyd. słowo/obraz terytoria, 2021) rozmawiamy o rozlicznych kłopotach, które konstrukcja ludowości powoduje.

więcej >> 

Kłopoty ze sztuką ludową – z autorką rozmawiała Bogna Świątkowska, podcast Fundacji Bęc Zmiana, 09.2021Tym razem za te emocje odpowiadają polskie poetki - mamy dla Was aż trzy tomiki wierszy, a każdy z nich wywołuje w czytelniczkach i czytelnikach inne uczucia. Opowiadamy o świeżym spojrzeniu na język, które pozwala też na wiele innych spraw popatrzeć z nowej perspektywy; o podmiotkach lirycznych, które przestają być jedynie obiektem spojrzeń i zyskują głos; o cierpieniu zwierząt i burzeniu ściany, która dzieli twórczynię od czytelników i czytelniczek. Serdecznie zapraszamy do słuchania!

więcej >>

Wybór wierszy / Selected Poems x Czytająca list i inne wiersze  x Między nami zwierzętami – podcast Już Tłumaczę, 09.2021

OFF Czarek to „rasowy” program publicystyczny, okraszony dużą dawką humoru... o czym w przypadku gospodarza audycji - Cezarego Łasiczki - nie trzeba nikogo zapewniać. Znakiem rozpoznawczym OFF Czarka są nietuzinkowe zestawienia gości i tematów.

więcej >>

Kłopoty ze sztuką ludową – Cezary Łasiczka, „OFF Czarek”, Radio TOK FM , 09.2021

A Jezus? To transowy mędrzec, rewolucjonista, filozof, jeden z wielu, jacy pojawili się w ludzkiej kulturze, szaleniec, ktoś wyjątkowy, jak Zaratustra Nietzschego i Józef K. Kafki, demoniczny i lucyferyczny, człowiek po prostu, ogarnięty szałem kairosu, za którym czai się grecki bożek Kairos.

więcej >>

Jezus Niechrystus recenzja ks. Jana Sochonia, Magazyn Nowe Książki, 09.2021

Na czym polega rola inteligencji w konstruowaniu sztuki ludowej? Na te i inne pytania ostatnio na antenie Dwójki (Programu 2 Polskiego Radia) odpowiadała autorka „Kłopotów ze sztuką ludową”.

– Kategoria sztuki jest kulturowa. To coś właściwego temu modelowemu inteligentowi. Zupełnie nie przystaje natomiast do tego, kto zrobił rzeczy „ometkowane” jako sztuka ludowa. Tu zaczyna się pierwszy kłopot… – tłumaczyła Ewa Klekot – Gust jest społeczny. By powstała sztuka ludowa, potrzebny jest gust z miasta i ręce ze wsi.

więcej >>

Kłopotów ze sztuką ludową – Piotr Kędziorek, „Poranek Dwójki”, Program 2 Polskiego Radia, 09.2021

Tom drugi Historii męskości, zatytułowany XIX wiek. Tryumf męskości, jest zbiorem esejów badaczy różnych narodowości o historii europejskiego etosu męskiego. Muszę przyznać, że od pierwszych stron książka bardzo mnie zaciekawiła. Obawiałam się naukowego języka – na szczęście niesłusznie. Wybór tekstów niezwykle przypadł mi do gustu, a różnice stylu sprawiły, że lektura nie nużyła. Na pochwałę zasługuje świetne przygotowanie merytoryczne, szeroka bibliografia i objęcie problemu w sposób holistyczny. Autorzy poruszają zarówno zagadnienia społeczne, jak i psychologiczne i historyczne.

więcej >>

Historia męskości, t. 2: XIX wiek. Tryumf męskości  Magdalena Skierska, „O tryumfie męskości”, zcyklu.pl, 09.2021

Sierpień 2021

Publikacja doktoratu gdańskiego architekta i urbanisty Łukasza Bugalskiego „Planty, promenady, ringi” wymaga przy lekturze wyjątkowo cierpliwej uwagi. Tom jest owocem benedyktyńskiej pracy, przeznaczonej przez autora głównie dla urbanistów i planistów zajmujących się projektowaniem . Z tomem tym jednak powinni się zapoznać historycy kultury i samorządowcy, jako i wszyscy ci, którzy okazuję troskę o zielone przestrzenie w polskich miastach.

(...) Napisana na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej rozprawa dr. Łukasz Bugalskiego to - dla recenzującego ignoranta - wzór badawczego uporu, wnikliwości, sumienności. Lecz nie mnie głębiej oceniać walory naukowe tej pracy. Pewnie to domena ministra Szkolnictwa Wyższego.

więcej >>

Planty, promenady, ringi. Śródmiejskie założenia pierścieniowe Gdańska, Poznania, Wrocławia i Krakowa — Henryk Tronowicz | Dziennik Bałtycki, 08.2021

Książka nie jest chronologiczną biografią, a każdy jej rozdział porusza nowy wątek. Pianistka wspomina ważne dla siebie miejsca, takie jak rodzinny Gdańsk, osoby: rodziców, babcię Salomeę, artystów: Dang Thai Sona, Witolda Lutosławskiego, Andrzeja Panufnika, Jerzego Maksymiuka. Opowiada o swoich pedagogach, konkursach i nagraniach, w których brała udział, o fortepianach, na których grała.

więcej >>

forte-piano — Olga Łozińska, e-teatr, 08.2021

O strukturze urbanistycznej współczesnego miasta i założeniach pierścieniowych, które ją wyznaczają rozmawiamy z Łukaszem Bugalskim, autorem książki „Planty, promenady, ringi. Śródmiejskie założenia pierścieniowe Gdańska, Poznania, Wrocławia i Krakowa” wydanej przez Fundację Terytoria Książki (dystrybuowanej przez wydawnictwo słowo/obraz terytoria).

więcej >>

Planty, promenady, ringi. Śródmiejskie założenia pierścieniowe Gdańska, Poznania, Wrocławia i Krakowa — wywiad z autorem, Informator Stolicy, 08.2021Od poniedziałku (30.08) prezentujemy eseje znakomitej pianistki Ewy Pobłockiej. "Forte-piano" to opowieści o relacjach z wielkimi artystami, takimi jak jej matka Zofia Janukowicz-Pobłocka – znakomita śpiewaczka operowa, a także Witold Lutosławski, Dang Thai Son i Jerzy Maksymiuk. Wybrane fragmenty czyta Marzena Trybała.

więcej >>

forte-piano — Polskie Radio | Dwójka, To się czyta latem, 08.2021

Zaczytane Trójmiasto to cykl, w którym rekomendujemy trójmiejskie nowości książkowe. Tym razem postanowiliśmy polecić wam lektury spod znaku poezji: liryczne utwory wierszowane, a także utwory liryczne pisane prozą, takie jak poematy. Poezja jest gatunkiem, który uważany jest za wymagający i trudny w odbiorze, jednak posiada szerokie grono wielbicieli. Współczesne formy poetyckie przybierają różne formy, dlatego zachęcamy do ich czytania i poznawania, zwłaszcza że w Trójmieście nie brakuje poetek i poetów.  

więcej >>


Czytająca list i inne wiersze x Wybór wierszy / Selected Poems — Zaczytane Trójmiasto, poleca Magdalena Raczek, Trójmiasto.pl, 08.2021

Polska jest krajem duchowo martwym, naszą duchowość zdeptał i wymazał Kościół. Jeśli wiara to klucz, żeby organizować władzę nad nami to jestem człowiekiem niewierzącym. Filozof, były dominikanin Piotr Augustyniak, autor głośnego eseju „Jezus Niechrystus”, w rozmowie z Arturem Nowakiem wyjaśnia co rzeczywiście mówił Jezus a co mu przypisano wiele lat po jego śmierci. Paradoks polega na tym, że poznanie tej postaci w Kościele jest niezwykle trudne, bo Jezus był antykościelny.

więcej >>

Jezus Niechrystus — rozmowa z Arturem Nowakiem, 08.2021 

Nad wyraz ciekawe są też rozważania na temat tego, że zarówno władza, jak i miłość (czy choćby, jak mi się wydaje – miłosne uniesienie) domaga się wyznań (I, s. 49). Wyrywa je z gardeł, niezależnie, czy imperatyw przychodzi z zewnątrz, czy jest też wewnętrzy, powoduje, że wyznajemy.

Foucault pokazuje, jak wokół seksu narasta narracja. Buduje się teoria erotyki, powstają całe moduły tekstu, wyznań, obrazów. Seks nie jest jedynie (czy „aż”) aktem płciowym, ale wszystko dookoła niego nabiera kluczowego znaczenia, staje się jego częścią, nierozerwalnie się z nim łączy. Filozof oczywiście świadomie używa słów „seks” i „seksualność”, żeby nie wejść na teren rozważań o erotyzmie, trudach transgresji itd. – tym zresztą zajmie się Georges Bataille, ale już sam seks niesie ze sobą tak wielkie brzemię znaczeń kulturowych i religijnych, że nie sposób mówić o seksie, nie mówiąc, de facto, o wszystkim.

więcej >>

Historia seksualności. Tom 1-2: 1. Wola wiedzy, 2. Użytek z przyjemności — recenzja Sabiny Strózik, pt. Rządy żądzy, ArtPapier, 08.2021

Lipiec 2021

Sposób, w jaki Dżabagina pisze o jednej z najciekawszych pisarek XX wieku, pozwala sądzić, że emocjonalne zaangażowanie w procesie powstawania biografii okazuje się niezbędne i gwarantuje lepsze rezultaty niż chłodne referowanie wyników badań. Autorka Kalkowskiej udowadnia, że zajmowanie się biografią wymaga przede wszystkim delikatności i empatii. Bycie rzecznikiem czyjegoś talentu to zarówno przywilej, jak i zobowiązanie, o czym Dżabagina pamięta, nie tylko formułując podziękowania dla wnuka pisarki, lecz również rekonstruując każdy szczegół mający niebagatelne znaczenie dla powodzenia biograficznego śledztwa.

więcej >>

Kalkowska. Biogeografia   recenzja Andrzeja Juchniewicza, pt. Powroty Kalkowskiej, Nowe Książki, 7-8/2021

Publikowane pośmiertnie listy pisarzy niemal zawsze są lekturą fascynującą, ponieważ ukazują twórców z innej, bardziej ludzkiej perspektywy, stanowią także ważną, bo spisywaną na bieżąco, relację niezwykłych świadków epoki. Do rąk polskiego czytelnika trafia niesamowity dokument – seria listów pisanych w latach 1945–1959 przez dwóch wybitnych intelektualistów: Alberta Camusa i Nicolę Chiaromontego. Z jednej strony mamy do czynienia z epistolarną historią przyjaźni, z drugiej zaś – z unikalną diagnozą stawianą powojennemu światu. Dowiadujemy się, w jak dużym stopniu pisarze żyli problemami, skażonego dwiema wielkimi wojnami XX wieku.

więcej >>

Korespondencja 1945–1959 — Magdalena Śniedziewska, recenzja pt. Wolność, przyjaźń i morze, Nowy Napis, 07.2021

Jest rzeczą zaskakującą, że Polska nie wydała ani na polu teologicznym, ani literackim własnego, nadwiślańskiego portretu Jezusa. Jakby Polska tak silnie przesiąknięta chrześcijaństwem i Kościołem, nie posiadała języka do wypowiedzenia własnego doświadczenia. Być może nie zostaliśmy aż tak silnie dotknięci kulturowo, a języka nie wykształciliśmy, bo wielkie tematy religijne raczej powtarzamy niż konstruujemy – ale to oczywiście temat do osobnych rozważań. Sytuacja właśnie uległa zmianie. Jest rok 2021, a w Polsce podtapianej przez kolejne fale koronawirusa pojawia się on, król niekoronowany, Jezus Niechrystus.

więcej >>

Jezus Niechrystus — Marcin Cielecki, recenzja pt. Niekoronowany król życia, Nowy Napis, 07.2021