• Issuu

Gdańskie Targi Książki 16-18 września

Spotkajmy się na Gdańskich Targach Książki, które odbędą się w dniach 16-18 września w przestrzeni Europejskiego Centrum Solidarności. Przed nami 3 dni prawdziwego święta literatury wypełnione premierami wydawniczymi i ciekawymi wydarzeniami literackimi.

Na naszym stoisku będą na Was czekać gorące, wrześniowe nowości, jak i znakomite bestsellery. Podczas tej edycji nie zabraknie też interesujących spotkań i z naszymi autorami.

Już w piątek, 16 września o godzinie 16:00 zapraszamy na premierę długo wyczekiwanego trzeciego tomu Historii męskości, której towarzyszyć będzie debata na temat męskości w kryzysie. Uczestnikami debaty będą Magdalena Środa i Dobrosław Kot, a rozmowę poprowadzi Magdalena Krzyżanowska-Mierzewska.

Męskość jest naznaczona tradycją sięgającą niepamiętnych czasów – to nie tylko płeć męska, lecz sama jej natura. Przez wieki uchodziła za cnotę i stanowiła jeden z fundamentów społeczeństw Zachodu. Od starożytności do oświecenia oznaczała pewną koncepcję mocy, która obejmowała zarówno siłę fizyczną, jak i męstwo psychiczne. Pierwsza wojna światowa zapoczątkowała kryzys tradycyjnie pojmowanej męskości, a postępy w dziedzinie równości płci podważyły odwieczne męskie przywileje. Zagadnienie kryzysu męskości będzie tematem dyskusji towarzyszącej premierze wyczekiwanego od dawna, trzeciego tomu Historii męskości, obejmującego XX i XXI wiek.

Drugiego dnia targów o godzinie 17:00 zapraszamy z kolei na spotkanie autorskie z Dobrosławem Kotem, publikującym także utwory prozatorskie i dramaturgiczne pod nazwiskiem Wit Szostak, wokół jego książki Tratwa Odysa. Esej o uchodźcach

Pojawienie się uchodźców to szansa, by zastanowić się, dlaczego Europa – tak dumna z własnej otwartości – jest na Innego tak bardzo zamknięta. Uchodźcy każą zadać pytanie o sens domu, zamieszkiwania, gościnności i sąsiadowania. To nie tylko pytanie etyczne, ale też wyzwanie dla myślenia. Być może trwająca wojna w Ukrainie i otwarcie polskich granic dla uciekających przed nią to okazja, by przemyśleć wszystko od nowa.

Swoją premierę podczas Gdańskich targów Książki będzie miała także książka Jerzego Limona Gdański teatr „elżbietański". Nie możecie tego przegapić. Szukajcie jej na naszym stoisku.

Gdański teatr „elżbietański" Jerzego Limona – 20% taniej w przedsprzedaży

Długo wyczekiwana książka Jerzego Limona prezentująca tezy autora, które dały podwaliny pod jeden z najbardziej niezwykłych teatrów świata – Gdański Teatr Szekspirowski – już dostępna na naszej stronie w przedsprzedaży w promocyjnej cenie z rabatem -20%.

Przedsprzedaż od 6 września. Wysyłka po 19 września.

Spotkanie z Piotrem Samólem i promocja książki Architektura kościołów dominikańskich w średniowiecznych Prusach.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Piotrem Samólem wokół jego książki Architektura kościołów dominikańskich. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 19 września o godz. 19:45 w Czarnej Sali na parterze Domu Duszpasterskiego Klasztoru Dominikanów przy ulicy Świętojańskiej 72.

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki w promocyjnej cenie.

Spotkanie z Tomaszem Szerszeniem Nagroda Literacka Gdynia 2022

Lato w Trójmieście rozpieszcza miłośników literatury. Ledwo skończył się festiwal Literacki Sopot a przed nami kolejny - gdyński festiwal Miasto Słowa, w ramach którego już w najbliższą środę odbędzie się spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej GDYNIA 2022 w kategorii ESEJ. 

Wśród wyróżnionych tytułów znalazła się książka naszego autora Tomasza Szerszenia Wszystkie wojny świata. Trzymamy mocno kciuki, a zwycięzców ze wszystkich konkursowych kategorii poznamy podczas uroczystej gali wręczenia nagród, która zaplanowana jest na 26 sierpnia.

 Wszystkie wojny świata 

Spotkanie odbędzie się 24 sierpnia o godzinie 17:00 w Muzeum Miasta Gdyni. Serdecznie zapraszamy!

Literacki Sopot 18-21 sierpnia 2022

Literacki Sopot

Spotkajmy się na sopockim święcie literatury. 11 edycja festiwalu Literacki Sopot rusza już 18 sierpnia, pakujemy więc książki, które pojadą z nami do Sopotu. Na naszym stoisku znajdziecie zarówno nowości, jak i dobrze znane bestsellery. Nie zabraknie też gdańskich tytułów. Zapraszamy na stoisko numer 26.

słowo/obraz terytoria. Autoportret wydawnictwa Spotkanie autorów, redaktorów, współpracowników i przyjaciół wydawnictwa z okazji 25 lat jego istnienia

Wydawnictwo słowo/obraz terytoria zaprasza na spotkanie z okazji 25 lat swojej działalności. W siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury (Ratusz Staromiejski, uli. Korzenna 33/35, Gdańsk) autorzy, redaktorzy, współpracownicy i przyjaciele wydawnictwa opowiedzą o dziejach wspólnego przedsięwzięcia. Ich głosy uzupełnią album-katalog „słowo/obraz terytoria. Autoportret wydawnictwa”, który zostanie po raz pierwszy zaprezentowany publicznie. Przed spotkaniem będzie można obejrzeć również wystawę „100 z 1000”, na której znajdzie się część opublikowanych przez wydawnictwo książek.

Kolejność zdarzeń

17.00

 1. Otwarcie okolicznościowej wystawy wybranych książek „100 z 1000” w obecności pracownic i pracowników wydawnictwa
 2. Pierwsza publiczna prezentacja albumu-katalogu „słowo/obraz terytoria. Autoportret wydawnictwa”wydanego z okazji dwudziestopięciolecia
 3. Rozmowy kuluarowe, zajmowanie miejsc siedzących

18.00

 1. Głos: Uwaga, zaczynamy!
 2. Wstęp (a później muzyczne komentarze) – Mikołaj Trzaska (saksofon altowy, klarnet)
 3. Oficjalne rozpoczęcie spotkania, które poprowadzi Stanisław Rosiek – od początku do dzisiaj pracujący w wydawnictwie słowo/obraz terytoria
 4. Słowo o „Kanapie Sławomira Mrożka” ze wskazaniem na nią
 5. Krótkie wystąpienia (na różne tematy) lub sama tylko obecność niektórych osób współtworzących wydawnictwo: Maria Gospodarek, Leszek Brogowski, Janusz Górski, Piotr Górski, Piotr Kłoczowski, Małgorzata Jaworska, Joanna Kwiatkowska, Maria Michalak, Małgorzata Ogonowska, Stanisław Danecki, Daria Majewska, Danuta Jankowska, Tomasz Swoboda, Janusz Palikot, Elżbieta Brach, Piotr Sitkiewicz, Dorota Szmit, Tomasz Stróżyński
 6. O nieobecnych
 7. Wystąpienia niezaplanowane. Pytania i odpowiedzi
 8. Ostatnie słowo prowadzącego. Pożegnania, powitania

„Szekspir: siedem grzechów głównych (z zarazą w tle)” | spotkania promocyjne

Już w kwietniu do dystrybucji wprowadzona zostanie długo oczekiwany tytuł: „Szekspir: siedem grzechów głównych (z zarazą w tle)” Jerzego Limona.
Oficjalna premiera książki zaplanowana jest na kwiecień, zwyczajowo okrzyknięty miesiącem Szekspira, przyjęło się bowiem uważać, że 23 kwietnia przypadają urodziny mistrza ze Stratford. Z okazji promocji tytułu zapraszamy na aż 7 spotkań promujących, które odbędą się w 7 miastach Polski. Spotkania prowadzić będą uznani szekspirolodzy, angliści, krytycy sztuki, ludzie teatru, a prywatnie – przyjaciele Jerzego Limona.
13 kwietnia – Warszawa (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, godzina 18:00)
23 kwietnia – Gdańsk (Gdański Teatr Szekspirowski, godzina 17:00)
9 maja – Katowice (Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego, godzina 19:00)
11 maja – Poznań (księgarnia Bookowski w Zamku)
18 maja – Kraków (Polska Akademia Umiejętności)
2 czerwca – Wrocław (zmiana daty, nowe daty spotkań ustalone zostaną wkrótce)
Czerwiec – Łódź
Szczegóły dotyczące spotkań znaleźć można na terytoria.com.pl i w social mediach wydawnictwa słowo/obraz terytoria.
Wszelkich informacji na temat spotkań udziela Anna Niwińska, a.niwinska@terytoria.com.pl.

Spotkanie z Tomaszem Szerszeniem w Księgarni Tajne Komplety

Jak dziś pisać o wojnach i katastrofach, o ich pozostałościach i śladach, o ich językach i obrazach? Jak wyrwać się spod ich wpływu, zdekolonizować ich obraz? Wspólnie z Księgarnią Tajne Komplety, zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Szerszeniem.

Prowadzenie: Magdalena Barbaruk i Jakub Fereński 

Kiedy i gdzie?
22 listopada o 18.00 | Księgarnia Tajne Komplety, Przejście Garncarskie 2, Wrocław

Tomasz Szerszeń – antropolog kultury i artysta wizualny, eseista. Autor książek Wszystkie wojny świata (2021), Podróżnicy bez mapy i paszportu (2015), Architektura przetrwania (2017), redaktor książki Oświecenie, czyli tu i teraz (2021, z Łukaszem Rondudą). Redaktor „Kontekstów”, współzałożyciel pisma „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”. Adiunkt w Instytucie Sztuki PAN. Jego projekty artystyczne pokazywane były m.in. w Galerii Studio, Muzeum Sztuki w Łodzi, Fundacji Archeologia Fotografii, Nowym Teatrze, Muzeum Mickiewicza w Stambule czy na Paris Photo. Współkurator wystawy Czym jest Oświecenie? (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 2018), współautor projektu teatralnego Hiroshima / Love (Biennale Warszawa, 2019).

Magdalena Barbaruk – kulturoznawczyni, pracuje w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. W swoich badaniach zajmuje się sprawczością literatury, jej wpływem na kształtowanie sposobów życia i wytwarzanie przestrzeni. Autorka monografii Długi cień Don Kichota (Kraków 2015 / The Long Shadow of Don Quixote, Frankfurt am Main 2015), Sensy błądzenia. La Mancha i jej peryferie (Kraków 2018) oraz filmu dokumentalnego Błędne mapy (2014). Od 2018 roku prowadzi w Chile i w Paryżu badania nad Amereidą, fenomenem związanym z poetycko-architektoniczną działalnością tzw. Szkoły z Valparaíso. Współautorka książki Śladami fotografii Augustyna Czyżowicza. Album z doliny Łachy (wraz z I. Topp, P. J. Fereńskim, K. Koniecznym).

Piotr Jakub Fereński – kulturoznawca i historyk idei, adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest autorem wielu publikacji z zakresu teorii kultury, historii nauki, filozofii języka, sztuk wizualnych oraz studiów miejskich. Zajmuje się również związkami sfery ikonicznej z pamięcią zbiorową. Współredaguje internetowe czasopismo naukowe khg.uni.wroc.pl, poświęcone problematyce kultury w perspektywie globalnej. Współpracuje z pismem artystycznym „Format”.

Link do wydarzenia na Facebooku: facebook.com/events/894357417924416

Spotkanie z Moniką Rogowską-Stangret w Księgarni Toniebajka w Bydgoszczy

Zapraszamy na spotkanie z Moniką Rogowską-Stangret, autorką książki Być ze świata, będącej zbiorem esejów skupionych wokół zagadnień posthumanizmu.

Jak myśleć o życiu i śmierci, o utracie i nadziei w postapokaliptycznym i posttraumatycznym świecie? Jak nie tracąc z oczu globalnych i planetarnych wyzwań „naszego dzisiaj”, móc myśleć także o materialnych, konkretnych, usytuowanych, wręcz intymnych szczegółach i związkach, w które wchodzi życie w swoich jednostkowych przejawach i formach? Jak tworzyć odpowiedzialne relacje ze światem, jak o nim opowiadać i myśleć? Jak myśleć o człowieku inaczej niż przez pryzmat autonomiczności, samowystarczalności, atomizacji czy jednostkowości? Jak pomyśleć człowieka jako „bycie ze świata”, uchwycić ruch antropo-de-centralizacji, immanentnej relacyjności, sieci współzależności? Na te pytania autorka próbuje odpowiadać współ-myśląc z tekstami współczesnych myślicielek posthumanizmu przede wszystkim Karen Barad, Rosi Braidotti, Vinciane Despret, Natalie Jeremijenko, Erin Manning i Michaela Mardera.

Narracje naukowe, filozoficzne czy interwencje artystyczne opowiadają nam o świecie i mogą to czynić na różne sposoby. Eseje z tego zbioru są próbą wypracowania teorii, konceptualizacji, wizji, utopii czy opowieści o świecie, które rozpoznając specyfikę „naszego dzisiaj”, eksperymentują z myśleniem o „naszym jutrze” (czasem podważając sam linearny obraz czasu) i zmierzają ku praktykom zmiany codziennego etosu.

Kiedy i gdzie?
21 listopada 2021 r., godz. 17:00
Księgarnia Toniebajka ul. Marszałka Focha 2, Bydgoszcz
Link do wydarzenia na Facebooku: facebook.com/events/317071446523848
Wstęp wolny.

Gdańskie Targi KsiążkiZapraszamy na nasze stoisko na Gdańskie Targi Książki. 

Kiedy i gdzie?
19-21.11.2021 ​

piątek 11.00 -18.00
sobota 10.00-18.00
niedziela 10.00-17.00

miejsce targów:
AMBER EXPO
ul. Żaglowa 11


Szczegóły wydarzenia pod linkiem: www.gdanskietargiksiazki.pl

„Wszystkie wojny świata” - dyskusja o książce. Spotkanie z Tomaszem Szerszeniem w Państwowym Muzeum Etnograficznym


18 listopada (czwartek) o godz. 19
zapraszamy do Sali Kinowej PME, gdzie odbędzie się dyskusja wokół książki „Wszystkie wojny świata” Tomasza Szerszenia.

Jak dziś pisać o wojnach i katastrofach, o ich pozostałościach i śladach, o ich językach i obrazach? Jak wyrwać się spod ich wpływu, zdekolonizować ich obraz? Z autorem „Wszystkich wojen świata” rozmawiać będą Katarzyna Bojarska (kulturoznawczyni, krytyczka sztuki, tłumaczka) i Eliza Kącka (literaturoznawczyni, krytyczka literacka). Rozmowę poprowadzi Robert Zydel, dyrektor PME.
Link do wydarzenia na Facebooku: facebook.com/events/1998135677016140
Wstęp bezpłatny. Bez zapisów.

Jolanta f Mąkosa Kocham Vermeera. Wernisaż i wieczór poezji

Wspólnie z Oliwskim Ratuszem Kultury oraz Fundacją Terytoria Książki, zapraszamy na wernisaż i wieczór poezji Jolanta f Mąkosa. Kocham Vermeera, który poprowadzi Leszek Kopeć, Dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W czasie spotkania będzie możliwość nabycia tomiku poezji Czytająca list i inne wiersze.

Kiedy i gdzie?
2 listopada o godz. 18:00.
Szczegóły poznacie pod linkiem do wydarzenia: facebook.com/events/1092354378179014

O naturze ludu. Dyskusja wokół książki Ewy Klekot „Kłopoty ze sztuka ludową” (Kraków)

W swej najnowszej publikacji warszawska antropolożka zwraca uwagę na uwikłanie wiejskiej twórczości w romantyczną legendę o ludowych korzeniach narodu. Rozprawia się z mitem „naturalnej pierwotności” ludu i wiarą w „prawdę prymitywu”, w myśl których człowiek naturalny, czyli niewykształcony, jest szczęśliwym dzikim, a jego twórczość ma autentyczne, bo naturalne, nietknięte kulturą źródła. Czy pogłębiona refleksja nad tymi fantazmatami, wciąż mocno tkwiącymi we współczesnej świadomości, daje szansę na wyjście poza dychotomię natury i kultury? Czy umożliwi nowe spojrzenie na pojawiające się rewindykacje, a z drugiej strony wyparcia tożsamości?

Spotkanie poprowadzi Dorota Majkowska-Szajer, antropolożka, kustoszka Muzeum Etnograficznego w Krakowie, a jej gośćmi będą Autorka, dr Ewa Klekot, oraz dr hab. Tomasz Rakowski, antropolog społeczny, wykładowca w Instytucie Kultury Polskiej UW, redaktor serii „Idee i etnografia” (wydawnictwo słowo/obraz terytoria).
↘ Ewa Klekot jest antropolożką, tłumaczką i kuratorką. Adiunktka w Instytucie Projektowania Uniwersytetu SWPS; wykłada w School of Form i na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się interdyscyplinarnym łączeniem humanistyki i nauk społecznych z projektowaniem i działaniami artystycznymi, zarówno w badaniach, jak i edukacji. Absolwentka archeologii i etnologii, doktor nauk o sztuce. Aktualny obszar badań to antropologia wytwarzania oraz związane z nią poznanie i wiedza: umiejętności, wiedza ciała, materiały i procesy; tradycje wytwarzania a dziedzictwo niematerialne. Zajmuje się też antropologiczną refleksją nad sztuką, zwłaszcza społecznym konstruowaniem sztuki ludowej i prymitywnej, a także materialnością i wartościowaniem rzeczy uznawanych za dizajn, sztukę, zabytek, eksponat muzealny.
↘ Tomasz Rakowski – etnolog, antropolog kultury, kulturoznawca. Pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, współpracuje z Instytutem Kultury Polskiej UW. Lekarz, specjalista medycyny ratunkowej. Zajmuje się antropologicznymi badaniami biedy i bezrobocia, badaniami oddolnych procesów modernizacyjnych, antropologią sztuki współczesnej i partycypacyjnej, etnograficznie zorientowaną animacją kultury oraz najnowszymi metodologiami etnograficznymi.
↘ Dorota Majkowska-Szajer – antropolożka kultury, kuratorka, redaktorka i autorka tekstów i książek (dla dorosłych i dla dzieci). Publikowała m.in. w “Kontekstach”, “Znaku”, “Roczniku Antropologii Historii”. Pracuje w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, gdzie realizuje m.in. cykl spotkań „Wiosna ludu”.
↘ Kiedy i gdzie?
Środa, 27 października 2021 r., godzina 18:00 | Pałac Potockich przy Rynku Głównym 20 w Krakowie
↘ Udział w spotkaniu jest darmowy, jednak przed wybraniem się na nie prosimy o pobranie bezpłatnej wejściówki na stronie https://kbfbilety.krakow.pl/
↘ Spotkanie będziemy transmitować na Facebooku, na profilach Muzeum Etnograficznego w Krakowie, wydawnictwa słowo/obraz terytoria, Pałacu Potockich oraz Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Nagrania będą dostępne na YouTube krakowskiego Muzeum Etnograficznego oraz Fundacji Terytoria Książki.
Podczas spotkania możliwy będzie zakup egzemplarza, ale tytuł jest dostępny również na stronie wydawnictwa słowo/obraz terytoria: https://terytoria.com.pl/1864-klopoty-ze-sztuka-ludowa.html
↘ Opis serii wydawniczej
W serii „Idee i Etnografia” publikujemy prace badawcze, które wchodzą w dyskusję ze światową myślą antropologiczną oraz ugruntowują etnografię i antropologię jako pełnoprawną myśl społeczną. Seria powstaje pod kierunkiem Tomasza Rakowskiego.
↘ Organizatorzy: Muzeum Etnograficzne w Krakowie i wydawnictwo słowo/obraz terytoria. Partner: Krakowskie Biuro Festiwalowe

Bruno Schulz - od kanonu lektur do polityki. Z Katarzyną Warską rozmawia Maciej Dajnowski

„Schulz w kanonie” jest książką o tym, jak czytano i nie czytano Brunona Schulza w szkole. Katarzyna Warska prawdopodobnie przyjrzała się każdej powojennej liście lektur i każdemu podręcznikowi do języka polskiego. Opisała wszystkie szufladki, w jakie Schulza włożono. W efekcie – ukazała polityczność szkoły jako instytucji. A to jest zapewne jeden z najważniejszych problemów, przed którym stoimy.

 

Przemek Staroń napisał o tej książce:

„Kasia Warska znalazła fenomenalny, bardzo rzadko wykorzystywany klucz do pisania o literaturze. Postanowiła bowiem prześledzić recepcję szkolną: losy Schulza i jego dzieł w systemowej szkole. Jak bardzo jest rewelacyjny, można zobaczyć w książce”.

Kiedy i gdzie?

9 listopada (wtorek) 2021 r., godz. 18:00
Nadbałtyckie Centrum Kultury
– Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35, Gdańsk
Wstęp wolny. Wydarzenie na Facebooku.

 

Katarzyna Warska

Urodzona w 1993 roku w Iławie. Doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, redaktorka i korektorka. Członkini redakcji czasopisma „Schulz/Forum”. Od 2015 roku bierze udział w realizacji projektu badawczego „Kalendarz życia, twórczości i recepcji Brunona Schulza”. Laureatka Konkursu im. J. J. Lipskiego. W rozprawie doktorskiej kontynuuje badania nad życiem i twórczością Schulza w kontekście szkolnym.

 

dr Maciej Dajnowski

Polonista, literaturoznawca. Adiunkt w Zakładzie Teorii Literatury IFP UG od roku akademickiego 2002-2003. W latach akademickich 2007/08 – 2011/12 Zastępca Dyrektora IFP UG ds. Kształcenia. Członek Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego (od 2007 r.) i Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza (od 2008 r.). Studia: Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego 1991-1996, magisterium Komizm a deziuluzja w dramatach Stanisława Ignacego Witkiewicza — promotor prof. dr hab. Jan Błoński; Instytut Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego 1993-1995, studia przerwane; Filologiczne Studium Doktoranckie Uniwersytetu Gdańskiego 1997-2002, doktorat Groteska w twórczości Stanisława Lema — promotor prof. dr hab. Anna Martuszewska.

 

Opis książki

Jeśli to prawda, że recepcja szkolna stanowi margines marginesu, szary koniec historii literatury, to jest to margines nader szeroki, a historia wciąż pozostaje nienapisana. By objąć ten obszar, literaturoznawczyni musi wejść – trochę po omacku i na własne ryzyko – na pole historii, nauk społecznych i politycznych oraz dydaktyki. A nie bardzo jest się na kim wzorować. Zaledwie paru polskich autorów doczekało się monografii recepcji szkolnej. „Schulz w kanonie” jest zatem próbą nakreślenia własnej teorii badań nad recepcją i wcielenia jej w życie. Choć Katarzyna Warska skupia się na recepcji Schulza, nieuchronnie pisze historię polskiej powojennej polonistyki szkolnej i dalej: kreśli obraz byłej i obecnej rzeczywistości szkolnej i pozaszkolnej – społecznej i kulturalnej.

Tytułowy kanon daje pisarzowi uprzywilejowaną pozycję w historii literatury, ale też go upolitycznia. Sprawia, że jego dzieło staje się w rękach władzy narzędziem przemocy symbolicznej wobec uczniów. Siła opresji ma dwa kierunki: lektury szkolne zastygają jak magma i zaczynają funkcjonować „pars pro toto” jako swoje kanoniczne odczytania. Ale szkolny Schulz ma też zalety. Otwiera szkołę na Innego: na Żyda, którego los stał się symbolem, na nienormatywnego seksualnie, z czym nawet jego wielcy zwolennicy nie zawsze umieli się pogodzić, na nieśmiałego i wycofanego, wbrew powszechnym szkolnym nakazom bycia silnym i najlepszym w rywalizacji, na prowincjusza, którego nigdy nie uwiodła metropolia, a który uwodzi świat, a w końcu – na nauczyciela, który cierpiał katusze z powodu wykonywania tego zawodu, ale dla wielu swych uczniów był mistrzem i życiowym drogowskazem.

Noc Księgarń 2021: „Być ze świata. Cztery eseje o etyce posthumanistycznej".

W ramach Nocy Księgarń 2021 zapraszamy na spotkanie Moniką Rogowską-Stangret, autorką niedawno wydanej książki pt. „Być ze świata. Cztery eseje o etyce posthumanistycznej". Spotkanie poprowadzi profesorka Katarzyna Szalewska.

Jak myśleć o życiu i śmierci, o utracie i nadziei w postapokaliptycznym i posttraumatycznym świecie? Jak tworzyć odpowiedzialne relacje ze światem, jak o nim opowiadać i myśleć? Jak myśleć o człowieku inaczej niż przez pryzmat autonomiczności, samowystarczalności, atomizacji czy jednostkowości? Jak pomyśleć człowieka jako „bycie ze świata”, uchwycić ruch antropo-de-centralizacji, immanentnej relacyjności, sieci współzależności?

Monika Rogowska-Stangret – adiunktka w Instytucie Filozofii Uniwersytetu w Białymstoku, filozofka prowadząca badania na styku filozofii feministycznej, humanistyki środowiskowej i posthumanizmu, tłumaczka. Publikowała w „Feminist Theory” (2020), „Philosophy Today” (2019), „The Minnesota Review: A Journal of Creative and Critical Writing” (2017); autorka książki „Ciało – poza innością i tożsamością. Trzy figury ciała w filozofii współczesnej” (Gdańsk 2016, 2019); współredaktorka między innymi zbiorów „Feministyczne nowe materializmy: usytuowane kartografie” (2018) i „Feminist new materialisms: Activating ethico-politics through genealogies in social sciences” (2019).

Katarzyna Szalewska – dr hab. nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, pracownica Katedry Teorii Literatury i Krytyki Artystycznej Uniwersytetu Gdańskiego, teoretyczka literatury, zajmuje się kulturowymi studiami miejskimi i animal studies. Wydała monografie: Urbanalia – miasto i jego teksty. Humanistyczne studia miejskie (Gdańsk 2017) oraz Pasaż tekstowy. Czytanie miasta jako forma doświadczania przestrzeni we współczesnym eseju polskim (Kraków 2012). Stypendystka Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureatka nagrody Polskiej Akademii Nauk – Oddziału w Gdańsku.

„Wszystkie wojny świata”. Spotkajmy się 21 października w gdańskiej Sztuce Wyboru!

W imieniu wydawnictwa słowo/obraz terytoria i Sztuki Wyboru serdecznie zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Szerszeniem, autorem książki „Wszystkie wojny świata”. Rozmowę poprowadzi dr Monika Żółkoś.

„Wszystkie wojny świata” to wielopoziomowy, bogato ilustrowany esej sytuujący się na przecięciu antropologii, literatury i refleksji o fotografii. To jednocześnie efekt wieloletnich badań, zapis podróży i próba odzyskania pewnych obrazów (z) dzieciństwa po to, by lepiej zrozumieć siebie i swoje miejsce wobec historii.


Kiedy i gdzie? 
Czwartek, 21 października 2021 r., godzina 19:00
Sztuka Wyboru - ul. Juliusza Słowackiego 19, 80-257 Gdańsk
Wstęp wolny.

Wydarzenie na Facebooku.


dr Monika Żółkoś – absolwentka Filologii Polskiej UG, skończyła też studia Wiedza o Kulturze w Polskiej Akademii Nauk oraz Zarządzanie Kulturą w Szkole Głównej Handlowej. Na Uniwersytecie Gdańskim prowadzi zajęcia dotyczące szeroko rozumianych Studiów Kulturowych. Brała udział w kilkudziesięciu konferencjach naukowych w Polsce i za granicą. Jest członkinią zespołu naukowego HyPaTia, zajmującego się badaniem feministycznej historii polskiego teatru oraz Laboratorium Animal Studies - Trzecia Kultura, którego prace skupione są na humanistyce nieantropocentrycznej. Otrzymała Brązowy Krzyż Zasługi oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Tomasz Szerszeń – antropolog kultury i artysta wizualny, eseista. Autor książek Wszystkie wojny świata (2021), Podróżnicy bez mapy i paszportu (2015) i Architektura przetrwania (2017), redaktor książek Oświecenie, czyli tu i teraz (2021, z Łukaszem Rondudą) i Neorealizm w fotografii polskiej 1950-1970 (2015, z Rafałem Lewandowskim). Redaktor „Kontekstów”, współzałożyciel pisma „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”, adiunkt w Instytucie Sztuki PAN. Autor wielu tekstów i przekładów publikowanych w pismach i antologiach. Swoje projekty artystyczne pokazywał na wystawach m.in. w Galerii Studio, Muzeum Sztuki w Łodzi, Fundacji Archeologia Fotografii, Galerii Asymetria, Nowym Teatrze, Muzeum Mickiewicza w Stambule, Indie Photography Gallery w Tel Awiwie czy na Paris Photo. Współkurator wystaw Czym jest Oświecenie? (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 2018) i Transfert (Galeria Studio w Warszawie, 2019), współautor projektu teatralnego Hiroshima / Love (Biennale Warszawa, 2019).


O książce
Jak z dzisiejszej perspektywy czytać powracające obrazy katastrof czy oglądane z dystansu pozostałości po historycznych wydarzeniach? Czy antyczna umiejętność „czytania (z) popiołów” może być użyteczna w tej próbie archeologii współczesności? Od Hiroszimy i Czarnobyla, przez Bliski Wschód i Algierię, Auschwitz i Fukushimę, aż po zamach w Paryżu w 2015 roku i inne współczesne konflikty i kryzysy autor tworzy, z założenia niekompletną, planetarną kartografię destrukcji: przygląda się fotografiom i tekstom dotyczącym oglądanych z daleka pozostałości katastrof i wojen. Podąża ich śladem, by spróbować zdekolonizować ich obraz i ich utajony wpływ na nas samych.


Sztuka Wyboru to jasne i przestronne miejsce, w którym złapiesz oddech od codziennego pędu życia. Ugości Cię doskonałymi wypiekami i świeżo paloną kawą. W karcie znajdziecie, także regionalne piwa, wina, rozgrzewające napary i orzeźwiające lemoniady. Karta menu jest zmieniana sezonowo.


Podczas spotkania możliwy będzie zakup egzemplarza, ale tytuł jest dostępny również tutaj.

Jezus Niechrystus w Sztuce Wyboru - w sobotę, 16 października, o godz. 19:00

W imieniu wydawnictwa słowo/obraz terytoria i Sztuki Wyboru serdecznie zapraszamy na spotkanie z Piotrem Augustyniakiem, autorem książki „Jezus Niechrystus”. Rozmowę poprowadzi dr Jacek Kołtan.

Kiedy i gdzie?
Sobota, 16 października 2021 r., godzina 19:00
Sztuka Wyboru - ul. Juliusza Słowackiego 19, 80-257 Gdańsk
Wstęp wolny. Wydarzenie na Facebooku.
Podczas spotkania możliwy będzie zakup egzemplarza, ale tytuł jest dostępny również tu. Audiobook tutaj.

dr Jacek Kołtan – filozof i politolog, wydawca, studiował na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Doktorat z filozofii społecznej obronił na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Jest pełnomocnikiem Dyrektora ds. naukowych w Europejskim Centrum Solidarności.

Interesuje się rozwojem współczesnej teorii społecznej i politycznej, hermeneutyką, antropologią filozoficzną i fenomenologią. W dotychczasowych badaniach zajmował się m.in. historią idei solidarności, ruchami społecznymi, pojęciem dizajnu społecznego i przeobrażeniami współczesnej tożsamości podmiotu. Był stypendystą fundacji KAAD w Berlinie i visiting scholar CUA w Waszyngtonie. Wykłada na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Kolegium Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego.

Opublikował m.in. Kontrrewolucja u bram (współred., 2020), Solidarność, demokracja, Europa (współred., 2020), Przesilenie. Nowa kultura polityczna (red., 2016), Solidarność i kryzys zaufania (red., 2014), Obywatele ACTA (współred., 2014), Wystawa Stała Europejskiego Centrum Solidarności. Antologia (współred., 2014) oraz monografię Der Mitmensch. Zur Identitätsproblematik des sozialen Selbst ausgehend von der Frühphilosophie Martin Heideggers und Karl Löwiths (2012).

https://europeansolidaritycentre.academia.edu/JacekKoltan
https://www.researchgate.net/profile/Jacek_Koltan

Piotr Augustyniak – filozof, eseista, dramaturg, znawca mistyki i myśli teologicznej. Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Autor kilku książek, m.in. szeroko komentowanego eseju „Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła” (2019) oraz pionierskich prac w obszarze polskiej humanistyki „Trans. Filozofia Cezarego Wodzińskiego” (2017) i „Istnienie jest Bogiem, ja jest grzechem” (2013). Członek redakcji „Przeglądu Politycznego” i zespołu redakcyjnego „Liberte!”. Publikował również w „Gazecie Wyborczej”, „Znaku”, „Respublice” czy „Kronosie”. W latach 2011-2012 stypendysta Republiki Austriackiej na Wydziale Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Wiedeńskiego. Od 2017 roku prowadzi w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie kultowy cykl spotkań teatralno-filozoficznych „Sztuka Myślenia”. Mieszka w Krakowie, w połowie drogi pomiędzy Skałką i Cricoteką.
https://www.facebook.com/piotr.augustyniak.3
https://www.instagram.com/piotraugusty

O książce
„Jezus Niechrystus” to esej skierowany do ludzi, którzy porzucili życie religijne, w jakim ich wychowano, odczuwają jednak potrzebę „czegoś więcej”. To książka zarówno dla tych, którzy będąc coraz bardziej rozczarowani Kościołem i chrześcijaństwem, szukają dla siebie alternatywnej drogi wewnętrznego rozwoju. Jak i dla tych, którzy nie mając nic wspólnego z chrześcijaństwem odczuwają niedosyt wobec propozycji takich jak mindfulness, coaching czy „rozwój osobisty”. To książka dla wszystkich, których świat dziś uwiera, i którzy są nie boją się zaryzykować wyprawy w nieznane.

Sztuka Wyboru to jasne i przestronne miejsce, w którym złapiesz oddech od codziennego pędu życia. Ugości Cię doskonałymi wypiekami i świeżo paloną kawą. W karcie znajdziecie, także regionalne piwa, wina, rozgrzewające napary i orzeźwiające lemoniady. Karta menu jest zmieniana sezonowo.

24. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie - spotkania z naszymi autorami

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie każdego roku budzą zainteresowanie tysięcy czytelników z całego kraju. Dla tych, którzy się wybierają mamy dobre wieści! Poza stoiskiem (B37, hala Dunaj) -jak zwykle pełnym książek z rabatami- czekać będą jeszcze dwie atrakcje związane z naszym wydawnictwem: spotkania autorskie w Saloniku Literackim w Hali Wisła!

Pierwsze wokół bestselletowego „Jezusa Niechrystusa” Piotra Augustyniaka (czwartek, 14 października, godz. 13:30) poprowadzi Wit Szostak.

Drugim gościem Targów będzie autor ostatniej nowości - „Wszystkich wojen świata”. Tomasz Szerszenień stanie w ogniu pytań Mileny Rachid Chehab w piątek, 15 października, o godz. 13:00.

„Szelest sukienki” - spotkanie autorskie z Anną Czekanowicz | Prowadzenie: Profesor Stanisław Rosiek

W imieniu Fundacji Terytoria Książki, wydawnictwa słowo/obraz terytoria oraz Instytutu Kultury Miejskiej, zapraszamy na spotkanie z Anną Czekanowicz. Rozmowę poprowadzi Profesor Stanisław Rosiek.

Kiedy i gdzie?
12 października 2021 r., godzina 18:00
W Instytucie Kultury Miejskiej - Długi Targ 39/40, 80-830 Gdańsk.
Liczba miejsc w sieni IKM ograniczona.
Zobacz wydarzenie na Facebooku, klikając tutaj.
Książka do zakupu dostępna w tym miejscu.  
Opis tomu:
Tom „Szelest sukienki” zawiera kilkadziesiąt wierszy wybranych przez poetkę – od momentu debiutu w roku 1974 do roku 2020. To swoista autobiografia, głos przyciszony niczym szelest właśnie. Autor/autorka, a autor/autorka wierszy szczególnie, staje zawsze przed swoim czytelnikiem nagi/naga, odarty/odarta z atrybutu maski, jaki daje każdemu/każdej z nas codzienność. Bezbronny/bezbronna wobec zmagania się ze słowem, z poszukiwaniem wyrazu dla niewyrażalnego. Autorka tego tomu dodała do tytułu podtytuł: Listy do przyjaciół. Niektóre z tekstów mają konkretnych adresatów, inne może wciąż ich poszukują.

„Planty, promenady, ringi” – o gdańskich założeniach pierścieniowych (Nadbałtyckie Centrum Kultury)

Fundacja Terytoria Książki, wydawnictwo słowo/obraz terytoria i Nadbałtyckie Centrum Kultury zapraszają na spotkanie z Łukaszem Bugalskim – autorem książki „Planty, promenady, ringi”.

W swojej książce autor definiuje, czym są założenia pierścieniowe i zarysowuje szeroki kontekst ich powstawania – zarówno historyczny, jak i teoretyczny. Książkę wieńczy analiza czterech przypadków obrazujących zróżnicowany charakter założeń pierścieniowych: Gdańska, Poznania, Wrocławia i Krakowa. Książka spotkała się z uznaniem architektów i urbanistów, ale też wszystkich osób zainteresowanych tkanką miejską.

Spotkanie poprowadzi Dominika Ikonnikow: Historyk ze specjalnością nauczycielską. Działaczka społeczna na Biskupiej Górce, radna dzielnicy Śródmieście. Autorka tras „Szlakiem kobiet” po Głównym i Starym Mieście oraz koordynatorka cyklu wykładów Akademii Gdańska przy Instytucie Kultury Miejskiej.

Kiedy i gdzie?
Spotkanie odbędzie się 11 października (poniedziałek) o godz. 18:00
w siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury – ul. Korzenna 33/35, 80-001 Gdańsk.
Wstęp wolny. Wydarzenie na Facebooku. Książka do zakupu tutaj.

Dominika Ikonnikow – historyczka, gedanistka, radna dzielnicy Śródmieście. Członkini Komitetu Rewitalizacji przy Prezydencie Miasta Gdańska. Stypendystka Fundacji Gdańskiej (2017-2018). Współautorka trasy gdańskich emancypantek w książce „Szlak Kobiet" pod red. Ewy Furgał, wydanej przez Fundację Przestrzeń Kobiet. Koordynatorka cyklu popularnych wykładów Akademii Gdańska przy Instytucie Kultury Miejskiej. Współautorka publikacji ,,Gdańskie Legendy na nowo opowiedziane”, wydanej przez Gdańską Organizację Turystyczną. Zawodowo związana z Europejskim Centrum Solidarności.

Łukasz Bugalski – urbanista, architekt, nauczyciel akademicki. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej (2013). Stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie architektura i urbanistyka uzyskał na tej samej uczelni (2018). Stypendysta programu Marie Skłodowska-Curie (2017–2020) w zakresie critical heritage studies odbytego jako część projektu „CHEurope” (MSCA Innovative Training Network) w Istituto per i Beni Artistici, Culturali e Naturali della Regione Emilia-Romagna (Bolonia, Włochy). Obecnie (od 2020) pracuje jako adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej.

Książka otrzymała wyróżnienie Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk w konkursie o Nagrodę imienia Marka Witruwiusza. Książka została doceniona (wyróżnienie specjalne) w Konkursie ACADEMIA 2021.