• Issuu

„Forte-piano” czytane na antenie Programu 2 Polskiego Radia

Do piątku (03.09.2021 r.) Dwójka - Program 2 Polskiego Radia prezentuje eseje pianistki Ewy Pobłockiej. Zachęcamy zarówno do kupna „forte-piano”, jak i słuchania fragmentów podczas audycji „To się czyta latem” w godz. 11.00-11.10.

Książka do zakupu tutaj, odsłuch dostępny tu.


Najpiękniejsze Książki Roku 2020

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek ogłosiło nominacje do Najpiękniejszej Książki Roku 2020.

W 61. konkursie znalazło się wiele tytułów naszego wydawnictwa, a także jeden tytuł Fundacji Terytoria Książki.

Na zdjęciu nominowana seria „Historia seksualności” Michela Foucaulta,
projekt typograficzny i projekt okładki: Stanisław Salij.

Ciekawi wszystkich nominowanych pozycji? Zapraszamy tutaj. 

Prof. Maria Poprzęcka laureatką Nagrody im. Kazimierza Wyki

Jest nam bardzo miło poinformować, iż tegoroczną laureatką Nagrody im. Kazimierza Wyki, została prof. Maria Poprzęcka, wybitna historyczka i krytyczka sztuki, członkini Rady Programowej MCK.

Prestiżowe wyróżnienie przyznano za całokształt osiągnięć, ze szczególnym uwzględnieniem tomu esejów „Impas. Opór, utrata, niemoc w sztuce.”

Spotkanie autorskie z Anną Krüger | „Cmentarze przy Wielkiej Alei w Gdańsku 1867–1945”

W imieniu Fundacji Terytoria Książki, wydawnictwa słowo/obraz terytoria oraz Muzeum Gdańska, zapraszamy na spotkanie z Anna Krüger do Filii Gdańskiej biblioteki przy ul. Mariackiej 42. Rozmowa poświęcona będzie książce „Cmentarze przy Wielkiej Alei w Gdańsku 1867–1945”. Spotkanie poprowadzi Klaudiusz Grabowski.

Książka „Cmentarze przy Wielkiej Alei w Gdańsku 1867–1945” przedstawia dzieje rozległego założenia cmentarnego, które powstało u schyłku lat 60. XIX stulecia w rejonie Wielkiej Alei, czyli obecnej alei Zwycięstwa. Historia cmentarzy została przedstawiona na szerokim tle kultury funeralnej Gdańska w XIX w. Dzieje tych obiektów bezpowrotnie zniszczonych po II wojnie światowej zasługują na uwagę z powodu powiązania z historią miasta, jego rozwoju przestrzennego, poza tym przybliżają różnorodne zjawiska związane z historią społeczną, mentalnością i obyczajowością w XIX wieku.


Kiedy i gdzie?

15 lipca 2021 r. (czwartek) , godz. 17:00.
Filia Gdańska (Filia WiMBP), ul. Mariacka 42 w Gdańsku-Śródmieściu.
Spotkanie odbędzie się na świeżym powietrzu (przedproże).
Wstęp wolny.

Zobacz wydarzenie na Fb, klikając tutaj. Książka do zakupu dostępna w tym miejscu.

Opis książki:

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu jedna z najbardziej ruchliwych arterii współczesnego Gdańska otoczona była cmentarzami. Dziś pozostałości po nich dostrzec potrafi jedynie wprawne oko badacza: pojedyncze płyty nagrobne skryte pod gęstymi zwojami bluszczu, tu i ówdzie zachowany bieg cmentarnych alejek czy układ drzew posadzonych wzdłuż ogrodzenia nekropolii.

Anna Krüger rusza tropem zaginionych gdańskich cmentarzy i pieczołowicie rekonstruuje kulturę funeralną drugiej połowy XIX i pierwszej połowy XX wieku. Autorka nie tylko kreśli dzieje największego założenia cmentarnego w mieście, wskazując ślady nieistniejących już miejsc pochówku dawnych gdańszczan, ale także przybliża czytelnikom ówczesne obyczaje związane z przeżywaniem śmierci i żałoby: z uwagą czyta rozporządzenia dotyczące konserwacji i przechowywania zwłok, śledzi losy pracowników cmentarnych, wertuje katalogi firm kamieniarskich, przegląda dawne czasopisma w poszukiwaniu nekrologów, a także opisuje trendy w modzie żałobnej. Ta książka to studium miasta oglądanego zza cmentarnej bramy – za którą najważniejsze problemy i podziały społeczne, etniczne oraz religijne wcale nie tracą na znaczeniu, a wręcz przeciwnie, stają się nieraz jeszcze bardziej uderzające.

Biogram autorki:

Anna Krüger – doktor historii, specjalność historia powszechna i Polski XIX i XX w. Absolwentka Historii i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Zainteresowania badawcze: dzieje cmentarzy i kultura funeralna, historia społeczna oraz życie codzienne w Gdańsku XIX i XX w., Sopot w 20-leciu międzywojennym. Publikacje dotyczące kultury funeralnej między innymi w „Roczniku Gdańskim”, „Kwartalniku Historii Kultury Materialnej”, w tomie „Nekropolie Pomorza”, książka „Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku. Miejsce pamięci ofiar komunizmu” artykuły o cmentarzach w Nowym Porcie i Siedlcach złożone do druku w wydawanej przez Muzeum Gdańska serii „Historie gdańskich dzielnic”.

Biogram prowadzącego:

Klaudiusz Grabowski – historyk, historyk sztuki, adiunkt w Muzeum Gdańska. Kurator wystawi projektów naukowych, popularnonaukowych oraz edukacyjnych. Autor tekstów i publikacji poświęconych przeszłości i kulturowemu dziedzictwu Gdańska. Zainteresowania skupiają się wokół kształtowania układu przestrzennego rodzinnego miasta i sztuce w przestrzeni publicznej. Obecnie kończy doktorat poświęcony zarządzaniu, likwidacji, zakładaniu i konserwacji cmentarzy w Gdańsku w latach 1945-2020.

wydawnictwo słowo/obraz terytoria wspiera Grupę Stonewall


Trwa Pride Month – Miesiąc Dumy LGBT+. Postanowiliśmy wykorzystać tę okazję, by wesprzeć społeczność LGBT+. Ogłaszamy więc specjalną promocję. 25% wartości wszystkich zamówień, które zostaną złożone przez stronę www.terytoria.com.pl od 25 do 30 czerwca, przekażemy Grupie Stonewall. Dodatkowo, podczas trwania promocji, na facebookowym profilu wydawnictwa będziemy przypominać nasze najciekawsze książki związane z tematyką LGBT+.

Grupa Stonewall jest jedną z najprężniejszych organizacji LGBT+ w Polsce. Założona w 2015 roku, prowadzi działania edukacyjne, lobbystyczne, pomocowe, psychologiczne, prawne i kulturalne. Prowadzi również w Poznaniu bar Lokum Stonewall i Hostel Stonewall, z których dochód przeznaczony jest na cele statutowe, jest także organizatorem dorocznego Poznań Pride Week. W roku 2020 lokalna redakcja „Gazety Wyborczej” przyznała Grupie Stonewall swoją Nagrodę Giganta.

Ważnym obszarem działalności Grupy Stonewall była zawsze szeroko pojęta kultura: od występów drag queen do spektaklu o prof. Michale Głowińskim, który stowarzyszenie wyprodukowało na poznańskiej Scenie Roboczej. Od zeszłego roku Stonewall tworzy również, przy finansowym wsparciu Miasta Poznania, Podcasy Stonewall, prowadzone przez Mike’a Urbaniaka i poświęcone literaturze LGBT+. „Dlatego tak bardzo nas cieszy współpraca z wydawnictwem słowo/obraz terytoria – znanym i prestiżowym wydawcą, który zauważył naszą działalność na polu kulturalnym, w tym także książkowym. Mam nadzieję, że będzie to początek dłuższej relacji i wielu wspólnie spędzonych Miesięcy Dumy” – mówi Mateusz Sulwiński, prezes Grupy Stonewall.

Anna Dżabagina jedyną nagrodzoną literaturoznawczynią!

Lista 100 wybitnych młodych naukowców ogłoszona!  

A na niej Anna Dżabagina, autorka książki „Kalkowska. Biogeografia”. 

Jako jedyna literaturoznawczyni została laureatką stypendium START Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.

Również na podstawie opublikowanej książki.

Serdecznie gratulujemy!

Wyróżnienie Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk dla Bugalskiego

Łukasz Bugalski otrzymał wyróżnienie Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk w konkursie o Nagrodę imienia Marka Witruwiusza za monografię „Planty, promenady, ringi” wydaną przez Fundacja Terytoria Książki. Gratulujemy!

Tytuł dostępny do zakupu tutaj.

Spotkanie Klubu „Tygodnika Powszechnego” | 20.05.2021 r.

Klub „Tygodnika Powszechnego” w Warszawie zaprasza na spotkanie wokół książki „Jezus Niechrystus”  - porozmawiamy o doświadczeniu jako podstawowym wymiarze duchowości!

W książce „Jezus Niechrystus” Piotr Augustyniak pokazuje, że Jezus nie reprezentuje jedynie zbawczego wymiaru ludzkiego cierpienia — może inspirować, pobudzać do myślenia, zmiany i wyzwolenia, nawet tych, którzy są już poza Kościołem. Jezus, postrzegany jako symbol, pozwala poszerzyć wewnętrzną przestrzeń wolności i przezwyciężać różne kryzysy. Dlaczego rezonuje zarówno z wierzącymi, jak i ateistami? W trakcie lektury „Jezusa Niechrystusa” widzimy przede wszystkim człowieka skomunikowanego z żywiołem Życia. Jezus uosabia radość i życzliwość, wzywa do bezpośredniego doświadczania, smakowania, dzielenia się światem, miłością oraz pokojem. We wstępie Augustyniak przywołuje podróż wielkanocną z 2019 roku, sam jednak zabiera nas w wędrówkę do znacznie odleglejszych czasów i niejako zmusza do przemierzania nieznanych rejonów własnej duchowości.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 20 maja o godz. 19:00 na platformie zoom. Wydarzenie na facebooku znajdziesz tutaj.

Gośćmi będą:

● Profesor Piotr Augustyniak — filozof, eseista, dramaturg, znawca mistyki i myśli teologicznej. Autor kilku książek (m.in. „Inna Boskość. Mistrz Eckhart”, „Trans. Filozofia Cezarego Wodzińskiego”, „Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła”) oraz artykułów i esejów publikowanych w „Kronosie”, „Przeglądzie Politycznym” „Znaku” czy „Gazecie Wyborczej”.

● Agnieszka Piskozub-Piwosz — teolożka, religioznawczyni i anglistka. Współtwórczyni Fundacji Przestrzeń i Wolnej Szkoły Przestrzeń w Krakowie. Inspiruje się Ewangelią, porozumieniem bez przemocy i samoregulacją. Stale współpracuje z Magazynem Kontakt. Prowadzi kanał na YouTube.

Prowadzenie: Aleksandra Klich — dziennikarka, autorka książek, naczelna „Magazynu Świątecznego” sobotniej edycji GW. Członkini warszawskiego Klubu „TP”.

Spotkanie autorskie: „Jezus Niechrystus” | 11.05.2021 r.

Wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowymksięgarnią Lokator zapraszamy na spotkanie wokół książki Piotra Augustyniaka „Jezus Niechrystus”. Rozmowę przeprowadzi Maciej Oleksy – księgarz, student polonistyki w ramach MISH UJ, redaktor działu prozy w kwartalniku literackim „KONTENT”. 

Link do wydarzenia na Fb - kliknij tutaj

Rozmowa transmitowana będzie na profilach Krakowa Miasta Literatury UNESCOwydawnictwa słowo/obraz terytoria oraz księgarni LOKATOR.

Wydawnictwo słowo/obraz terytoria wyszło z upadłości układowej

27 lutego 2021 roku uprawomocnił się wyrok Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w sprawie wykonania układu, który wydawnictwo słowo/obraz terytoria zawarło ze swoimi wierzycielami w 2014 roku. 16 listopada 2020 roku sąd orzekł, że układ został wykonany. W ciągu ostatnich sześciu lat działalności wydawnictwo wywiązało się ze wszystkich zobowiązań finansowych wobec swoich partnerów wynikających z umowy i obecnie nie znajduje się już w upadłości układowej.

Postanowienie zostało ogłoszone w Monitorze Sądowym i Gospodarczym 19 lutego 2021 roku. Wykonanie układu okazało się możliwe dzięki pracy całego zespołu wydawnictwa, dzięki drukarniom, z którymi współpracujemy, dzięki dystrybutorom i księgarzom, którzy nieprzerwanie zamawiali i sprzedawali nasze książki, a przede wszystkim dzięki czytelnikom i czytelniczkom, którzy w tym trudnym okresie chętnie sięgali po nasze tytuły. Wyjście z upadłości układowej zbiega się w czasie z dwudziestą piątą rocznicą założenia wydawnictwa. W nowe ćwierćwiecze działalności wchodzimy radośni i pełni nadziei.

Wernisaż | Wystawa fotografii i rysunków Andrzeja Strumiłły

Zapraszamy na wystawę fotografii i rysunków Andrzeja Strumiłły.

Pielgrzym z okiem otwartym bazuje na „Azja. Sacrum / Asia. Sacrum”, którą wydaliśmy w 2019 roku. Książka jest słowno-fotograficzną opowieścią o Azji. Andrzej Strumiłło – malarz, grafik, rzeźbiarz, fotograf, pisarz i poeta – pokazuje czytelnikowi bogactwo kulturowe Dalekiego Wschodu, dając wyraz swojej długoletniej fascynacji.

Wernisaż odbędzie się online 24.04. 2021 r. o godzinie 18.00.

Będzie można go obejrzeć na profilu FB Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej Dom Praczki oraz na kanale YouTube. 

Wystawa potrwa do 27 czerwca 2021 r.

Z tej okazji przewidzieliśmy dla Państwa rabat w wysokości -20% (aktywny od 23.04.-30.06.2021 r.).

Spotkanie: Bezradność filozofa | Jerzy Limon/Prospero

Jesteśmy bezradni wobec tragicznego, przedwczesnego, niesprawiedliwego odejścia Profesora Jerzego Limona. Powodów do bezradności mamy coraz więcej: pandemia, degeneracja życia politycznego, dewastacja środowiska naturalnego, nierówności społeczne, marginalizacja sztuki i myśli, szerząca się głupota… Zapewne dlatego pragnieniem Profesora Jerzego Limona było, żeby w Teatrze Szekspirowskim odbywały się debaty na temat bezradności filozofa. Filozofa, czyli człowieka myślącego i wrażliwego, starającego się zrozumieć całą złożoność i zawikłanie świata…


Pytając o bezradność filozofa, chcemy zapytać przede wszystkim o pełne energii i rozmachu wizjonerskie dzieło i twórczość Profesora. Chcemy, żeby ta rozmowa była naszym pożegnaniem z nim. Ale też wspólnym przemyśleniem wyzwań i zadań, które nam pozostawił. Jak Profesor postrzegał współczesną kulturę? Jakie problemy w niej dostrzegał? Jak próbował na nie odpowiadać? Jakie zadanie stawiał dziś przed Szekspirem? Z jaką bezradnością się mierzył? Co możemy zrobić, żeby dzieło Profesora twórczo kontynuować?


Na żywo, na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego porozmawiają o tym Łukasz Drewniak – krytyk teatralny, redaktor, selekcjoner w Konkursie o Złotego Yoricka, dr hab. Stanisław Rosiek – historyk literatury, pisarz, wydawca, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, założyciel wydawnictwa słowo/obraz terytoria oraz Anna Augustynowicz – reżyserka teatralna, Dyrektor artystyczna Teatru Współczesnego w Szczecinie.


Wydarzenie będzie transmitowane 23 kwietnia 2021 o godz. 19:00 na kanałach: YouTube oraz na Facebook (wydarzenie tutaj).


[…] zaćmiewałem słońce,
Budziłem dzikie wichry, podżegałem
Morze i niebo do ryczącej wojny;
Grzmoty ponure uzbrajałem ogniem
I rozszczepiałem dąb Jowisza jego
Własnym piorunem; poruszałem z posad
Masywy lądów, rwałem z korzeniami
Sosny i cedry; budziłem w mogiłach
Zmarłych i z grobów odwalałem głazy,
Aby wyjść mogli […]

„Słowa te pochodzą ze słynnego monologu Prospera z Szekspirowskiej „Burzy”. Prospero również potrafił przenosić góry. I wydaje mi się, że miał (ma) więcej wspólnego z entuzjazmem, wigorem, pasją, zapamiętaniem i marzycielstwem, niż na pierwszy rzut oka dostrzec można w starzejącym się mężczyźnie zesłanym na bezludną wyspę, potężnym lecz zmęczonym i zgorzkniałym, obsesyjnie wypatrującym przez lata okazji do zemsty na wrogach i prześladowcach. A przecież tak najczęściej wyobrażamy sobie Prospera” – pisze Piotr Augustyniak, kurator cyklu „Bezradność filozofa”, w tekście, który ukaże się wkrótce na łamach „Przeglądu Politycznego”.


„(…) Prospero – jestem o tym głęboko przekonany – to postać literacka, która świetnie tłumaczy się, gdy zestawi się ją z fenomenem Jerzego Limona. I na odwrót – fenomen ten staje się zrozumiały dopiero wtedy, gdy spojrzy się na niego przez pryzmat Prospera. Prospero jest kluczem do Limona i do „bezradności filozofa”, ku której gnały go szalone intelektualne prądy oceaniczne, którym się przed wieloma laty powierzył.” – dodaje we wspomnianym tekście Piotr Augustyniak.


Scenariusz i prowadzenie: Piotr Augustyniak, autor m.in. „Jezusa Niechrystusa”.
Reżyseria: Robert Florczak
Kreacja postaci i kostiumy: Alicja Gruca
Choreografia: Joanna Czajkowska
Aktorzy: Anna Kociarz, Krzysztof Gordon
Tancerze: Joanna Czajkowska, Aleksandra Foltman, Róża Kołoda, Ewa Kliszewska, Jacek Krawczyk, Artur Grabarczyk, Krzysztof Baliński
Reżyseria wizji: Paweł Wyszomirski
Produkcja: Melania Szymerowska


„Ziemia – duch – Reduta. Rzecz o Mieczysławie Limanowskim” nominowane do nagrody PTBT

Polskie Towarzystwo Badań Teatralnych ogłosiło niedawno nominacje do nagrody za najlepszą publikację książkową z zakresu wiedzy o dramacie, teatrze, widowiskach i innych sztukach performatywnych wydaną w roku 2020. Radzi jesteśmy, że uwagę zwróciła i nasza książka: „Ziemia – duch – Reduta. Rzecz o Mieczysławie Limanowskim” Zbigniewa Osińskiego. 

Wyniki konkursu 23 kwietnia 2021 roku – w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich oraz dniu domniemanych urodzin Williama Shakespeare’a.

Terytoria online: rozmowa z Anną Dżabaginą

W trójmiejskich ogródkach i na osiedlowych skwerach Gdańska można zaobserwować kwitnące krokusy. To znak, że natura budzi się do życia i nadchodzi koniec późnozimowej szarzyzny. Zwykle, wraz z wydawnictwo słowo/obraz terytoria zaprosilibyśmy Was do osobistego spotkania. Tak bardzo je cenimy! Niestety, sytuacja epidemiczna w Polsce pogarsza się, dlatego w trosce o zdrowie i życie Czytelników podjęliśmy decyzję o kontynuowaniu spotkań autorskich online.

Zachęcamy, więc do przygotowania ulubionego napoju i oglądania rozmowy Joanny Szkudlarek z Anną Dżabaginą, autorką książki „Kalkowska. Biogeografia”. Rozmowę prowadziła Joanna Szkudlarek (Fundacja Terytoria Książki)

Tytuł z rabatem -30% do końca marca.

O naturze ludu. Dyskusja wokół książki Ewy Klekot „Kłopoty ze sztuka ludową” (Kraków)

W swej najnowszej publikacji warszawska antropolożka zwraca uwagę na uwikłanie wiejskiej twór­czości w romantyczną legendę o ludowych korzeniach narodu. Rozprawia się z mitem „naturalnej pierwotności” ludu i wiarą w „prawdę prymitywu”, w myśl których człowiek naturalny, czyli niewykształcony, jest szczęśliwym dzikim, a jego twórczość ma autentyczne, bo naturalne, nietknięte kulturą źródła. Czy pogłębiona refleksja nad tymi fantazmatami, wciąż mocno tkwiącymi we współczesnej świadomości, daje szansę na wyjście poza dychotomię natury i kultury? Czy umożliwi nowe spojrzenie na pojawiające się rewindykacje, a z drugiej strony wyparcia tożsamości?

Spotkanie poprowadzi Dorota Majkowska-Szajer, antropolożka, kustoszka Muzeum Etnograficznego w Krakowie, a jej gośćmi będą Autorka, dr Ewa Klekot, oraz dr hab. Tomasz Rakowski, antropolog społeczny, wykładowca w Instytucie Kultury Polskiej UW, redaktor serii „Idee i etnografia” (wydawnictwo słowo/obraz terytoria).

Ewa Klekot jest antropolożką, tłumaczką i kuratorką. Adiunktka w Instytucie Projektowania Uniwersytetu SWPS; wykłada w School of Form i na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się interdyscyplinarnym łączeniem humanistyki i nauk społecznych z projektowaniem i działaniami artystycznymi, zarówno w badaniach, jak i edukacji. Absolwentka archeologii i etnologii, doktor nauk o sztuce. Aktualny obszar badań to antropologia wytwarzania oraz związane z nią poznanie i wiedza: umiejętności, wiedza ciała, materiały i procesy; tradycje wytwarzania a dziedzictwo niematerialne. Zajmuje się też antropologiczną refleksją nad sztuką, zwłaszcza społecznym konstruowaniem sztuki ludowej i prymitywnej, a także materialnością i wartościowaniem rzeczy uznawanych za dizajn, sztukę, zabytek, eksponat muzealny.

Tomasz Rakowski – etnolog, antropolog kultury, kulturoznawca. Pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, współpracuje z Instytutem Kultury Polskiej UW. Lekarz, specjalista medycyny ratunkowej. Zajmuje się antropologicznymi badaniami biedy i bezrobocia, badaniami oddolnych procesów modernizacyjnych, antropologią sztuki współczesnej i partycypacyjnej, etnograficznie zorientowaną animacją kultury oraz najnowszymi metodologiami etnograficznymi.

Dorota Majkowska-Szajer – antropolożka kultury, kuratorka, redaktorka i autorka tekstów i książek (dla dorosłych i dla dzieci). Publikowała m.in. w “Kontekstach”, “Znaku”, “Roczniku Antropologii Historii”. Pracuje w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, gdzie realizuje m.in. cykl spotkań „Wiosna ludu”.

Kiedy i gdzie?
Środa, 27 października 2021 r., godzina 18:00
Pałac Potockich przy Rynku Głównym 20 w Krakowie
Wydarzenie na Facebooku.
Udział w spotkaniu jest darmowy, jednak przed wybraniem się na nie prosimy o pobranie bezpłatnej wejściówki.
Podczas spotkania możliwy będzie zakup egzemplarza, ale tytuł jest dostępny również u nas.

Transmisja
Spotkanie będziemy transmitować na Facebooku, na profilach Muzeum Etnograficznego w Krakowie, wydawnictwa słowo/obraz terytoria, Pałacu Potockich oraz Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Nagrania będą dostępne na YouTube krakowskiego Muzeum Etnograficznego oraz Fundacji Terytoria Książki.


Opis serii wydawniczej
W serii „Idee i Etnografia” publikujemy prace badawcze, które wchodzą w dyskusję ze światową myślą antropologiczną oraz ugruntowują etnografię i antropologię jako pełnoprawną myśl społeczną. Seria powstaje pod kierunkiem Tomasza Rakowskiego.

Organizatorzy: Muzeum Etnograficzne w Krakowie i wydawnictwo słowo/obraz terytoria. Partner: Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Do czego są nam potrzebne wartości? Rozmowa Hanny Kordalskiej-Rosiek z współautorami książki „Wartość wartości"

Rozmowa z Magdaleną Środą wokół książki „Obcy, inny, wykluczony"

Rozmowa z Dobrosławem Kotem - Premiera "Tratwy Odysa"

Urszula Kluz-Knopek opowiada o swojej książce "PlayDead.info"

Wideo czytelnia #gdanskczyta - Paweł Sitkiewicz „Gorączka filmowa. Kinomania w międzywojennej Polsce"

Fragmenty napisanej przez siebie książki pt. Gorączka filmowa. Kinomania w międzywojennej Polsce czyta sam autor - Paweł Sitkiewicz. We wstępie o tytule opowiada dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku - Jarosław Zalesiński.