• Issuu

Spotkanie z tłumaczem reportaży dr Januszem Mosakowskim. Poprowadzi dr Jan Daniluk

IK_spotkanie_teclaw_mosakowski

W imieniu Fundacji Terytoria Książki, wydawnictwa słowo/obraz terytoria oraz Instytutu Kultury Miejskiej, zapraszamy na spotkanie z tłumaczem serii Danzig w Gdańsku dr Januszem Mosakowskim. Rozmowa poświęcona będzie książce „Reportaże z Wolnego Miasta”, a poprowadzi je dr Jan Daniluk.

Kiedy i gdzie?
30 września 2021 r., godzina 18:00
W Instytucie Kultury Miejskiej - Długi Targ 39/40, 80-830 Gdańsk. Liczba miejsc w sieni IKM ograniczona.
Spotkanie odbędzie się hybrydowo: transmisja do obejrzenia na Facebooku Instytutu Kultury Miejskiej
Zobacz wydarzenie na Facebooku, klikając tutaj. Książka do zakupu dostępna w tym miejscu.
Opis książki:
Richard Teclaw – podpisujący artykuły pseudonimem Ricardo – był jednym z najpopularniejszych gdańskich dziennikarzy okresu międzywojennego. W swych tekstach poruszał różnorodne tematy, najczęściej skupiał się jednak na sprawach kryminalnych i sądowych. Pisał o drobnych cwaniaczkach i prawdziwych łotrach, o naiwnych pannach i starych szlorach, o hodowcach gołębi, złośliwych urzędnikach czy hazardzistach. Nie interesowali go wielcy panowie ani bogate damy – zawsze pozostawał blisko ludzi zwyczajnych. Zgodnie z socjaldemokratycznymi przekonaniami sprzeciwiał się niesprawiedliwości, stawał po stronie słabszych i odważnie krytykował nieuczciwych sędziów, za co zapłacił niejedną grzywnę.
Biogram tłumacza:
Dr Janusz Mosakowski - założyciel i kierownik pracowni literaturoznawczej przy IFP UG „Literackie Trójmiasto”. Członek Pracowni Badań nad Biblią w Literaturze Polskiej i Polskim Filmie, Pracowni Badań nad Narracjami Pamięci Pogranicza UG, Stowarzyszenia Güntera Grassa w Gdańsku oraz Instytutu Kaszubskiego, certyfikowany przewodnik trójmiejski.
Biogram prowadzącego:
Dr Jan Daniluk - historyk, Pełnomocnik dyrektora Hevelianum ds. historii i dziedzictwa kulturowego. Wcześniej pracował m. in. na Uniwersytecie Gdańskim oraz w Dziale Naukowym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Pasjonat i badacz historii Gdańska oraz Sopotu (XIX-XX w.). Zajmuje się także historią ziem polskich wcielonych do Rzeszy w latach II wojny światowej oraz dziejami Prus Wschodnich (1933-1945). W szerszej perspektywie bada SS, SA, policję doby Trzeciej Rzeszy i jeńców wojennych w niewoli niemieckiej. Interesuje się również historią kolonializmu, w szczególności niemieckiego (1884-1919).

„Kłopoty ze sztuką ludową” – spotkanie autorskie z Ewą Klekot (Warszawa)

W imieniu Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie i wydawnictwa słowo/obraz terytoria serdecznie zapraszamy na spotkanie z Ewą Klekot, autorką „Kłopotów ze sztuką ludową”. W rozmowie weźmie udział Tomasz Rakowski, autor m.in. „Przepływy, współdziałania, kręgi możliwego. Antropologia powodzenia”. Spotkanie moderować będzie Robert Zydel.


Kiedy i gdzie?
Wstęp wolny
Wtorek, 21 września 2021 r., godzina 19:00
W Sali Kinowej Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie (ul. Kredytowa 1)
Podczas spotkania możliwy będzie zakup egzemplarza, ale tytuł jest dostępny również na stronie wydawnictwa słowo/obraz terytoria pod tym linkiem.
Wydarzenie na Facebooku tutaj.
Opis książki
Sztuka ludowa to Nemezis polskiej inteligencji, nowoczesny fanta­zmat oparty na micie dobrego dzikusa oraz przekonaniu o auten­tyczności „człowieka naturalnego” i stanowiącej jego pochodną wierze w „prawdę prymitywu”. Ewa Klekot pisze o praktykowaniu tych przekonań i wierzeń przez kolejne pokolenia inteligentów różnych orientacji politycznych; o uwikłaniu wiejskiej wytwórczości i twór­czości plastycznej w romantyczną legendę o ludowych korzeniach narodu – jedną z najsilniej ugruntowanych struktur długiego trwania w potocznej wizji narodowej przeszłości. O tym, że w procesie tworzenia sztuki ludowej kolekcjonerzy, artyści i badacze ubierali własną kreatywność w poetykę odkrycia, podczas gdy wytwórcy poddawanych metamorfozie rzeczy uzyskiwali status odkrywanych, od których oczekiwano jedynie, by spełniali zdefiniowane podczas wytwarzania odkrycia warunki ludowości.
Opis serii wydawniczej
W serii „Idee i Etnografia” publikujemy prace badawcze, które wchodzą w dyskusję ze światową myślą antropologiczną oraz ugruntowują etnografię i antropologię jako pełnoprawną myśl społeczną. Seria powstaje pod kierunkiem Tomasza Rakowskiego.

---

Ewa Klekot
jest antropolożką, tłumaczką i kuratorką. Adiunktka w Instytucie Projektowania Uniwersytetu SWPS; wykłada w School of Form i na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się interdyscyplinarnym łączeniem humanistyki i nauk społecznych z projektowaniem i działaniami artystycznymi, zarówno w badaniach, jak i edukacji. Absolwentka archeologii i etnologii, doktor nauk o sztuce. Aktualny obszar badań to antropologia wytwarzania oraz związane z nią poznanie i wiedza: umiejętności, wiedza ciała, materiały i procesy; tradycje wytwarzania a dziedzictwo niematerialne. Zajmuje się też antropologiczną refleksją nad sztuką, zwłaszcza społecznym konstruowaniem sztuki ludowej i prymitywnej, a także materialnością i wartościowaniem rzeczy uznawanych za dizajn, sztukę, zabytek, eksponat muzealny.

Tomasz Rakowski (ur. 1974) Etnolog, antropolog kultury, kulturoznawca. Pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, współpracuje z Instytutem Kultury Polskiej UW. Lekarz, specjalista medycyny ratunkowej. Zajmuje się antropologicznymi badaniami biedy i bezrobocia, badaniami oddolnych procesów modernizacyjnych, antropologią sztuki współczesnej i partycypacyjnej, etnograficznie zorientowaną animacją kultury oraz najnowszymi metodologiami etnograficznymi.

Rozmowę moderować będzie Robert Zydel – absolwent Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat prowadził zajęcia dotyczące badań i komunikacji na UW, SWPS i SGGW. Był Consumer Insight Directorem w agencji kreatywnej Saatchi&Saatchi. W latach 2014 – 2019 zarządzał Biurem Marketingu Miasta w samorządzie warszawskim. Jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii oraz Rady Muzeum Warszawy i Rady Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza.

Warszawskie Targi Książki: zdobądź autograf Józefa Wilkonia!

Przed nami cztery dni z książkami i ich twórcami. Oficjalne rozpoczęcie Warszawskich Targów Książki odbędzie się̨ już za tydzień – w czwartek 9 września 2021 o godzinie 12.00 na scenie głównej WTK. Wśród wystawców nie zabraknie wydawnictwa słowo/obraz terytoria ani Fundacji Terytoria Książki.

Targi potrwają do niedzieli (12.09) i to właśnie wtedy, między godziną 12.00 a 13.00 – w związku z premierą „Alfabetu Wilkonia” – na naszym stoisku będzie obecny Józef Wilkoń. To prawdziwa gratka dla fanów artysty, a także wszystkich miłośników książek pięknie ilustrowanych. Wszystkich zainteresowanych publikacją i autografem zapraszamy na stoisko numer 9.

Na kartach książki Józef Wilkoń wspomina przyjaciół i znajomych, którzy w latach 50. i 60. XX wieku, czyli w okresie świetności polskiej sztuki książki i plakatu, pracowali jako ilustratorzy i graficy. Zwierzenia naocznego świadka obejmują nie tylko anegdoty z życia towarzyskiego i kulisy warsztatu pracy, ale też refleksje na temat rynku wydawniczego czasów PRL-u. Wielu spośród bohaterów tych subiektywnych i emocjonalnych wspomnień to znani artyści, inni zostali niesłusznie zapomniani i warto przypomnieć ich dokonania. Przy okazji, śledząc losy swoich koleżanek i kolegów, Wilkoń zastanawia się, jak wygląda droga do sukcesu i dlaczego niektórzy utalentowani twórcy go nie osiągają.

Spośród innych książek tego typu „Alfabet Wilkonia” wyróżnia się opracowaniem graficznym. Został zilustrowany pracami bohaterów wspomnień, przy czym są to często reprodukcje projektów, a niekiedy realizacje jeszcze niepublikowane; do książki włączono również kilka unikatowych fotografii.

Książka powstała w Fundacji Pracownia / Czysty Warsztat. „Alfabet Wilkonia” zebrał i opatrzył ilustracjami Janusz Górski.

 

Gdzie i kiedy?

Stoisko nr 9
Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa
Teren przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie (od strony ul. Marszałkowskiej)

Dni i godziny WTK:
9 września 2021, czwartek godz. 10.00–18.00
10 września 2021, piątek godz. 10.00–19.00 
11 września 2021, sobota, godz. 10.00–19.00
12 września 2021, niedziela godz. 10.00–17.00  

Spotkanie autorskie z Wilkoniem: 12 września 2021, niedziela, 12.00–13.00

Spotkanie autorskie z Ewą Pobłocką | „Forte-piano” na Viva Oliva!

„Forte-piano” wydawnictwa słowo/obraz terytoria to fascynująca opowieść o życiu jednej z najbardziej znanych Polek w świecie muzyki klasycznej. Autobiografia odkrywa nieznane dotąd oblicze pianistki, a premierowe spotkanie pozwala na jej bliższe poznanie. To także sposobność do wspomnień, rozmów na różnorakie tematy i zadawania pytań naszej gościni.

Rozmowę poprowadzi Wojsław Brydak w sobotę, 11 września, o godzinie 16:00. Spotkanie odbędzie się w sali koncertowej Oliwskiego Ratusza Kultury i potrwa ok. 60 min. Organizatorzy przewidzieli dodatkowe 30 minut na rozmowę i autografy. Książka Ewy Pobłockiej została opublikowana przez wydawnictwo słowo/obraz terytoria ale będzie dostępna do zakupu na stoisku zaprzyjaźnionego wydawnictwa - Części Proste. Spotkanie odbędzie się w ramach Oliwskiego Święta Książki i jest współfinansowanego ze środków Miasta Gdańska.

O książce:

Eseje wybitnej pianistki odsłaniają nie tylko charakter jej relacji z wielkimi artystami – poczynając od matki (słynnej śpiewaczki) przez Witolda Lutosławskiego i Dang Thai Sona po Jerzego Maksymiuka – lecz także osobiste opinie i poglądy oraz nierzadko bardzo zabawne anegdoty. Czytelnik wyrusza z autorką w podróż z rodzinnego domu w gdańskiej Oliwie do sal koncertowych w odległych krajach Azji i obu Ameryk.

Ci, którzy czekają na dramatyczne opisy przekraczania własnych granic i dążenia do perfekcji za wszelką cenę, będą rozczarowani. „Forte-piano” to ciepła, zabawna i wzruszająca opowieść kobiety, która czerpie z życia pełnymi garściami. Pobłocka stawia pytania, dzieli się rozważaniami i wspomnieniami. Empatyczny czytelnik z łatwością przejmie optykę autorki i dołączy do czołówki najwybitniejszych artystów muzyki klasycznej, by zanurzyć się w świecie pełnym zachwytów.

Chcesz kupić online? Dostępna tutaj.

Ewa Pobłocka – laureatka 10. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1980), uhonorowana również nagrodą Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków; zdobyła także laury międzynarodowych konkursów pianistycznych w Vercelli (1977) i Bordeaux (1979). Koncertowała niemal we wszystkich krajach Europy, a także w obu Amerykach, w Chinach, Indonezji, Wietnamie, Republice Południowej Afryki, Singapurze, Korei, Japonii i Australii. Jako solistka występowała m.in. z London Symphony Orchestra, English Chamber Orchestra, Orchestra del Maggio Musicale Fiorentino, Bayerischer Rundfunkorchester, Tonkünstler-Orchester Niederösterreich, New Japan Philharmonic, Polską Orkiestrą Kameralną, Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Filharmonii Narodowej oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Oprócz występów solowych i symfonicznych, chętnie uprawia kameralistykę, zwłaszcza wokalną, z upodobaniem towarzysząc wybitnym śpiewakom. W wielokrotnie docenianym przez krytyków dorobku fonograficznym ma ponad 50 płyt, obejmujących repertuar solowy, kameralny oraz koncertowy od baroku do współczesności. 

Jest cenionym pedagogiem. Prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Często zasiada w jury krajowych i zagranicznych konkursów pianistycznych, m.in. w Hamamatsu, Tel Awiwie, Pretorii, Ettlingen, Calgary, Sendai, Pekinie i Warszawie.

W październiku 2021 r. zasiądzie w jury XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.  Sięga również po pióro. Publikowała m.in. w „Zeszytach Literackich”, „Kwartalniku Artystycznym Wyspa” i „Kwartalniku Literackim Bliza”. 

Od 2020 r. prowadzi w Programie Drugim Polskiego Radia autorską audycję „Zacznij od Bacha”.

---

Kiedy? 11 września 2021 r., godz. 16:00 – 17:00

Gdzie? Oliwski Ratusz Kultury, sala koncertowa (Opata Jacka Rybińskiego 25, 80-320 Gdańsk)

Wstęp: wolny, ilość miejsc ograniczona

Wydarzenie na Facebooku.

Fot. autorki: Teresa Grotowska

„Jezus Niechrystus”. Spotkanie z Piotrem Augustyniakiem – Igrzyska Wolności

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Piotrem Augustyniakiem, które odbędzie się już w sobotę 11 września w ramach Igrzysk Wolności 2021. Podczas wydarzenia książkę „Jezus Niechrystus” będzie można kupić na stoisku księgarni Do dzieła.

Transmisję online z Igrzysk Wolności 2021 będzie można oglądać za pośrednictwem https://igrzyskawolnosci.pl/ oraz mediów społecznościowych – bez żadnych opłat czy konieczności rejestracji.

Igrzyska odbędą się w formule hybrydowej, dlatego przygotowano również ofertę dla osób, które cenią sobie osobiste uczestnictwo w wydarzeniach, networking i interakcję z gośćmi.

Program wydarzenia dostępny tutaj , a wydarzenie na Facebooku tutaj.

Karnet trzydniowy (90 pln) – wielowymiarowe doświadczenie wirtualne i realne – zapewnia:

• wstęp na całe trzydniowe wydarzenie w przestrzeni konferencyjnej Uwaga! W przypadku, w którym przepisy bezpieczeństwa związane z pandemią COVID-19 uniemożliwią organizację wydarzenia z udziałem publiczności lub wymuszą znaczące ograniczenie liczby uczestników wydarzenia, Organizator poinformuje osoby, które nie uzyskają wstępu na teren obiektu drogą mailową. Osobom, które zakupiły uprzednio bilet wstępu na forum, Organizator zapewni zwrot środków. W przypadku takich ograniczeń decydować będzie kolejność zakupu biletu. 

Do zakupu tutaj.

W ramach karnetu VIP (500 pln) Organizator oferuje:


• karnet trzydniowy umożliwiający wstęp do centrum konferencyjnego, a w przypadku wystąpienia ograniczeń co do ilości uczestników, wynikających z obostrzeń pandemicznych – także pierwszeństwo wejścia do centrum konferencyjnego,


• dostęp do strefy cateringowej w czasie wydarzenia.

Uwaga! W przypadku, w którym przepisy bezpieczeństwa związane z pandemią COVID-19 uniemożliwią organizację wydarzenia z udziałem publiczności lub wymuszą znaczące ograniczenie liczby uczestników wydarzenia, Organizator poinformuje osoby, które nie uzyskają wstępu na teren obiektu drogą mailową. Osobom, które zakupiły uprzednio bilet wstępu na forum, Organizator zapewni zwrot środków. W przypadku takich ograniczeń decydować będzie kolejność zakupu biletu. 

Do zakupu tutaj.

---

Organizator:
Fundacja Liberté!
Partner Strategiczny:
Miasto Łódź, Łódzkie Centrum Wydarzeń
Partnerzy:
European Liberal Forum, Friedrich-Naumann-Stiftung Für die Freiheit, Open Society Foundations, Google, Microsoft
Partner wspierający:
Press Glass, Orange, CD Projekt, Amazon, Ikea
Partnerzy merytoryczni:
Republikon Foundation, Visio Institut, Movimiento Liberale, Lithuanian Free Market Institute, Institute of Economics and Social Studies, Institute for Politics and Society, Movimento Liberal Social, Instytut Obywatelski, Fundacja Projekt: Polska, HEAL, Strategie 2050, Forum Obywatelskiego Rozwoju, Res Publica Nowa, 4LIBERTY.EU, DELab, ThinkTank, European Climate Foundation, Łódzki Szlak Kobiet, Fundacja Wolności Gospodarczej, KOD, Inspiring Girls, Protest z Wykrzyknikiem, Kampania Przeciw Homofobii, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Spunk, Do dzieła
Partnerzy dialogu:
Atlas Network, Pfizer
Partnerzy wydawniczy:
Wydawnictwo Literackie, Copernicus Center Press
Partnerzy medialni:
Onet, Gazeta Wyborcza, Angora, TOK FM, Visegrad Insight, Książki. Magazyn do czytania, TOYA TV
Wydarzenie towarzyszące: Alt: Work
Organizatorzy: Inwedo, Bluerank, Hycom, BinarApps

„Forte-piano” czytane na antenie Programu 2 Polskiego Radia

Do piątku (03.09.2021 r.) Dwójka - Program 2 Polskiego Radia prezentuje eseje pianistki Ewy Pobłockiej. Zachęcamy zarówno do kupna „forte-piano”, jak i słuchania fragmentów podczas audycji „To się czyta latem” w godz. 11.00-11.10.

Książka do zakupu tutaj, odsłuch dostępny tu.


Najpiękniejsze Książki Roku 2020

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek ogłosiło nominacje do Najpiękniejszej Książki Roku 2020.

W 61. konkursie znalazło się wiele tytułów naszego wydawnictwa, a także jeden tytuł Fundacji Terytoria Książki.

Na zdjęciu nominowana seria „Historia seksualności” Michela Foucaulta,
projekt typograficzny i projekt okładki: Stanisław Salij.

Ciekawi wszystkich nominowanych pozycji? Zapraszamy tutaj. 

Prof. Maria Poprzęcka laureatką Nagrody im. Kazimierza Wyki

Jest nam bardzo miło poinformować, iż tegoroczną laureatką Nagrody im. Kazimierza Wyki, została prof. Maria Poprzęcka, wybitna historyczka i krytyczka sztuki, członkini Rady Programowej MCK.

Prestiżowe wyróżnienie przyznano za całokształt osiągnięć, ze szczególnym uwzględnieniem tomu esejów „Impas. Opór, utrata, niemoc w sztuce.”

Spotkanie autorskie z Anną Krüger | „Cmentarze przy Wielkiej Alei w Gdańsku 1867–1945”

W imieniu Fundacji Terytoria Książki, wydawnictwa słowo/obraz terytoria oraz Muzeum Gdańska, zapraszamy na spotkanie z Anna Krüger do Filii Gdańskiej biblioteki przy ul. Mariackiej 42. Rozmowa poświęcona będzie książce „Cmentarze przy Wielkiej Alei w Gdańsku 1867–1945”. Spotkanie poprowadzi Klaudiusz Grabowski.

Książka „Cmentarze przy Wielkiej Alei w Gdańsku 1867–1945” przedstawia dzieje rozległego założenia cmentarnego, które powstało u schyłku lat 60. XIX stulecia w rejonie Wielkiej Alei, czyli obecnej alei Zwycięstwa. Historia cmentarzy została przedstawiona na szerokim tle kultury funeralnej Gdańska w XIX w. Dzieje tych obiektów bezpowrotnie zniszczonych po II wojnie światowej zasługują na uwagę z powodu powiązania z historią miasta, jego rozwoju przestrzennego, poza tym przybliżają różnorodne zjawiska związane z historią społeczną, mentalnością i obyczajowością w XIX wieku.


Kiedy i gdzie?

15 lipca 2021 r. (czwartek) , godz. 17:00.
Filia Gdańska (Filia WiMBP), ul. Mariacka 42 w Gdańsku-Śródmieściu.
Spotkanie odbędzie się na świeżym powietrzu (przedproże).
Wstęp wolny.

Zobacz wydarzenie na Fb, klikając tutaj. Książka do zakupu dostępna w tym miejscu.

Opis książki:

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu jedna z najbardziej ruchliwych arterii współczesnego Gdańska otoczona była cmentarzami. Dziś pozostałości po nich dostrzec potrafi jedynie wprawne oko badacza: pojedyncze płyty nagrobne skryte pod gęstymi zwojami bluszczu, tu i ówdzie zachowany bieg cmentarnych alejek czy układ drzew posadzonych wzdłuż ogrodzenia nekropolii.

Anna Krüger rusza tropem zaginionych gdańskich cmentarzy i pieczołowicie rekonstruuje kulturę funeralną drugiej połowy XIX i pierwszej połowy XX wieku. Autorka nie tylko kreśli dzieje największego założenia cmentarnego w mieście, wskazując ślady nieistniejących już miejsc pochówku dawnych gdańszczan, ale także przybliża czytelnikom ówczesne obyczaje związane z przeżywaniem śmierci i żałoby: z uwagą czyta rozporządzenia dotyczące konserwacji i przechowywania zwłok, śledzi losy pracowników cmentarnych, wertuje katalogi firm kamieniarskich, przegląda dawne czasopisma w poszukiwaniu nekrologów, a także opisuje trendy w modzie żałobnej. Ta książka to studium miasta oglądanego zza cmentarnej bramy – za którą najważniejsze problemy i podziały społeczne, etniczne oraz religijne wcale nie tracą na znaczeniu, a wręcz przeciwnie, stają się nieraz jeszcze bardziej uderzające.

Biogram autorki:

Anna Krüger – doktor historii, specjalność historia powszechna i Polski XIX i XX w. Absolwentka Historii i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Zainteresowania badawcze: dzieje cmentarzy i kultura funeralna, historia społeczna oraz życie codzienne w Gdańsku XIX i XX w., Sopot w 20-leciu międzywojennym. Publikacje dotyczące kultury funeralnej między innymi w „Roczniku Gdańskim”, „Kwartalniku Historii Kultury Materialnej”, w tomie „Nekropolie Pomorza”, książka „Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku. Miejsce pamięci ofiar komunizmu” artykuły o cmentarzach w Nowym Porcie i Siedlcach złożone do druku w wydawanej przez Muzeum Gdańska serii „Historie gdańskich dzielnic”.

Biogram prowadzącego:

Klaudiusz Grabowski – historyk, historyk sztuki, adiunkt w Muzeum Gdańska. Kurator wystawi projektów naukowych, popularnonaukowych oraz edukacyjnych. Autor tekstów i publikacji poświęconych przeszłości i kulturowemu dziedzictwu Gdańska. Zainteresowania skupiają się wokół kształtowania układu przestrzennego rodzinnego miasta i sztuce w przestrzeni publicznej. Obecnie kończy doktorat poświęcony zarządzaniu, likwidacji, zakładaniu i konserwacji cmentarzy w Gdańsku w latach 1945-2020.

wydawnictwo słowo/obraz terytoria wspiera Grupę Stonewall


Trwa Pride Month – Miesiąc Dumy LGBT+. Postanowiliśmy wykorzystać tę okazję, by wesprzeć społeczność LGBT+. Ogłaszamy więc specjalną promocję. 25% wartości wszystkich zamówień, które zostaną złożone przez stronę www.terytoria.com.pl od 25 do 30 czerwca, przekażemy Grupie Stonewall. Dodatkowo, podczas trwania promocji, na facebookowym profilu wydawnictwa będziemy przypominać nasze najciekawsze książki związane z tematyką LGBT+.

Grupa Stonewall jest jedną z najprężniejszych organizacji LGBT+ w Polsce. Założona w 2015 roku, prowadzi działania edukacyjne, lobbystyczne, pomocowe, psychologiczne, prawne i kulturalne. Prowadzi również w Poznaniu bar Lokum Stonewall i Hostel Stonewall, z których dochód przeznaczony jest na cele statutowe, jest także organizatorem dorocznego Poznań Pride Week. W roku 2020 lokalna redakcja „Gazety Wyborczej” przyznała Grupie Stonewall swoją Nagrodę Giganta.

Ważnym obszarem działalności Grupy Stonewall była zawsze szeroko pojęta kultura: od występów drag queen do spektaklu o prof. Michale Głowińskim, który stowarzyszenie wyprodukowało na poznańskiej Scenie Roboczej. Od zeszłego roku Stonewall tworzy również, przy finansowym wsparciu Miasta Poznania, Podcasy Stonewall, prowadzone przez Mike’a Urbaniaka i poświęcone literaturze LGBT+. „Dlatego tak bardzo nas cieszy współpraca z wydawnictwem słowo/obraz terytoria – znanym i prestiżowym wydawcą, który zauważył naszą działalność na polu kulturalnym, w tym także książkowym. Mam nadzieję, że będzie to początek dłuższej relacji i wielu wspólnie spędzonych Miesięcy Dumy” – mówi Mateusz Sulwiński, prezes Grupy Stonewall.

Anna Dżabagina jedyną nagrodzoną literaturoznawczynią!

Lista 100 wybitnych młodych naukowców ogłoszona!  

A na niej Anna Dżabagina, autorka książki „Kalkowska. Biogeografia”. 

Jako jedyna literaturoznawczyni została laureatką stypendium START Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.

Również na podstawie opublikowanej książki.

Serdecznie gratulujemy!

Wyróżnienie Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk dla Bugalskiego

Łukasz Bugalski otrzymał wyróżnienie Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk w konkursie o Nagrodę imienia Marka Witruwiusza za monografię „Planty, promenady, ringi” wydaną przez Fundacja Terytoria Książki. Gratulujemy!

Tytuł dostępny do zakupu tutaj.

Spotkanie Klubu „Tygodnika Powszechnego” | 20.05.2021 r.

Klub „Tygodnika Powszechnego” w Warszawie zaprasza na spotkanie wokół książki „Jezus Niechrystus”  - porozmawiamy o doświadczeniu jako podstawowym wymiarze duchowości!

W książce „Jezus Niechrystus” Piotr Augustyniak pokazuje, że Jezus nie reprezentuje jedynie zbawczego wymiaru ludzkiego cierpienia — może inspirować, pobudzać do myślenia, zmiany i wyzwolenia, nawet tych, którzy są już poza Kościołem. Jezus, postrzegany jako symbol, pozwala poszerzyć wewnętrzną przestrzeń wolności i przezwyciężać różne kryzysy. Dlaczego rezonuje zarówno z wierzącymi, jak i ateistami? W trakcie lektury „Jezusa Niechrystusa” widzimy przede wszystkim człowieka skomunikowanego z żywiołem Życia. Jezus uosabia radość i życzliwość, wzywa do bezpośredniego doświadczania, smakowania, dzielenia się światem, miłością oraz pokojem. We wstępie Augustyniak przywołuje podróż wielkanocną z 2019 roku, sam jednak zabiera nas w wędrówkę do znacznie odleglejszych czasów i niejako zmusza do przemierzania nieznanych rejonów własnej duchowości.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 20 maja o godz. 19:00 na platformie zoom. Wydarzenie na facebooku znajdziesz tutaj.

Gośćmi będą:

● Profesor Piotr Augustyniak — filozof, eseista, dramaturg, znawca mistyki i myśli teologicznej. Autor kilku książek (m.in. „Inna Boskość. Mistrz Eckhart”, „Trans. Filozofia Cezarego Wodzińskiego”, „Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła”) oraz artykułów i esejów publikowanych w „Kronosie”, „Przeglądzie Politycznym” „Znaku” czy „Gazecie Wyborczej”.

● Agnieszka Piskozub-Piwosz — teolożka, religioznawczyni i anglistka. Współtwórczyni Fundacji Przestrzeń i Wolnej Szkoły Przestrzeń w Krakowie. Inspiruje się Ewangelią, porozumieniem bez przemocy i samoregulacją. Stale współpracuje z Magazynem Kontakt. Prowadzi kanał na YouTube.

Prowadzenie: Aleksandra Klich — dziennikarka, autorka książek, naczelna „Magazynu Świątecznego” sobotniej edycji GW. Członkini warszawskiego Klubu „TP”.

Spotkanie autorskie: „Jezus Niechrystus” | 11.05.2021 r.

Wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowymksięgarnią Lokator zapraszamy na spotkanie wokół książki Piotra Augustyniaka „Jezus Niechrystus”. Rozmowę przeprowadzi Maciej Oleksy – księgarz, student polonistyki w ramach MISH UJ, redaktor działu prozy w kwartalniku literackim „KONTENT”. 

Link do wydarzenia na Fb - kliknij tutaj

Rozmowa transmitowana będzie na profilach Krakowa Miasta Literatury UNESCOwydawnictwa słowo/obraz terytoria oraz księgarni LOKATOR.

Wydawnictwo słowo/obraz terytoria wyszło z upadłości układowej

27 lutego 2021 roku uprawomocnił się wyrok Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w sprawie wykonania układu, który wydawnictwo słowo/obraz terytoria zawarło ze swoimi wierzycielami w 2014 roku. 16 listopada 2020 roku sąd orzekł, że układ został wykonany. W ciągu ostatnich sześciu lat działalności wydawnictwo wywiązało się ze wszystkich zobowiązań finansowych wobec swoich partnerów wynikających z umowy i obecnie nie znajduje się już w upadłości układowej.

Postanowienie zostało ogłoszone w Monitorze Sądowym i Gospodarczym 19 lutego 2021 roku. Wykonanie układu okazało się możliwe dzięki pracy całego zespołu wydawnictwa, dzięki drukarniom, z którymi współpracujemy, dzięki dystrybutorom i księgarzom, którzy nieprzerwanie zamawiali i sprzedawali nasze książki, a przede wszystkim dzięki czytelnikom i czytelniczkom, którzy w tym trudnym okresie chętnie sięgali po nasze tytuły. Wyjście z upadłości układowej zbiega się w czasie z dwudziestą piątą rocznicą założenia wydawnictwa. W nowe ćwierćwiecze działalności wchodzimy radośni i pełni nadziei.

Wernisaż | Wystawa fotografii i rysunków Andrzeja Strumiłły

Zapraszamy na wystawę fotografii i rysunków Andrzeja Strumiłły.

Pielgrzym z okiem otwartym bazuje na „Azja. Sacrum / Asia. Sacrum”, którą wydaliśmy w 2019 roku. Książka jest słowno-fotograficzną opowieścią o Azji. Andrzej Strumiłło – malarz, grafik, rzeźbiarz, fotograf, pisarz i poeta – pokazuje czytelnikowi bogactwo kulturowe Dalekiego Wschodu, dając wyraz swojej długoletniej fascynacji.

Wernisaż odbędzie się online 24.04. 2021 r. o godzinie 18.00.

Będzie można go obejrzeć na profilu FB Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej Dom Praczki oraz na kanale YouTube. 

Wystawa potrwa do 27 czerwca 2021 r.

Z tej okazji przewidzieliśmy dla Państwa rabat w wysokości -20% (aktywny od 23.04.-30.06.2021 r.).

Spotkanie: Bezradność filozofa | Jerzy Limon/Prospero

Jesteśmy bezradni wobec tragicznego, przedwczesnego, niesprawiedliwego odejścia Profesora Jerzego Limona. Powodów do bezradności mamy coraz więcej: pandemia, degeneracja życia politycznego, dewastacja środowiska naturalnego, nierówności społeczne, marginalizacja sztuki i myśli, szerząca się głupota… Zapewne dlatego pragnieniem Profesora Jerzego Limona było, żeby w Teatrze Szekspirowskim odbywały się debaty na temat bezradności filozofa. Filozofa, czyli człowieka myślącego i wrażliwego, starającego się zrozumieć całą złożoność i zawikłanie świata…


Pytając o bezradność filozofa, chcemy zapytać przede wszystkim o pełne energii i rozmachu wizjonerskie dzieło i twórczość Profesora. Chcemy, żeby ta rozmowa była naszym pożegnaniem z nim. Ale też wspólnym przemyśleniem wyzwań i zadań, które nam pozostawił. Jak Profesor postrzegał współczesną kulturę? Jakie problemy w niej dostrzegał? Jak próbował na nie odpowiadać? Jakie zadanie stawiał dziś przed Szekspirem? Z jaką bezradnością się mierzył? Co możemy zrobić, żeby dzieło Profesora twórczo kontynuować?


Na żywo, na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego porozmawiają o tym Łukasz Drewniak – krytyk teatralny, redaktor, selekcjoner w Konkursie o Złotego Yoricka, dr hab. Stanisław Rosiek – historyk literatury, pisarz, wydawca, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, założyciel wydawnictwa słowo/obraz terytoria oraz Anna Augustynowicz – reżyserka teatralna, Dyrektor artystyczna Teatru Współczesnego w Szczecinie.


Wydarzenie będzie transmitowane 23 kwietnia 2021 o godz. 19:00 na kanałach: YouTube oraz na Facebook (wydarzenie tutaj).


[…] zaćmiewałem słońce,
Budziłem dzikie wichry, podżegałem
Morze i niebo do ryczącej wojny;
Grzmoty ponure uzbrajałem ogniem
I rozszczepiałem dąb Jowisza jego
Własnym piorunem; poruszałem z posad
Masywy lądów, rwałem z korzeniami
Sosny i cedry; budziłem w mogiłach
Zmarłych i z grobów odwalałem głazy,
Aby wyjść mogli […]

„Słowa te pochodzą ze słynnego monologu Prospera z Szekspirowskiej „Burzy”. Prospero również potrafił przenosić góry. I wydaje mi się, że miał (ma) więcej wspólnego z entuzjazmem, wigorem, pasją, zapamiętaniem i marzycielstwem, niż na pierwszy rzut oka dostrzec można w starzejącym się mężczyźnie zesłanym na bezludną wyspę, potężnym lecz zmęczonym i zgorzkniałym, obsesyjnie wypatrującym przez lata okazji do zemsty na wrogach i prześladowcach. A przecież tak najczęściej wyobrażamy sobie Prospera” – pisze Piotr Augustyniak, kurator cyklu „Bezradność filozofa”, w tekście, który ukaże się wkrótce na łamach „Przeglądu Politycznego”.


„(…) Prospero – jestem o tym głęboko przekonany – to postać literacka, która świetnie tłumaczy się, gdy zestawi się ją z fenomenem Jerzego Limona. I na odwrót – fenomen ten staje się zrozumiały dopiero wtedy, gdy spojrzy się na niego przez pryzmat Prospera. Prospero jest kluczem do Limona i do „bezradności filozofa”, ku której gnały go szalone intelektualne prądy oceaniczne, którym się przed wieloma laty powierzył.” – dodaje we wspomnianym tekście Piotr Augustyniak.


Scenariusz i prowadzenie: Piotr Augustyniak, autor m.in. „Jezusa Niechrystusa”.
Reżyseria: Robert Florczak
Kreacja postaci i kostiumy: Alicja Gruca
Choreografia: Joanna Czajkowska
Aktorzy: Anna Kociarz, Krzysztof Gordon
Tancerze: Joanna Czajkowska, Aleksandra Foltman, Róża Kołoda, Ewa Kliszewska, Jacek Krawczyk, Artur Grabarczyk, Krzysztof Baliński
Reżyseria wizji: Paweł Wyszomirski
Produkcja: Melania Szymerowska


„Ziemia – duch – Reduta. Rzecz o Mieczysławie Limanowskim” nominowane do nagrody PTBT

Polskie Towarzystwo Badań Teatralnych ogłosiło niedawno nominacje do nagrody za najlepszą publikację książkową z zakresu wiedzy o dramacie, teatrze, widowiskach i innych sztukach performatywnych wydaną w roku 2020. Radzi jesteśmy, że uwagę zwróciła i nasza książka: „Ziemia – duch – Reduta. Rzecz o Mieczysławie Limanowskim” Zbigniewa Osińskiego. 

Wyniki konkursu 23 kwietnia 2021 roku – w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich oraz dniu domniemanych urodzin Williama Shakespeare’a.

Terytoria online: rozmowa z Anną Dżabaginą

W trójmiejskich ogródkach i na osiedlowych skwerach Gdańska można zaobserwować kwitnące krokusy. To znak, że natura budzi się do życia i nadchodzi koniec późnozimowej szarzyzny. Zwykle, wraz z wydawnictwo słowo/obraz terytoria zaprosilibyśmy Was do osobistego spotkania. Tak bardzo je cenimy! Niestety, sytuacja epidemiczna w Polsce pogarsza się, dlatego w trosce o zdrowie i życie Czytelników podjęliśmy decyzję o kontynuowaniu spotkań autorskich online.

Zachęcamy, więc do przygotowania ulubionego napoju i oglądania rozmowy Joanny Szkudlarek z Anną Dżabaginą, autorką książki „Kalkowska. Biogeografia”. Rozmowę prowadziła Joanna Szkudlarek (Fundacja Terytoria Książki)

Tytuł z rabatem -30% do końca marca.

O naturze ludu. Dyskusja wokół książki Ewy Klekot „Kłopoty ze sztuka ludową” (Kraków)

W swej najnowszej publikacji warszawska antropolożka zwraca uwagę na uwikłanie wiejskiej twór­czości w romantyczną legendę o ludowych korzeniach narodu. Rozprawia się z mitem „naturalnej pierwotności” ludu i wiarą w „prawdę prymitywu”, w myśl których człowiek naturalny, czyli niewykształcony, jest szczęśliwym dzikim, a jego twórczość ma autentyczne, bo naturalne, nietknięte kulturą źródła. Czy pogłębiona refleksja nad tymi fantazmatami, wciąż mocno tkwiącymi we współczesnej świadomości, daje szansę na wyjście poza dychotomię natury i kultury? Czy umożliwi nowe spojrzenie na pojawiające się rewindykacje, a z drugiej strony wyparcia tożsamości?

Spotkanie poprowadzi Dorota Majkowska-Szajer, antropolożka, kustoszka Muzeum Etnograficznego w Krakowie, a jej gośćmi będą Autorka, dr Ewa Klekot, oraz dr hab. Tomasz Rakowski, antropolog społeczny, wykładowca w Instytucie Kultury Polskiej UW, redaktor serii „Idee i etnografia” (wydawnictwo słowo/obraz terytoria).

Ewa Klekot jest antropolożką, tłumaczką i kuratorką. Adiunktka w Instytucie Projektowania Uniwersytetu SWPS; wykłada w School of Form i na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się interdyscyplinarnym łączeniem humanistyki i nauk społecznych z projektowaniem i działaniami artystycznymi, zarówno w badaniach, jak i edukacji. Absolwentka archeologii i etnologii, doktor nauk o sztuce. Aktualny obszar badań to antropologia wytwarzania oraz związane z nią poznanie i wiedza: umiejętności, wiedza ciała, materiały i procesy; tradycje wytwarzania a dziedzictwo niematerialne. Zajmuje się też antropologiczną refleksją nad sztuką, zwłaszcza społecznym konstruowaniem sztuki ludowej i prymitywnej, a także materialnością i wartościowaniem rzeczy uznawanych za dizajn, sztukę, zabytek, eksponat muzealny.

Tomasz Rakowski – etnolog, antropolog kultury, kulturoznawca. Pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, współpracuje z Instytutem Kultury Polskiej UW. Lekarz, specjalista medycyny ratunkowej. Zajmuje się antropologicznymi badaniami biedy i bezrobocia, badaniami oddolnych procesów modernizacyjnych, antropologią sztuki współczesnej i partycypacyjnej, etnograficznie zorientowaną animacją kultury oraz najnowszymi metodologiami etnograficznymi.

Dorota Majkowska-Szajer – antropolożka kultury, kuratorka, redaktorka i autorka tekstów i książek (dla dorosłych i dla dzieci). Publikowała m.in. w “Kontekstach”, “Znaku”, “Roczniku Antropologii Historii”. Pracuje w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, gdzie realizuje m.in. cykl spotkań „Wiosna ludu”.

Kiedy i gdzie?
Środa, 27 października 2021 r., godzina 18:00
Pałac Potockich przy Rynku Głównym 20 w Krakowie
Wydarzenie na Facebooku.
Udział w spotkaniu jest darmowy, jednak przed wybraniem się na nie prosimy o pobranie bezpłatnej wejściówki.
Podczas spotkania możliwy będzie zakup egzemplarza, ale tytuł jest dostępny również u nas.

Transmisja
Spotkanie będziemy transmitować na Facebooku, na profilach Muzeum Etnograficznego w Krakowie, wydawnictwa słowo/obraz terytoria, Pałacu Potockich oraz Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Nagrania będą dostępne na YouTube krakowskiego Muzeum Etnograficznego oraz Fundacji Terytoria Książki.


Opis serii wydawniczej
W serii „Idee i Etnografia” publikujemy prace badawcze, które wchodzą w dyskusję ze światową myślą antropologiczną oraz ugruntowują etnografię i antropologię jako pełnoprawną myśl społeczną. Seria powstaje pod kierunkiem Tomasza Rakowskiego.

Organizatorzy: Muzeum Etnograficzne w Krakowie i wydawnictwo słowo/obraz terytoria. Partner: Krakowskie Biuro Festiwalowe.